Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda mide bulantısına ne iyi gelir, çocuklarda kusma çok sık rastlanılan bir şikayettir. Böyle bir durum eğer sık tekrarlanmaya başladıysa hekime başvurulmalı ve onun önerilerine göre davranılmalıdır. Kusma, ateşli hastalıklarla birlikte görülüyorsa midenin besinleri kaldıramaması ve kabul etmemesi söz konusudur.

Midesini üşütmüş, mikrop kapmış, yediği gıdaya bağlı olarak midesi bozulmuş bir çocuk da kusma şikayetinden muzdarip olabilir.

Kusan çocukta sıvı kaybı önlenmeli ve bol sıvı verilmelidir. Kusan çocuk ferah ve temiz havalı bir odaya alınmalıdır ve oda serin tutulmalıdır.

Kusma şikayeti olan çocuğa yağlı ve kızarmış yemekler ve süt ürünleri verilmemelidir. İçecekler çok soğuk veya çok sıcak olmamalı, uygun ısıda olmalıdır.

Çocuklarda mide bulantısı ilacı olarak görülebilecek doğal reçeteler de yol değildir. İşte onlardan bazıları…

Bozulan mideyi bastırmak için 1 çorba kaşığı Türk kahvesinin üzerine 4-5 damla limon damlatarak çocuğa yutturmak da iyi gelen yöntemler arasındadır. Tabii bunu yaparken su yardımıyla yapmak gerekir.

Nane limon ikilisi mide bulantısı için en yaygın doğal ilaçlardan birisidir ve kusma şikayetine son derece iyi gelir. Bir kabın içine 1 adet limonu dilimleyin, üzerine 1 çorba kaşığı kuru nane ilave edin ve 1-2 su bardağı suyu da ekleyin ve 5 dakika kaynamaya bırakın.

Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri 3

Nane limon karışımını süre sonunda ocaktan alın ve süzerek kusan çocuğunuza içirin. Bunun dışında biberiye, mentollü nane, limon çiçeği, melisa yaprağı, ıhlamur, karabaş otu, oğul otu, erik çiçeği, kantaron çiçeği, nane ve lavanta gibi bitkiler de mide bulantısına iyi gelen bitkiler arasında sayılabilir.

 • Melisa yaprağı da kusma şikayeti olan çocuklarda işe yarar yöntemlerden birisidir. 1 bardak sıcak suyun içine 2 çay kaşığı melisa yaprağı ilave edilerek 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir ve süzülerek çocuğa içirilir.
 • 2 su bardağı suya yarım çorba kaşığı kantaron yağı ilave edin, 7-8 dakika kadar kaynatıp süzün ve kusan çocuğa içirin.
 • Çocuklarda Mide Bulantısına Ne İyi Gelir? 1

 • Kusan çocuğa kustuktan sonra 1 saat bir şey verilmemelidir. 1 saat sonunda eğer isterse 1 çay bardağı su verilebilir.
 • Çocuk içtiği suyu kusmuyorsa ve yeniden istiyorsa az miktarda portakal suyu içirilebilir.
 • Çocuğun kusması kesilmişse ve yiyebiliyorsa pirinç çorbası, komposto, yağsız süt, elma, bisküvi gibi yiyecekler verilebilir.
 • Bu besinleri tüketen çocuk hala kusuyorsa istese bile 2 saat boyunca hiç gıda vermeyin. Tüm bunlara rağmen hala çocuğun kusması devam ediyorsa mutlaka bir uzman hekime gösterilmesi gerekir.
 • Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri

  Mide bulantısı, kusma ihtiyacı hissettiren bir şikayettir. Bulantı, öğürme ve kusma ile devam eder. Bebekler mide bulantısını sözlü olarak ifade edemediklerinden ancak kustukları zaman mide bulantısı yaşadıkları anlaşılır. Çocuklarda mide bulantısı karın ağrısı ile beraber de görülebilmektedir.

  Çocuklarda Mide Bulantısı Nedenleri 2

  Peki çocuklarda mide bulantısı karın ağrısı nedenleri olarak neler sayılabilir bir göz atalım.

  Bebeklerde karın ağrısı ile birlikte görülen mide bulantısı ve kusma genellikle enfeksiyona bağlıdır. Bağırsak, idrar ve orta kulak enfeksiyonları çoğunlukla mide bulantısına yol açabilmektedir.

  Mide bağırsak tıkanıklıklarında da kusma şikayeti görülebilmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-mide-bulantisina-ne-iyi-gelir/