Coraspin Nedir?

Kan sulandırıcı ilaç olarak bilinen salisilatlardan birisidir Coraspin… Aynı ilaç grubunda yer alan Aspirin gibi kan sulandırıcı özelliği ile dikkat çeken bu ilaç, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılabildiği gibi uygun şekilde kullanılmadığında bazı hastalıkları tetikleyici özelliği de vardır. Bu yazımızda ilaç hakkında merak edilenleri Coraspin ne ilacı sorusundan yola çıkarak sizlerle paylaştık.

Coraspin Nedir?

Coraspin kan sulandırıcı özelliği bulunan bir ilaçtır. Bu nedenler kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Coraspin 100 ya da Coraspin 300 kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • 18 yaşından küçük çocuklarda Coraspin kullanımı yasaktır.
 • Hamile bayanlar bu ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.
 • Emziren annelerin Coraspin kullanımı ancak doktor kontrolünde yapılmalıdır.
 • Ateşi olan küçük çocuklar ya da ergenlik döneminde su çiçeği grip hastalıkları durumunda kullanılmamalıdır.
 • Kanama düzensizliği hastalığı olanlar kullanmamalıdır.
 • Yakın zamanda bağırsak kanaması ya da mide kanaması geçirenlerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır.
 • İlacın içindeki etken maddelerin bazılarına karşı alerjik reaksiyon gösteren bireyler olabilir. Bu durumda ilacın kullanılmaması gerekir.
 • İlacın kullanılması durumunda kesinlikle alkol alınmaması gerekir.
 • Kalp ve kan damarları ile ilgili vakalarda kullanılırken mutlaka doktor denetiminde kullanılması gerekir.
 • Vücudun her hangi bir bölgesinde yer alan iltihap, ağrı ve genel ateş durumlarının tedavisi için kullanılabilir.
 • Her hangi bir ameliyat geçirme olasılığında ameliyat öncesinde doktora ilacın kullanımı hakkında bilgi verilmelidir.
 • Coraspin ilacının kullanımı sırasında ağızdan kan gelmesi durumunda ilacın alımının durdurulması ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.
 • Coraspin Nedir? 2

  Coraspin ‘in kullanımı öncesinde ve sırasında bu yukarıdaki maddeleri mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Kullanım sırasında Coraspin yan etkileri ortaya çıktığında ise hemen doktora başvurulması gerekir. İlaç ile ilgili en yaygın yan etkiler, mide bulantısı, kusma, mide yanması, ishal ve karın ağrısıdır.

  Bu genel yan etkilerin dışında nefes almada güçlük, kurdeşen, dudaklarda, yüzde ya da dilde şişme gibi yan etkileri de ortaya çıkabilir. Bu yan etkilerden biri ya da bir kaçı ilaç kullanımı sonunda ortaya çıktığında vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

  Coraspin fiyatı genel olarak her eczanede ya da satış yerinde aynıdır. Coraspin 100 mg fiyatı şu an 30 adet tabletlik paketlerde 2,75 TL olarak belirlenmiştir.

  Coraspin ilacının kullanımı mutlaka doktor önerisi ile yapılmalıdır. Kişinin farkında olmadığı önemli kan hastalıklarında olumsuz etkisi ortaya çıkabilir. Bunun için mutlaka doktor kontrolünde alınması önemlidir. İlacın içeriğindeki etken maddelere karşı alerjik reaksiyon gösterilmesi durumunda ani ve hastanın hayatını tehlikeye sokacak yan etkilere maruz kalınabilir.Bu durumda acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması önemlidir.

  Coraspin Nedir? 3

  Coraspin kullanımı öncesinde mutlaka üzerindeki kullanma talimatları, dozu, süresi, kullanım şekli ve yan etkilerinin dikkatli şekilde incelenmesi gerekir. Bu konularda aklınıza takılan her hangi bir sorun olduğunda eczane ya da doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

  Aspirin gibi günlük kullanılabilen ilaçlar arasında yer alıyormş gibi görünse de yine de bu ilacın kullanımında çok dikkatli olunması gerekir. Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz bir ilacınız varsa Coraspin kullanımında önce doktorunuza bu konuda da bilgi vermeniz gerekir. Bazı ilaçların birlikte kullanımı etkilerini yok edip yan etkilere neden olabilir.

  Coraspin ilacının kullanımı, cerrahi müdahale öncesinde de önemlidir. Eğer sürekli kullanıyorsanız, doktorunuza bu konuda bilgi verip önerilerine dikkat etmeniz gerekir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/coraspin-nedir/