Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Akıntının çeşitli sebepleri var. Bu tarz şeylerin en önemlisi enfeksiyonlardır. Küçük bebeklerde temizlemesi çok zorluk derecesi yüksek yapışkan bir burun akıntısıdır ve bayağı virüs enfeksiyonlarının iyileşme döneminde görülür. Bakteriyel enfeksiyonlar da yine burun akıntısı ile kendini izah edebilir.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Bu tarz şeylerin içinde maksimum görüleni sinüzittir. Çocuklarda geçmeyen burun akıntısı olması durumunda ailelerin çocuklarını muhakkak ki bir doktora götürmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu gibi durumlar çok daha ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Burun akıntısı ile aileler her vakit kendileri baş edemezler. Özellikle 6 ay altı çocukların mutlaka tabip tarafınca denetim edilmesinde yarar vardır. Çocuk burundan nefes alamadığı vakit ağzından almaya çalışır. Ağızda lüzumlu koruma mekanizmaları olmadığı için de havanın içindeki zararlı maddeler direkt olarak akciğerlere ulaşacak, bu sefer de başka hastalıklara yol açacaktır.

Kısaca ağızdan nefes almak çözüm değildir. Ne olursa olsun tabip denetiminde belirli ölçülerde kullanılmalıdır. Hele ki içinde ilaç olan burun damlaları asla ezbere kullanılmamalıdır. Çünkü bu biçim şeylerin bir kısmı ters tesir yapabilir. Çocuklarda burun akıntısı tedavi yöntemleri, muhakkak bir uzman kontrolünde seçilmelidir.

Burun tıkanıklığını açmak için kullanılan bir damla bir süre ondan sonra burnu tıkayabilir. Başlangıçta viral olarak başlayıp üstüne mikrobun eklenmesi ile yeni bir hastalık olma riski de vardır. Fakat bunun uzaması halinde ya da meydana getirilen bayağı uygulamalara cevap alınamaması durumunda hekime gösterilmesi gerekir.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 1

Çocuklarda burun akıntısı, düşünülenden çok daha farklı sorunların da habercisi olabilmektedir. Bu sebeple de özellikle de uzun süreli olan burun akıntısı problemlerinde ailelerin muhakkak ki bir uzmana danışması gerekmektedir.

Burun akıntısı kış aylarına girdiğimiz şu günlerde maksimum görülen rahatsızlıklardan birisi kuşkusuz burun akıntısıdır. Çok sayıda insan burun akıntısını çok fazla önemsemese de aslen ilerleyen dönemlerde çok büyük hastalıklara yol açabilmektedir. Burun akıntısına karşı en doğru yöntemin belirlenmesi bu sebepten dolayı da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bundan dolayı burun akıntısını kesmek için bitkisel tedavi her süre çok daha iyi sonuç verecektir.

Bebeklerde karşılaşılan soğuk algınlığı bebeğin burun ve boğazındaki viral enfeksiyonlardan doğar. Bebekler çoğu zaman öteki çocuklarla birliktedir. Ek olarak, çok sayıda yaygın enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemleri yeni yeni gelişmektedir. Yaşamlarının ilk senesinde bebeklerin çoğu yedi defaya kadar soğuk algınlığına yakalanırlar. Çocuklarda burun akıntısı tedavisi, yine bir uzman kontrolünde olmalıdır. Doktor tarafından verilen ilaçların yanı sıra yine doktor tarafından verilen bitkisel yöntemler ile de bu süreç daha kısa sürede tamamlanabilmektedir.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 2

Bebeklerde bağışıklık sisteminin sağlıklı bir düzeye gelebilmesi için belirli bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Bir komplikasyon olmadan meydana gelmiş olan bir soğuk algınlığı, bebek vücudundan genellikle 10 ya da 14 gün içerisinde gitmektedir.  Eğer bebeğin yaşı 2 ile 3 aydan daha küçükse, hastalık emareleri ortaya çıkar çıkmaz doktora görünülmelidir.

Çünkü yeni doğmuş bebeklerde soğuk algınlığının hızlı bir şekilde kurup, zatürre ya da başka ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Bu komplikasyonlar olmadan bile burun tıkanıklığı sebebiyle bebek emzirme ya da emzikten beslenme esnasında sorun yaşayabilir. Yeterince sıvı alamayan bebekte dehidrasyon (su kaybı) ortaya çıkabilir.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 4

 

Bebek büyüdükçe, ne süre doktora görünmesi gerektiği ve soğuk algınlığının durumunda evde ne şekilde müdahale edileceği hakkında doktorunuzdan data alınız. Bebeklerde yaşanmış olan soğuk algınlığının çoğunda bir tek rahatsızlık durumu vardır, ciddi değildir. Sadece gene de belirtilerin ciddiye alınması ve ilgilenilmesi gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-burun-akintisi-nasil-gecer/