Çocuklarınızla Yapabileceğiniz 17 Eğlenceli Aktivite

Çocuklarınız çok mu yaramaz. Hiç yerlerinde durmuyorlar değil mi. Aman ne de çok haylazlık yapıyorlar, nereden geliyor bu enerji?

Aslında doğru soru nereden gidecek bu enerji? Olmalı. Çocuklarınız içi dolu birer fıçıcık, hem tepeleme enerji dolular hem de muhteşem bir hayal gücü. Bunları deşarj edecekleri bir şeyler gerekli. Artık sokaklar da yok. Mahalle kavramı tarih olduğundan beri apartmanlara tıkılı tüm çocuklar.

O zaman iş başa düşüyor. Onları eğlenebilecekleri güzel oyunlar ve bu arada deşarj olabilecekleri aktivitelere yönlendirmek de size kalıyor. Böylelikle belki biraz daha az eyvah dersiniz J

Çocuk oyunları evde biraz patırtılı olabilir ama kaçınılmazdır. Ev oyunları bugünün çocuklarının yegane eğlencesi. Evde oynanabilecek oyunlar bulmak da sizin göreviniz oluyor bu durumda. Evde oynanacak oyunlar aktivitesi az zihin cimnastiği bol oyunlar oluyor elbette, ev oyunları koşmalı, atlamalı olmaz değil mi? İşte size en güzel oyunlar.

1 – Görevimiz tehlike mi?

evde oynanabilecek oyunlar

Evinizde ip vardır muhakkak. Haydi onlardan lazer ağı yapalım. Evin bir koridorunun duvarına rastgele biçimde ipleri bantlayın. Duvardan duvara, asimetrik biçimde öreceğiniz ağ, bir güvenlik sistemindeki lazer sensörlerin izine benzeyecek. Ve sahne! Bırakın hepsi tehlikeli görevlere atılsınlar…

2 – Su Maymunuyla Maymunluk Yapalım

ev oyunlari

Amaçsız silikon toplar olsalar da, çocukların çok hoşuna giden bir eğlencedir su maymunları. Bir leğene koyacağınız su maymunları özelikle sıcak havalarda onları saatlerce oyalar. Ama dikkat, onları yutmayacaklarından emin olmalısınız. Çok küçük çocuklar için uygun değiller.

3 – Artık Halılarda Yollar Yok, O Zaman Biz Yaparız

evde oynanan oyunlar

Eski Türk halılarında kenarlar, yol şeklinde çizgili olur, hemen her erkek çocuk bu halı kenarında arabasını sürerdi. Yeni nesil ne yazık ki bu yönden şanssız. Halılar düz veya o hat yok. O halde şöyle yapalım. Halınıza gönlünüzce renkli elektrik bantlarıyla yol yapın. Böylece küçük pilot araçlarını gönlünce gezdirebilir.

4 – Resim Yapalım, Ama Tozla, Çöple, Çubukla..

cocuk oyunları evde

Değişik bir başlık mı, hayır hiç değil. Eskiden bahçede çamura şekiller çizerdik. Artık bahçe yok, çamur da yok. O zaman evde bir şeyler yapmak gerek.  Bakalım ne yapabiliyoruz. Yassı kenarları yüksek bir tepsi bulun, içine pirinç, bulgur vb. koyun. Şimdi de çocuğumuza bir kalem verelim ve arkasıyla bu pirinç ve bulgur yığınına gösterdiğimiz şekilleri çizmesini sağlayalım. El becerisi daha iyi geliştirilemezdi.

5 – Süngerleri Atmayın, Onlar Çok İyi Oyuncaklar

en guzel oyunlar

Evdeki süngerleri keskin bir aletle dikdörtgen şeklinde kesin. Lego değilse de, ona benzer bir oyuncağınız oldu. Bırakın gerisini onun hayal gücü halletsin.

6 – Pipet Varsa Yarış Başlasın

evde oynanabilecek oyunlar pipet

Evde 2 tane nohut varsa, saatler sürecek heyecan fırtınası başlayabilir. Elbette bu aktivite 2 kişilik. Pipetlere üfleyerek nohutu bitiş noktasına götürmeye çalışan çocuklarınız hem ciddi enerji harcar, hem de çok eğlenir.

