Civanperçemi Ne İşe Yarar?

Civanperçemi, haziran – eylül ayları arasında yetişen bir kır bitkisidir. Ülkemizde tarlalarda, yol kenarlarında sıkça rastlanan ve bolca yetişen bir bitkidir. Bitki bilimcilerin araştırmaları doğrultusunda sağlık üzerine oldukça olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Civanperçemi neye iyi gelir?

Civanperçemi otunun dallarında çiçekler tamamen açmadan toplanarak gölgede kurutulur. Ağzı kapalı olarak uzun süre saklanabilir. Yapısında bulunan uçucu yağ ve acı bir glikozit sağlık açısından oldukça faydalıdır. Bitkisel tedavi amacı ile en çok tüketilen bitkidir.  O halde civanperçemi neye yarar, sağlık açısından ne tür olumlu etkileri vardır?

Civanperçemi İbrahim Saraçoğlu tarafından oldukça sık gündeme gelmektedir. İbrahim Saraçoğlu, bitkisel tedavi uzmanı kimya profesörüdür. Yaptığı araştırmalar ve bitkisel tedavi yöntemleri ile sadece ülkemizde değil dünyada adını duyurmuş biridir. Kendisine civanperçemi neye iyi gelir diye sorulduğunda bahsettiği rahatsızlıklar civanperçemi otunun ne kadar önemli bir bitki olduğunu göstermektedir.

Civanperçemi otu adet söktürücü, mide bulantısı, ülser ve tüm mide rahatsızlıkları başta olmak üzere baş ağrıları, özellikle migren ağrıları, baş dönmesi, sürekli sulanan göz problemleri ve göz ağrıları ve burun kanaması şikayetlerinin ortadan kaldırılmasına yarar. Ayrıca soğuk algınlığı, grip, böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar, cilt tahrişi ve menopoz sıkıntılarında oldukça etkilidir.

Civanperçemi İbrahim Saraçoğlu kürü ile tüm bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz. Tabi ki civanperçemi kürünü tarif edildiği gibi hazırlamak ve önerilen miktarda kullanmak oldukça önemlidir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi İbrahim Saraçoğlu kür tarifi, 1 tutam civanperçemi yarım litre kaynayan suyun içerisine atılır. Kısık ateşte ve ağzı kapalı bir şekilde ortalama 5 dakika demlenir. Soğuyunca süzülür. Sabah akşam birer defa soğuk olarak tüketilir.

Mide rahatsızlıkları ve hazımsızlık için öğün aralarında tüketilmelidir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır?

Civanperçemi otu çay olarak tüketilmesinin yanı sıra oturma banyosu ya da merhem olarak da birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Merhem civanperçemi neye iyi gelir? Cilt tahrişleri, yanıklar, yaralar ve basur için oldukça etkilidir. Civanperçemi merhemini hazırlamak için, 100 gr tereyağı veya bulunabilirse içyağı bir tavada kızdırılır. İnce kıyılmış bir avuç kadar taze civanperçemi çiçeği ve ince kıyılmış 15 adet taze ahududu yaprağı tavaya eklenir, 1-2 dakika karıştırılır ve tava ocaktan alınarak üstü kapalı bir biçimde serin bir yerde soğuması sağlanır. Ertesi gün çok az ısıtılarak tülbentten geçirilir ve iyice süzülür. Karışım buzdolabında saklanmalıdır.

Oturma banyosu civanperçemi neye yarar? Yumurtalık iltihaplarında, rahim akıntılarında, miyom tedavisinde, vajinal kaşıntılarda civanperçemi oturma banyosu oldukça etkilidir. Bu tür rahatsızlıklarda oturma banyosu yanı sıra çayını da tüketmek çok daha fayda sağlamaktadır.

İki avuç ince kıyılmış taze civanperçemi otu veya 100 gr kuru civanperçemi otu bir gece soğuk suda bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır. Süzülerek banyo suyuna eklenir.

Civanperçemi Nasıl Kullanılır? 1

Civanperçemi neye iyi gelir sorusuna makalemizde oldukça detaylı yanıt verdik. Görüldüğü gibi baştan ayağa birçok rahatsızlığa iyi gelen civanperçemi otunu evlerimizde bulundurmakta ve doğru koşullarda saklamakta fayda var. Civanperçemi İbrahim Saraçoğlu tarafından her zaman önerilen bir bitkidir.

Kürü olsun, merhemi olsun hazırlanması kolay ve her derde deva bir bitki ile rahatsızlıklardan doğal bir şekilde kurtulmak mucize gibi bir şey. Ancak tabi ki önce doktor önerisi dikkate alınmalı ve verdiğimiz bu tarifler doktor tedavisi yanında uygulanmalıdır.

Civanperçemi neye yarar ve nasıl hazırlanır konusunda verdiğimiz bilgilerle sağlıklı günler geçirmenizi dileriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/civanpercemi-ne-ise-yarar/