Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Çocuklar son derece enerjik ve hareketli varlıklardır. Sürekli hareket halinde olmaları da onların sık sık yaralanmalarına sebep olur. Bu ufak tefek yaralanma ve kazalardan en sık rastlanılanı da burun kanamalarıdır. Çocuklar koşup oynarken yahut birbirlerine yanlışlıkla gelen darbeler sonucu burun kanaması yaşayabiliyor. Bilhassa 2 ila 10 yaş aralığındaki çocuklarda çok sık rastlanılan burun kanamaları, buruna parmak yahut yabancı cisim sokulması sonucunda da meydana gelebiliyor.

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri

Kronikleşmemiş, çarpma yahut benzeri basit sebeplerle oluşmuş ve geçici burun kanamalarında ilk müdahale daha kolaydır ve endişe edilecek bir durum da yoktur. Ancak burun kanamaları sık sık tekrar etmeye başladıysa kronik bir hal aldıysa, burun içi kitlelere, yahut daha başka sağlık problemlerine işaret ediyor olabilir, mutlaka çocuğu bir KBB uzmanına götürerek gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır.

Bunun dışında çocuklarda meydana gelen burun kanamalarında, özellikle ilkbaharın ilk günlerinde ani hava değişimleri ve buna bağlı üst solunum yolu enfeksiyonları, burun akıntısı ve kaşıntısıyla mukozada meydana gelen tahriş de burun kanamalarına sebep olabilmektedir.

Özellikle küçük çocuklar dünyaya ve çevrelerine duydukları ilgi ve merak nedeniyle ellerine geçen cisimleri ağızlarına götürmeye ve burunlarına sokmaya çok meyillidirler. Çocukların rastgele burunlarına soktukları cisimlerin de burun kanamalarına sebep olduğu söylenebilir.

Havaların çok sıcak olduğu yaz günlerinde de, soğuk olduğu kış günlerinde de burun kanamaları hayli yoğun yaşanabilir.

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri 2

Belli aralıklarla tekrar eden burun kanamalarının altında geniz eti, sinüzit, alerjik rinit ve burun duvarında eğrilik sorunları da yatıyor olabilir. Elbette böyle durumlarda çocuğu bir KBB uzmanına götürmek doğru bir adım olacaktır.

Burnu kanayan bir çocuğun anne babasının sakin olması ve telaşa kapılmaması gerekir. Aşırı tepkiler çocuğu da korkutacaktır.

Burnu kanayan çocuğun başını bir lavaboda öne doğru eğerek ve burnun uç kısmını baş ve işaret parmaklarıyla hafifçe sıkarak bir müddet öylece bekletmek en sağlıklı ilk müdahaledir. Başı, kanı kesmek için geriye doğru yaslarsanız, akan kanın genze akmasına ve yutulmasına sebep olursunuz.

Çocuklarda Burun Kanaması Nedenleri 3

Burun kanaması durduktan sonra buruna soğuk buz ile kompres uygulayabilirsiniz. Kanama tüm bu müdahalelere rağmen devam ediyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekecektir. Tekrarlayan burun kanamaları kan sayımı ve burun içi kapsamlı muayenesi gerektirir.

Çocuklarda sık tekrarlayan burun kanamaları mutlaka önemsenmeli ve bir KBB uzmanına danışılmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-burun-kanamasi-nedenleri/