Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastalığı belirtileri genellikle başka bir hastalığın belirtisi olduğu sanılarak çölyak hastalığından şüphelenilmemektedir. Oysa ki geniş bir yelpazede belirtisi olan çölyak hastalığı dikkate alınması gereken ve uzun süre tedavi edilmediği taktirde hayatı olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Çölyak hastalığı belirtileri nelerdir?

 • Yaşa göre kilo azlığının olması
 • Karın bölgesinde öne doğru şişkinlik bulunması
 • Kansızlık görülmesi
 • Kaslarda zayıflık olması
 • Kusma
 • Büyük tuvalet ihtiyacının artması
 • Dışkıda anormalliklerin görülmesi
 • Bezginlik
 • Sinirlilik hali
 • İştahsızlık olması
 • Eklem ve kemiklerde ağrı olması
 • Ciltte kaşıntılı döküntüler görülmesi
 • Ağız içerisinde aftlar oluşması
 • Büyüme geriliği olması

Yukarıdaki belirtiler ile kendini gösteren çölyak hastalığı her yaşta teşhis edilebilmektedir. Belirtilerin görülmesi ile birlikte yapılacak kan testleri ve sonrasında ihtiyaç duyulması halinde yapılacak olan bağırsak biyopsisi ile kesin teşhis konulur.

Hastalığın teşhis edilememesi durumunda ise bir sindirim hastalığı olması nedeniyle demir, kalsiyum, vitamin, magnezyum ve protein alımı ile birlikte karbonhidrat ve yağların emiliminde yetersizlikler meydana gelir. Tüm bunlara bağlı olarak da demir eksikliği, gece körlüğü, kanama ve morarmalar oluşabilmektedir.

Çölyak hastalığı nedir belirtileri nelerdir? Çölyak hastalığı genellikle genetik olarak yatkın kişilerin özellikle buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan glüten maddesine karşı bağırsaklarında meydana gelen alerjik tepki nedeniyle oluşan iltihaplanma ve buna bağlı olarak bağırsaklarda meydana gelen hasar ile kendisini gösteren bir hastalıktır. İnce bağırsakta meydana gelen bu hasar nedeniyle emilim bozulur vücutta gerekli besinleri alamaz.

Çölyak Hastalığı Belirtileri 3

Hastalık genetik olmakla birlikte ömür boyu sürebilme özelliğine sahiptir. Ailesinde çölyak hastası bulunanların hastalığa yakalanma oranları % 10 olarak belirtilmektedir. Özellikle bu durumdaki kişilerde yukarıdaki çölyak belirtileri olması halinde mutlaka gerekli testleri yaptırmaları gerekmektedir.

Çölyak hastalığı her yaşta görülebilmektedir. Çölyak hastalığına yakalanan bir kişide glüten içeren bir yiyecek tüketildikten sonra ishal meydana gelecektir. İshal kişilerin su kaybetmesine neden olduğu için hayatı etkileyebilmektedir.

Ayrıca çölyak hastalığı olan kişilerin dışkıları , köpüklü, kül renginde, kötü kokulu, iri ve yapışkan bir halde olabilmektedir. Bütün çölyak hastalarında genelde kilo kaybı görülürken, ishal herkeste görülmeyebilir. Gerekli vitamin emiliminin sağlanamaması nedeniyle de diş etlerinde kanama, sinirlilik, kuru cilt ve dudaklar gibi belirtiler görülür.

Çölyak Hastalığı Belirtileri 2

Çölyak hastalığının tedavisi ise glüten içeren ürünlerden uzak durmakla olmaktadır. Çölyak hastalığı yapılacak olan tahliller ve barium yutulduktan sonra çekilecek bağırsak röntgeni ve bağırsak biyopsisi testi ile tespit edilmektedir.  Kesin teşhisin konulması ile birlikte hastanın glüten içermeyen ürünlerle beslenme diyeti başlamaktadır.

Çölyak hastaları özellikle içerisinde bolca glüten bulunan buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların yanı sıra glüten içeren tüm besinlerden uzak durmalıdırlar. Bunun yanı sıra, glüten içeren hazır gıdalar, kozmetik ürünler gibi ürünlerden de uzak durulmalıdır. Çölyak hastalarının iyi bir glüten uzmanı olması gerekmektedir. Bunun içinde iyi bir etiket okuyucu, yani aldığı ürünleri iyi tahlil edici olmaları gerekmektedir.

Çölyak hastalığının tedavi sürecinde uygulanacak olan diyette glütensiz bütün ürünler tercih edilebilir. Bunlar içerisinde her türlü sebze ve meyve, sür, yoğurt ve türevleri, çay, ıhlamur, ayran, meyve suları, limonata, gazoz, sahlep, gazozlu içecekler, her türlü et ve et yemekleri, glüten içermeyen ürünlerden yapılmış tatlılar, çorbalar, pirinç, patates, mısır, soya fasülyesi gibi birçok yiyecekten faydalanabilirler.

Çölyak Hastalığı Belirtileri 1

Çölyak hastalığının tedavisinde uygulanan diyete uyulması tedavi için son derece önemlidir. Sıkı bir şekilde yapılan diyet ile hastalık belirtileri kısa süre içerisinde azalmaya başlayacaktır. Hastalığın tamamıyla geçmesi ise bağırsaklardaki hasara, kişinin yaşına ve beslenme gibi diğer faktörlerin durumuna göre değişmektedir. Hastalıkla ilgili en doğru yönlendirmeyi ise hastalık teşhisini koyan doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/colyak-hastaligi-belirtileri/