Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklarda baş ağrısı, baş ağrısı yediden yetmiş yediye her yaştan insanı etkisi altına alan bir sıkıntı. Bu sıkıntı çemberinin içine çocuklar da giriyor haliyle. Migren atakları bile yaşayabilen çocuklar,  baş ağrısından yetişkinlere göre daha fazla etkileniyorlar.

Migren ağrısı kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla görülüyor. Çocuklarda görülen baş ağrısı, onların okul performanslarını ve gündelik yaşamlarını da hayli etkiliyor.

Hekimlerin bu konuda verdikleri tavsiyelerin içinde çocukların yüksek volümlü müzikler dinlememeleri, bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmemeleri; kola, çikolata gibi gıdaları daha az tüketmeleri var. Böylelikle çocuklarda migren atakları daha hafif şekilde atlatılabilmektedir.

Ailesinde migren olan çocuklarda daha sık migren görülmesi, bu rahatsızlığın genetik olduğunu düşündürüyor.

Ergenlik dönemindeki genç kızlarda iki kat daha fazla görülen migren, anne babalar için de endişe verici oluyor. Çocuk yahut ergen, yaşadığı baş ağrısını tanımladığında anne babaların korkusu ve endişesi genellikle beyinde herhangi bir sorun olup olmadığı ile ilintili oluyor. Bu endişeler yüzünden hekime başvuran pek çok anne baba var.

Çocuklarda baş ağrısı başlamadan evvel birtakım belirtiler öncü olarak geliyor. Mide bulantısı, kusma, huzursuzluk gibi belirtiler baş ağrısı yahut migrenin yaklaştığını haber veriyor. Migren çocuklarda, yetişkinlerden farklı olarak başın tamamında hissedilebilmektedir. Yine çocuklarda yetişkinlerden farklı olarak araç tutması, sebepsiz baş dönmeleri, karın ağrısı gibi şikayetler, ağrı belirtisi olarak görülebilmektedir.

Açlığın, parlak ve göz alıcı ışıkların, sıcak soğuk değişimlerinin, yüksek volümlü seslerin, bazı yiyeceklerin, stresin ve psikolojik sebeplerin migreni başlatacağı da biliniyor. Anne ve babada migren olması da çocukta kalıtımsal bir yatkınlığa sebep olabiliyor.

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuklardaki migren çoğunlukla ileriki yaşlarda kaybolabiliyor. Hekim tavsiyelerine uymak ve yanda daima ilaç taşımak da bir çözüm olabilmektedir. Migreni tetikleyen faktörlerden uzak kalmak da migren ağrısını önleyebiliyor. Kola, çikolata gibi gıdaları tüketmemeye özen göstermek bunların başında geliyor. Düzenli egzersiz yapan çocukların da migreni daha az hissettikleri kanıtlanmış.

Her ne sebeple olursa olsun çocuklardaki baş ağrısının sebepleri muhakkak tespit edilmeli ve ona göre bir tedavi yolu belirlenmeli. Beyinde tümör, damarlarla ilgili rahatsızlıklar, enfeksiyonlar, gözlerde bozukluk, psikolojik rahatsızlıklar, okulda yahut aile içinde görülen sorunların var olup olmadığının da tespiti gerekiyor. Bunların hepsi baş ağrısını başlatan sebepler olarak incelenebilir.

Çocuklarda depresyon ve kaygı sorunlarının da migreni başlattığı söylenebilir. Okulda yaşanan sorunlar, derslerle ilgili sıkıntılar hep baş ağrısı olarak dışa yansıyabiliyor. Bu durumda çocuk çok dikkatli gözlenmeli; aile, öğretmen ve psikolog birlikte hareket etmelidir.

Çocuklarda Baş Ağrısı 2

Çocukta bağ ağrısı görüldüğünde aile tarafından bunu tetikleyen ya da tetiklediği düşünülen sebepler not edilmelidir. Bu tarihlerde çocuğun yaşadığı durumlarla ilişki kurulmalı ve ağrının altında yatan sebeplere ulaşılmaya çalışılmalıdır. Çocuk sınav dönemi yaklaştığında mı baş ağrısı yaşıyor, herhangi bir aktivitede bulunması gerektiğinde mi, yoksa sorumluluk alması gerektiğinde mi? Bunların tespit edilmesi tedaviyi de kolaylaştırıyor.

Çocuklar stres, bedensel gerilimler, açlık, kafa travmaları, enfeksiyonlar, ateş, menenjit, beyin tümörleri gibi ciddi veya basit sebeplere bağlı baş ağrısı yaşayabiliyor. Çocukta baş ağrısı açlık gibi geçici ve çok basit bir sebebe bağlı olarak gelişebiliyor; yahut lösemi, tümör gibi hayati ve ciddi faktörlere bağlı olarak da ortaya çıkabiliyor.

Ama ne olursa olsun çocuklarda meydana gelen baş ağrıları, hele de sık tekrarlamaya başladıysa ve çocuk sürekli bu konuda şikayet belirtiyorsa asla küçümsenmemeli ve muhakkak en kısa sürede bir hekimle görüşülmelidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-bas-agrisi/