7 – Renkli Çubuklarla Haya Gücünü Harekete Geçirin

ev oyunlari

Kırtasiyelerde renkli ve bükülebilen çubuklar satılmakta. Bu çubuklardan bir paket alıyorsunuz. Sonra bir karton kutuya onlarca delik deliyor veya makarna süzgecini feda ederek çubukları minik dahimize veriyorsunuz. Gerisini düşünmeyin bile. En 3 saat diğer boyutta olacaklar.

8 – Birisi Tenis mi Dedi?

evde oynanabilecek oyunlar tenis

Evde balon, dondurma çubuğu ve plastik tabak varsa spora hazılanın. Tabaklarımıza çubukları zımbalayalım, raketlerimiz hazır. Şimdi de balonumuzu şişirip sahaya çıkaralım. Ve maç başlasın…

9 – Bilye Arabalarla, Makarna Yollarda Yarış

evde oynanabilecek oyunlar araba yarisi

Nasıl yani? Şöyle, Her sene denizde kullandığımız makarnaları bilirsiniz. Nedense hep eve geri gelir ve bir kenarda atılır kalırlar. Eğer evde bilye de varsa, yine yarışma içeren bir oyun bizi bekler. Makarnaları ortadan kesip, yol yapıyoruz. Sonra merdivene yan yana oturuyoruz. Aynı anda bilyemizi makarnadaki oluktan bırakıyoruz.  Saatlerce oynanır. Amaçsız ama eğlenceli…

10 – Koltuktan Dükkan, Karton Kutudan Uzay Gemisi Yapmadınız mı?

evde oynanabilecek oyunlar cadir

Verin onlara bütün evi, Koltukların minderlerinden evler, dükkanlar yapsınlar, karton kutulara lamba çizip araba yapsınlar. Bırakın dağıtsınlar.

11 – Tutkalla Ebru Gibi Bir Şey Yapalım

evde oynanabilecek oyunlar ebru

Şeffaf tutkala guaj veya sulu boya karıştıralım, sonra kürdanla aklına gelirse onu yapmasına izin verelim. Emin olun mucizeler ortaya çıkacak.

12 – Misketin Modası Geçti, Şimdi Bowling Var

evde oynanabilecek oyunlar bowling

Evde bir bilye varsa, diğer oyuncaklarla bowling pisti neden yapılmasın. Aslında bize kalsa, daha fazla bilye ile misket oyanansa da olur ama. Modern zamanlarda bowling var. Şimdi Legolarımızı yan yana diziyor ve bilyemizi fırlatarak strike çalışıyoruz.

13 – Kendi T-shirt’ünü Kendin Yap

evde oynanabilecek oyunlar tshirt

Evde beyaz t-shirt varsa, kumaş kalemleri ile kendi stillinizi yaratın. Hatta bırakın onlar yaratsın. Ne isterlerse onu giysinler. Siz de kurtulun…

14 – Eskiden İşleme Varmış, Şimdi Neden Olmasın?

evde oynanabilecek oyunlar isleme

Bir tahtaya kumaşı gerin ve iğne ipliği genç kreatörümüze verin. Bakalım neler yapacak.

15 – Eşyaları Taşımaktan Daha Faydalı

evde oynanabilecek oyunlar boya

Baloncuklu naylonları bilirsiniz. Hani taşınırken eşya sardığımız patlayan naylon. Bu naylonları boyayarak baskı yapabilecekleri gibi, eğer büyük bir eviniz varsa yere sereceğiniz devasa kağıtlara elleri ve ayaklarına sarılı naylonlarla iz yapmalarını da sağlayabilirsiniz

16 – Kaydırak Yapalım

karton kaydirak

Eğer merdiveni olan bir eviniz varsa ve elinizde çok sağlam ve çok kalın ve çok uzun bir karton varsa, onu merdivene boylu boyunca serip, harika bir kaydırak yapabilirisiniz.

17 – Ev İçinde Tombul Bir Teleferik

evde oynanabilecek oyunlar kaydirak

Bir balon, bir pipet birkaç santim ip ve 5 metre kadar iple teleferik yapalım. İpi duvarda duavara geriyoruz. Pipeti balona bağlayıp, ipe geçiriyoruz. İşte size zepline benzeyen bir teleferik veya öyle bir şey…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cocuklarinizla-yapabileceginiz-17-eglenceli-aktivite/