Coastal Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Coastal tarzda dekore edişmiş bir ev denildiğinde akıllara hemen, ferah, denizin maviliğini ve canlılığını yansıtan, modern, şık, spor çizgilerin hakim olduğu bir ortam gelmelidir. Bu tarz dekore edilmiş ortamlar ve evlerde bahar ferahlığı yaşanmaktadır. Coastal tarzı dekore edilmiş evlerin esas özelliği, renklerin olabildiğinde açık, özellikle de beyaz seçilmesi, aksesuar olarak seçilen objelerin ise deniz temalı şeyler olmasıdır.

Genellikle yazlık evlerin konseptini oluşturan coastal stil, rahatlığın ve ferahlığın ön planda olduğu bir dekorasyon biçimidir. Açık renklerle aydınlık ortamlar bu dekorasyon şeklinin vazgeçilmezidir. Baharın tüm izlerini yansıtan coastal stil, spor tarzda olduğu kadar modern dekorasyonun ögelerini de kapsamaktadır. Deniz kıyısında bulunan evlere daha çok yakışan bu dekorasyon şeklinde, deniz temalı objeler ve beyazın ağırlıkta olduğu mobilyalar tercih edilmektedir.

Bu nedenle evinde coastal stili benimsemek isteyenler öncelikle renk seçiminde beyaza yoğunlaşmalılar. Mobilyaları koyu olan kişilerin minder ve kırlentleri beyaz ve çiçekli kılıflarla kaplayarak işe başlayabilirler.

Açık renklerin insan psikolojisini daha olumlu etkilemesinden dolayı, yaz mevsimini evine biran önce getirmek isteyenler, dekorasyon fikrine sıcak bakabilirler. Coastal stili ev dekorasyonunun en önemli ögeleri olan deniz ve balıkçılık teması, baharın kış aylarında bile evinize uğramasını sağlamaktadır.

Coastal Stili Dekorasyon Nedir?

Coastal Stili Dekorasyon Nedir?Birbiri ile aynı kalıpta olan ev dekorasyonlarının yanı sıra ferah atmosferi ile coastal stili son dönemlerin en popüler dekorasyon tercihlerinden biridir. Coastal ev dekorasyonu yapmak isteyenlerin açık renklerden yana seçim yapmaları gerekiyor. Beyaz ve açık mavinin uyumunu bu ev dekorasyonunda yansıtmak için denizi anımsatan biblo ve objelere ihtiyaç vardır. Genellikle yazlık evlerde uygulanan bir ev dekorasyonu olsa da, her daim evinde yazın esintilerini hissetmek isteyenler evlerinde bu dekorasyon biçimini benimseyebilirler. Önemli olan gösterişten uzak ve konforu yüksek sade bir dekorasyon oluşturmak, coastal stilinin genel amacını oluşturmaktadır.

Coastal Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Coastal Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır?Birbiri ile uyumlu açık renkler ve objelerin deniz esintilerini barındırması gibi detaylara dikkat ederek coastal stilinde bir ev dekore etmek mümkündür. Beyaza genellikle eşlik eden açık mavi, evdeki ufak detaylarda kullanılarak renkli bir dekorasyon elde edilmesini sağlamaktadır. Mobilya tercihinde ahşap modellerin tercih edilmesi ve doğal duran detayların ev içinde bulunması coastal dekorasyonun genel konseptini oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Retro Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Midye kabukları, halat ipten yapılmış biblolar ve denize dair birçok unsur bu dekorasyon biçiminin ana temasını oluşturmaktadır. Sıradan bir ev dekorasyonunu bu detaylarla coastal stiline çevirmek mümkündür.

Coastal Stili Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Coastal Stili Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Hasır bahçe mobilyaları ve ahşap mobilyaların beyazla buluşturulduğu birçok coastal dekorasyon stiline örnek oluşturmaktadır. Duvar renginin beyaz ya da açık mavi renginde olması evlerin oldukça aydınlık ve ferah olmasını sağlamaktadır. Perde seçiminde ise, yere kadar uzanan beyaz ya da mavi bir tül üzerindeki çizgili desenler, coastal stilini yansıtan detaylardan biridir. Aynı şekilde ferah ortamın aynı şekilde hissedilmesi için mobilya renklerinin oldukça açık renklerde ve ahşap malzemeden olması gerekmektedir. Coastal ev dekorasyonuna bütünlük kazandıran en önemli unsurlar, evin pek çok köşesinde kullanılması tavsiye edilen aksesuarlardır. Deniz ürünlerini kapsayan objelerin seçilmesi yaz ve deniz havasının derinlemesine hissedilmesini sağlayacaktır.

Coastal Stili Salon

Coastal Stili SalonKış mevsiminin soğuk yüzünü yansıtan ev dekorasyonları yerine, her mevsimi yaz havasında yaşatacak olan coastal tarzı dekorasyon stili, 2016 yılının da dekorasyon önerileri arasında yer alıyor. Ahşabın ve mavinin hakim olduğu salon örneğinde baharın esintileri hissediliyor.

Coastal Stili Yatak Odası

Coastal Stili Yatak OdasıVintage ve country tarzındaki mobilyalar ile uyumlu duran bu dekorasyon şekli, spor bir tarzı yansıtmak için ideal seçimlerden biridir. Açık renklerle deniz konseptli objelere merakı olan herkes coastal dekorasyon şeklini evinde uygulayabilir.

Coastal Stili Mutfak

Coastal Stili MutfakHasır eşyalar ve ahşap mobilyalar bu dekorasyon şeklinin en önemli unsurlarıdır. Evleri karanlık gösteren koyu renkli mobilyalar yerine, açık renkli ve kullanışlı mobilyalar coastal stilini oluştururken, ev sahiplerinin de rahat ve ferah bir evde yaşamalarına olanak sağlar.

Kaynak: http://bilgihanem.com/coastal-stili-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/