Civanperçemi Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi özellikle kadınlar üzerindeki olumlu etkileriyle bilinen, önemli bir şifalı bitkidir. İçeriğinde azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi maddeler bulunur. Nasıl tüketildiğini ve sayılamayacak kadar çok olan faydalarından bazılarını yazımızda sizlerle paylaştık. Kadınlar üzerindeki olumlu etkisinden başka öksürük, soğuk algınlığı gibi sorunlarda da tam bir şifa kaynağı niteliğinde.

Doğanın bize sunduğu en önemli nimetlerden biri olan şifalı bitkilerdir ve faydaları saymakla bitmez. Eskiden beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitkilerin sayıları ve çeşitleri oldukça fazladır. Zehirli birkaç tür dışında hemen hepsi tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bunlardan biri de birçok hastalığa iyi gelen civanperçemi bitkisidir. Çok yıllık, odunsu bir bitki olan civanperçemi mavimtırak renkte uçucu bir yağ taşır. Bu yağda azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler gibi kimyasallar bulunmaktadır.

Yol kenarlarında, tahıl tarlalarının çevresinde yetişen civanperçeminden maksimum düzeyde fayda sağlamak için bitki öğle saatlerinde toplanmalıdır. Eğer tam öğle saatlerinde toplarsanız, bitkinin şifa gücünün doruk noktasında olduğu zamana denk gelirsiniz.


Ökse Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bölgeden bölgeye farklı isimlerle anılan civanperçeminin yaklaşık 40 türü Anadolu’da yetişmektedir. Bu kadar büyük bir zenginliğe sahip Anadolu topraklarında her bitkinin varlığı tespit edilmeli, faydaları bulunmalı ve doğal ilaçlar olarak insanlığa sunulmalıdır.

Civanperçemi Bitkisi Nedir?Civanperçemi toplum tarafından farklı isimler ile bilinmektedir. Binbir yaprak otu, barsama otu, akbaşlı ve kandilli çiçeği gibi yörelere bağlı olarak farklı isimler almıştır. Boyu 10-100 cm arasında değişen, Mayıs ve Ekim aylarında genellikle sarı ve beyaz çiçek açan bir bitkidir. Civanperçemi bitkisinin çok fazla türü vardır. Türkiye’de yetişen ve bilinen yaklaşık olarak 40 farklı türü olan bu bitki genel olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Civanperçemi bitkisini hemen hemen her yerde kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer kendiniz toplayıp kullanmak istiyorsanız, birkaç ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Bu ayrıntılar şunlardır; ilk olarak civanperçemi toplayacağınız yer kesinlikle yol kenarında olmamalıdır. Çünkü yol kenarında yetişen bitkiler arabaların egzoz gazlarına maruz kalarak, faydalı olmaktan çok içine hapsettiği zehirli gazlardan dolayı zararlı bir hal almaktadır.


Ciğer Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu konuya ayrıca dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz. Daha çok yollardan uzak, iç kısımlarda bulunan civanperçemi bitkilerini toplamalısınız. Bilmeniz gereken diğer bir detay bitkiyi öğle saatlerinde, güneş tam tepedeyken toplamalısınız. Çünkü bu saatlerde bitki doğal bir aroma yayar, eterli yağları ve şifa gücü en üst noktadadır.

Civanperçemi Bitkisi Nedir?Civanperçemi çayı hazırlamak için 1 su bardağı suyu kaynatın. Kaynattığınız suyun içerisine 1 tatlı kaşığı civanperçemi koyun. Daha sonra 10 dakika demlenmesini bekleyin. Süzerek tüketebilirsiniz. Civanperçemini sakın kaynatmayın. Kaynatırsanız içindeki etkin maddeler ölebilir. En doğrusu demleme yöntemi ile çayı hazırlamaktır. Tıpkı diğer tüm çaylar gibi bunu da taze tüketmeye özen gösterin, bir gün önceden demlenmiş çayın hiçbir faydası olmadığı gibi zararı bile dokunması söz konusudur.

Civanperçemi Bitkisi Nedir?Civanperçeminden en çok faydalanan grup kadınlardır. Çünkükadınlar için mucize niteliğinde bir bitkidir. Civanperçemi bitkisini tüketen kadınlar, adetlerinde hiçbir sıkıntı ile karşılaşmazlar. Özellikle geciken adet kanamaları için, civanperçemi çayı adet söktürücü özelliğindedir. Ergenlik ve menopoz dönemindeki adet düzensizliklerine birebir faydalı bir bitkidir. Ayrıca menopozdaki psikolojik sıkıntıları da sakinleştirdiği görülmüştür. Civanperçeminin bilinen diğer faydaları şunlardır;

Civanperçemi Bitkisi Nedir?Civanperçeminin bilinen herhangi bir etkisi yoktur, ancak gebe ve emziren kadınlar doktoruna danışmadan tüketmemelidir. Bazı duyarlı kişilerde de alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Eğer daha önce bu bitkiyi kullanmadıysanız, ilk etapta kontrollü olmakta fayda var. Örneğin sadece bir bardak için ve birgün boyunca kendinizi takip edin. Eğer sıra dışı bir durum gördüyseniz, civanperçemini bir daha kullanmayın veya doktorunuza danışarak kullanın.

Civanperçemi Bitkisi Nedir?

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Civanperçemi Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

  • Kadınlarda görülen beyaz akıntı, genital enfeksiyonlar, rahim kanseri, yumurtalıklarda iltihaplanma gibi birçok hastalıkta faydalı olmaktadır.
  • Civanperçeminin kadınlar için bir diğeretkisi de, civanperçemi ile yapılan banyolardır. Özellikle kadınların üreme organlarında oluşan rahatsızlıklar için civanperçemi ile yarım banyo yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu işlem için 100 gr civanperçemi soğuk suyun içerisine koyulur, bir gün bekletilir. Ertesi gün kaynayana kadar ısıtılır ve banyo suyuna ilave edilir. Civanperçemi ile yarım banyo yaparken, böbrek kısımlarının suyun dışında kalmasına büyük özen gösterin.
  • Bir diğer faydası da mide içindir. Midede oluşan her türlü rahatsızlığa karşı civanperçemi çayı tavsiye edilmektedir. Mide kanamaları, ülser ve mide kanseri gibi birçok rahatsızlığa karşı içilen civanperçemi çayı ile risk en az düzeye inmektedir.
  • İştah açıcı ve gaz söktürücüdür. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırır, hazımsızlığa iyi gelir.
  • Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir, ateş düşürücü ve balgam söktürücü etkisi vardır.
    Bitkinin diğer bilinen faydaları; migren baş ağrıları, kalp damar rahatsızlıkları, baş dönmesi ve yüksek tansiyona iyi gelmesidir.
  • Civanperçeminin tazesinin sıkılmasıyla elde edilen su, nefes yollarını temizlemektedir. Bu suyun kan dolaşımını da düzenlediği bilinmektedir.
  • Cilt bakımında da özellikle kadınlar tarafından tercih edilen şifalı bir bitkidir. Civanperçemi bitkisinin sivilcelerden sonra yüzde oluşan çöküntülere karşı oldukça etkili olduğugörülmüştür. 1 çay bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı civanperçemi koyun. Yaklaşık 20 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile yüzünüze sürün. Bu şekilde civanperçeminin suyunu yüzünüze düzenli olarak uygularsanız, bir süre sonra yüzünüzde olan çöküntülerin azaldığını ve hatta yok olduğunu görmeniz mümkün olacaktır.

Kaynak: https://www.dahabilgi.com/wp-content/uploads/2019/06/civanpercemi-nedir-nasil-kullanilir-12.html