Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda zatürre hastalığı, zatürre akciğerlerin iltihaplanması durumudur. Bu iltihaplanmanın sebebi virüsler, bakteriler ve mantarlar olabilir. Ayrıca bronşit geçiren çocuklarda hastalığın zatürreye çevirme ihtimali de hayli yüksektir.

Çocuklarda zatürre özellikle anne babaları hayli endişelendiren bir konudur. Çocukların bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğundan zatürre gibi sarsıcı bir hastalığa karşı direnmeleri de o ölçüde zor olabilmektedir.

Çocuklarda Zatürre Hastalığı

Çocuklarda zatürre belirtileri nelerdir, bir çocuğun zatürre olduğu nasıl anlaşılır bir göz atmakta fayda var.

Çocuklarda zatürre hastalığı yüksek ateşle başlangıç yapar. Balgamlı öksürük, solunum zorluğu, halsizlik, hırıltılı nefes alma, nefes alıp vermede zorlanma, ciltte morarma, karın nahiyesinde şişlik ve ağrı, hızlı soluk alıp verme gibi belirtiler sık görülür. Çocukta nefes alış verişi zorlaşmışsa ve morarma gözlemleniyorsa vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Hekim kan muayenesi ve akciğer filminden sonra kesin teşhisi koyacaktır.

Virüs ve bakterileri yol açtığı zatürre hastalığında antibiyotik tedavisi en yaygın tedavidir ve bu tedavi ortalama 10 gün sürmektedir.

Çocuklarda zatürre hastalığı ilerlemişse solunum hayli güçleşir; zira iltihaplanan akciğerler kana yeterli oksijeni sağlayamazlar. Bu son derece ciddi bir durumdur ve çocuğun mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi şarttır.

Her hastalıkta olduğu gibi zatürrede de erken teşhis ve tedavi oldukça mühimdir. Hastalık tedavi edilmezse virüs tüm vücuda yayılabilir ve hata akciğerler su toplayabilir.

Çocuklarda Zatürre Hastalığı 1

Çocuklarda zatürre vakalarında çocuk evde istirahat halindeyken solunum güçlüğünü kolaylaştırabilmek için başının altına fazladan bir yastık daha konulabilir. Ateşi düşürmek için hekimin reçete ettiği ilaçlar içirilmelidir. Çocukta vücut ısısını yani ateşi düşürmek içinse  bol sıvı tüketimi ve vücudunu ıslak bir bezle silmek iyi gelecektir.

Çocuklarda zatürre hastalığına karşı mutlaka tüm aşıları zamanında ve aksatmadan yapılmalıdır. Çocuk enfeksiyonlardan uzak tutulmalı, özellikle kış aylarında bu tür ortamlara sokulmamalıdır. Beslenme ve temizliğine son derece dikkat edilmeli, elleri her yemek öncesi mutlaka iyice yıkanmalıdır. Çocuğun tabak, kaşık, çatal, bıçak ve bardağı ayrı ve özel olmalıdır.

Çocuklarda Zatürre Hastalığı 2

Çocuğu hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak tutmak gerekecektir. Çocuğun bulunduğu ortamda aksıran, hapşıran, öksüren kişilere mutlaka ağızlarını kapatmaları tembihlenmelidir. Burun silinen mendiller tek kullanımdan sonra hemen çöpe atılmalıdır. Ve çocuğun bağışıklık sistemi mutlaka güçlü tutulmalıdır ki zatürre başta olmak üzere diğer bulaşıcı hastalıklara karşı da dirençli olabilsinler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarda-zaturre-hastaligi/