Çıtır Çıtır Kızartma Nasıl Yapılır?

Sofralar için kızartma çok önemlidir. Hele de çıtır çıtır kızartmanın lezzetine doyum olmaz. Hem çocukların hem de yetişkinlerin ağzını sulandıran bu lezzet hem çok ekonomik hem de çok pratiktir.

Köftenin, hamburgerin yanında çıtır çıtır patates kızartması öyle yakışır ki! Ancak, evde kızartmayı çıtır çıtır yapmak o kadar kolay olmayabilir. Bunun için bazı püf noktalarına ihtiyaç var! Haydi, gelin hep birlikte bakalım, çıtır çıtır kızartma nasıl yapılır?

Patatesi Doğru Seçmek

Şunu unutmayalım ki çıtır çıtır kızartmalar yapmak istiyorsanız taze patatesleri kullanmamalıyız. Patateslerin çıtır çıtır olması için içindeki nişastanın yüksek olması gerekir. Taze patatesler yerine, sarı ve eski patatesler kullanmak, kızartmalarınızı çıtır çıtır hale getirecektir. Bu konuda marketlerden alışveriş yaparken, patateslerinizi kızartmalık seçebilirsiniz.

Çıtır Çıtır Patates İçin, Soğuk Suda Bekletin

Patateslerinizin çıtır çıtır olması için hazırladığınız patates dilimlerini soğuk suda bekletmeniz gerekir. Bu işlemle patateslerinizin kararmasını da engellemiş olacaksınız. Suda beklettiğiniz patateslere, az miktarda sirke de damlatırsanız işte o zaman aradığınız çıtır çıtır lezzete kavuşacaksınız demektir!

Ön Kızartma, Çıtır Çıtır Patates Demektir!

Bu ipucu çıtır çıtır bir kızartma için oldukça mühim! Güzelce hazırladığınız patatesleri yağda kızartıyorsunuz, ardından bir kaba alıp soğutuyorsunuz.

Bu işlemden sonra, soğuyan patatesleri, daha çok kızdırdığınız yağa bir kez daha atıp tekrar kızartıyorsunuz ve patatesleriniz çıtır çıtır oluyor! Bu ikili kızartma metodu ile patatesler hem altın sarısı, hem de çıtır çıtır oluyorlar!

Tavaya Ne Kadar Patates Koymalı?

Yine unutmayalım ki çıtır çıtır bir kızartma için tavamız derin olmalı ve ay çiçek yağı bol bol konulmalı. Tavaya yağın üçte biri oranında patates koyarsanız, patateslerin yapışmasını engellersiniz ve aradığınız çıtır çıtır lezzete kavuşabilirsiniz!

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/citir-citir-kizartma-nasil-yapilir/