Cinsel İlişki Sonrası Kanama

Cinsel ilişki sonrası kanama, seksten sonra vajinada meydana gelen kanama endişe verici bir durumdur ve durduk yere gelişen bir durum değildir. İlla ki ciddi bir rahatsızlığın işareti olmasa da yine de kaygı verici bir durum olan cinsel ilişki esnasında veya sonrasında kanama durumu, mutlaka bir hekime danışmayı ve gerekli tetkik ve tedaviyi yaptırmayı gerektirir.

Cinsel ilişki sonrası vajinada meydana gelen kanamayı, ilk cinsel ilişki sonrası kanama ile karıştırmamak gerekir. İlk cinsel ilişki sonrası kanama kızlık zarının yırtılması sebebiyle meydana gelen kanamadır ve oldukça tabii bir durumdur. Ama ilk defa sevişmeyen bir kadın cinsel ilişki sonrası kanama problemi yaşıyorsa bunun altında yatan sebepleri mutlaka irdelemek ve tıbbi anlamda çözüme kavuşturmak gerekir.

Cinsel İlişkiden Sonra Vajinal Kanamanın En Yaygın 10 Sebebi

Servikal Displazi:

Rahim ağzı kanser taraması olan PAP smear testinde saptanan aormalliklere verilen isimdir ve rahim ağzını çevreleyen hücrelerin kanser öncesindeki değişimleri olduğu söylenebilir. Bu değişimler kanser değildir ama kanser öncülü değişimlerdir.

Servikal displazideki risk faktörleri; 18 yaşından evvel cinsel ilişki, çok erken yaşlarda çocuk doğurmak, çok eşlilik, birden fazla ve çok sayıda cinsel partner ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar olarak sıralanabilir. Tedavi genellikle kriyoşirürji veya konizasyon yani rahim ağzının ameliyatla alınması şeklinde yapılır.

Klamidya:

Bir bakteriyel enfeksiyon adıdır ve genellikle meni, vajinal sıvılar yahut kanla temas sırsında bulaşır.

Belsoğukluğu (Gonore):

Genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve bir bakteriden kaynaklanır. İlaç tedavisi ile giderilebilecek bir seyri mevcuttur.

Servisit veya vajinit:

Rahim ağzı yahut vajina bölgesindeki yangı veya enfeksiyona verilen isimdir.

Servikal polipler:

Rahim ağzının veya servikal kanalın mukuslu kısmından çıkan mor yahut kırmızı, pürüzsüz ve parmak formundaki urlardır. Servikal polip denilen urlar son derece hassastır ve bu arları ağrısız ve acısız bir operasyonla almak da son derece kolaydır.

Cinsel İlişki Sonrası Kanama 1

Trikomoniyaz:

Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bu enfeksiyon kadında mevcutsa doğum sırasında bebeğe de geçebilir. Ender vakalarda ise idrar yoluyla, tuvaletlerden, jakuzilerden, çeşme sularından ve yüzme havuzlarından bulaşabilmektedir ve vajinite sebep olur.

Endometrit veya adenomyozis:

Kabaca rahim iltihabı olarak da adlandırılabilecek endometrit, rahim içi tabakada yangı hissi oluşturur. Adenomyozis ise endometriyal dokunun yani rahim içi tabakanın rahmin dışına doğru büyümeye başlaması ile meydana gelir.

Rahim polipleri:

Rahim polipleri, endometriumun, yani her adet kanamasında dökülüp rahim dışına atılan rahim içi zarının fazla büyüyüp rahimde oluşturduğu urlar olarak özetlenebilir.

Rahim polipi olan kadınlarda iki adet dönemi arasında ara kanama, lekelenme, cinsel ilişki sonrası vajinal kanama, menopozdan sonra kanama ve hormon tedavileri sırasında kanama görülebilmektedir. Hekim gerekli gördüğünde küretaj tercih edebilir.

Cinsel İlişki Sonrası Kanama 2

Fibroid Tümörleri:

Bu tümörler çoğunlukla iyi huyludur. Nadiren kötü huylu olanlarına rastlanır. Menopoz dönemindeki kadınlarda, vücut östrojen üretimini bırakır bırakmaz fibroidlerin küçüldüğü ve hatta yol olduğu gözlemlenir. Fibroidi olan kadınların doğum kontrol haplarını da kullanmamaları gerekir zira bu haplar da östrojen içerir ve östrojen, fibroid gelişimini tetikler.

Vajinal Maya Enfeksiyonu:

Vajinal bölgede bulunan normal mantarların aşırı miktarda büyümesidir. En yaygın belirtileri ise yanma, kaşıntı, kokusuz, beyaz renkli ve peynir benzeri akıntılardır.

Cinsel ilişki esnasında veya sonrasında kanama yaşayan kadınların mutlaka hekime görünmeleri gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cinsel-iliski-sonrasi-kanama/