Çocuklarda Mide Ağrısı

Mide ağrısı, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Neden olarak yetişkinler ile benzer nedenler ile ortaya çıkan bu ağrıların tedavisinde çocuk ve bebekler için daha özel uygulamalar yapılır. Genelde mide bulantısı ile birlikte ortaya çıkan çocuklarda mide ağrısı, mutlaka ciddiye alınması gereken, doktor kontrolü gerektiren bir sağlık sorunudur.

Çocuklarda mide ağrısı, karın ağrısı ile karıştırılabilir. Çocukluk döneminin en sık rastlanılan sağlık sorunlarından olan mide ve karın ağrısı, genelde beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Sürekli hazır gıdalar ile beslenmek, katkı maddeli besinler, mide gazına neden olabilecek gazlı gıdalar, asitli içecekler ve çok fazla şekerli gıdalar, çocuklarda beslenmeye bağlı mide ağrısı nedenleri arasında yer alıyor.

Çocuklarda mide ağrısı beslenme ve sindirim sisteminin dışında hijyen ve stres kaynaklı olarak da ortaya çıkabilir. Gün içinde sürekli kalabalık ortamda eğitim gören ya da oyun oynayan çocukların el hijyenine dikkat etmemesi, elden yiyecek besinlerine bakteri ya da virüslerin geçmesi mide ağrısına neden olabilir.

Bu tür mide ağrıları aynı zamanda karın ağrısı ve mide bulantısı eşliğinde ortaya çıkabilir. Doktorun uygun gördüğü şekilde ilaç tedavisinin ardından düzenli el hijyeni sağlayarak bu tür mide ağrılarından kurtulmak mümkündür. Çocuklarda strese bağlı olarak ortaya çıkan mide ağrıları, genelde kramplar şeklinde meydana gelir. Bu ağrıların yok edilmesi için çocuğun stres nedeninin belirlenmesi ve bu nedene bağlı olarak yaşanan stres yok edilmesi gerekir.

Stres faktörü ortadan kaldırıldıktan sonra gerekli görülürse ilaç tedavisi ile mide ağrılarının tedavisi yapılabilir.
Tıpkı büyüklerde olduğu gibi çocuklarda da ülser, gastrit ya da bakterilere bağlı mide ağrıları yaşanabilir. Ağrının nedeninin belirlenmesi için hastaneler ya da sağlık kliniklerinde çocuklardan alınan bulgulara göre testler yapılarak, elde edilen verilerin analizine göre sonuca ulaşılır.

Çocuklarda Mide Ağrısı

Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Çocuk ve bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından birisi de mide bulantısı ve kusmadır. Bebeklerin ilk aylarında sıkça yaşadıkları ve genelde normal olarak değerlendirilen hafif kusmalar dışında fışkırır tarzda kusmak, kusmaya eşlik eden ishal ve halsizlik mutlaka doktor kontrolü gerektiren bir durumdur. Çocuklarda mide bulantısı nedenleri, mide bulantısına eşlik eden diğer faktörler ile birlikte değerlendirilebilir.

Genelde bulatıya eşlik eden kusma, yüksek ateş, terleme, üşüme ve halsizlik, mide üşütmesi nedeni ile ortaya çıkar. Bu belirtilerin aynı anda çıkması, çocuğun kendisini çok halsiz hissetmesine neden olur. Bu durumda iştah kaybının da yaşanması, çocuğum mutlaka tıbbi bir destek almasını gerektirir.

Çocuklarda Mide Ağrısı 1

Küçük çocuklar mide bulantısı, zaman zaman yenilen besinler nedeni de ortaya çıkabilir. Bazı hassas bünyeli çocukların bazı besinlere karşı alerjik durumu olabilir. Bu tür durumların tespiti için özel besin testleri yapılarak alerji yapan besin gruplarının belirlenmesi gerekir.

Alerjik reaksiyonların yanında dışarıdan alınan bazı besinlerin son kullanma tarihinin geçmiş olması ya da evde hazırlanan yemeklerde kullanılan yemek malzemelerinin bozuk olması da mide bulantısına, kusmaya neden olabilir. Mide krampı, ateş, yüzde sararma, ishal ve halsizlik gibi belirtiler ile birlikte ortaya çıkan mide bulantısı, hem çocuklarda hem büyüklerde mutlaka doktora gösterilmesi gereken bir durumdur.

Çocuklarda Mide Ağrısı 3

Hastanın yediği her hangi bir besinden zehirlenmesinin belirtileri olarak görülebilen bu etkiler, zaman geçtikçe daha da şiddetlenerek artabilir ve hastayı daha fazla zorlayabilir.

Çocuklarda mide ağrısı ve mide bulantısı çok sık görülen sağlık sorunlarıdır. Bu tür sağlık sorunlarını önlemek, çocuk ve bebeklerin bu sorunlardan en az düzeyde etkilenmesini sağlamak için anne ve babaların çok dikkatli olması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-mide-agrisi/