Çorba Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Amerikalı beslenme uzmanları tarafından hazırlanan çorba diyetinin en önemli özelliği yağ yakmayı sağlamasıdır. Verilen tarifteki tüm sebzelerin karıştırılarak tüketilmesi ise, kilo verirken aynı zamanda sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır. Çorba diyeti birçok kişi tarafından denenmiş ve en memnun kalınan diyetler arasına girmiştir. Çünkü hızla kilo verdirmeyi sağlayan çorba diyetinde, aynı zamanda sağlığınızı koruyabiliyorsunuz.

Diyet listelerinin özellikle bayanların hayatlarında bir vazgeçilmez haline geldiği önemli bir gerçektir. Mevsim geçişlerinde hızla incelmek ve kilo vermek için, pek çok kişi tarafından denenmiş ve memnun kalınmış, popüler diyetler hemen uygulanmaya başlanır. Bu noktada unutulmamalı ki, her bünyenin farklı olmasından dolayı yapılan diyetlere metabolizmanın farklı tepki göstereceği bilinmelidir. Sağlıklı kilo vermenin basit yollarından biri olan çorba diyeti, birçok kişinin yapmayı istediği diyetlerden biridir.

Oldukça popüler olan çorba diyeti ile önerilere harfiyen uyma sonucunda haftada 5 kilo vermek mümkündür. Yapılan araştırmalara göre, çorbanın beyine kısa sürede doygunluk hissini iletmesi sonucunda, uzun süre tok kalmak dolayısıyla da aç kalmadan kilo vermeyi mümkün kılıyor.

Bilinçsiz bir şekilde yapılan şok diyetler sonucunda sağlığını yitiren ve kilo verme konusunda aksini yaşayan pek çok kişiyi etrafımızda görmek mümkündür.

Çorba Diyeti Nedir?

Çorba Diyeti Nedir?Bölgesel yağlanma ve göbek eritmenin en etkili yöntemlerinden biri olan çorba diyeti, sağlıklı olmasının yanı sıra, hiçbir yan etkisi olmayan bir diyettir. Çorba içeriğinde bulunan liften zengin sebzelerin ve kırımızı etin yer alması, çorba diyetinin son derece sağlıklı yönünü ortaya çıkarmaktadır. Bol su tüketme eşliğinde yapılması gereken diyette, öngörülen diyet süresince kural dışına çıkmamak gerekiyor. Bu noktada tüketilmesi yasak olan, alkol, ekmek ve hamur işi yiyecekler beslenme öğünlerinden kaldırılmalıdır.

Çorba Diyeti Nasıl Yapılır?

Çorba Diyeti Nasıl Yapılır?Besleyici sebzelerin yer aldığı malzeme listesindeki tüm sebzeler tencereye alınır ve üzerini örtecek şekilde su eklenerek kaynamaya bırakılır. Tüm malzemeler yeterli yumuşaklığa geldikten sonra blenderdan geçirilerek servise hazır edilir. Dilerseniz tercihinize göre blenderdan geçirmeden, tane tane de içebilirsiniz. Bir hafta sürecek olan diyette, çorbanın günlük taze olarak pişirilmesi önerilir. Bunun yanı sıra öğün aralarında bol su içme, çay ve kahve tüketmeye özen göstermek gerekir. Günlük istenilen miktarda çorba içmek diyet listesine uyan kişilere izin verilen konulardan biridir.

Çorba diyetinde tüketilecek olan çorbanın yapılışında gerekli olan malzemeler şunlardır;

  • 1 adet kereviz
  • Yarım kilo taze fasulye
  • 4 adet havuç
  • 5 adet soğan
  • 2 tane yeşilbiber
  • 1 litre domates suyu
  • Yaklaşık 1 litre et suyu
  • Lahana
  • 800 ml domates püresi

Yukarıda anlatıldığı gibi çorbanızı hazırladıktan sonra gelelim nasıl bir yol izleneceğini anlatmaya. Bu diyet türünü ortalama 7 gün uygulamalısınız, eğer verimli şekilde kilo verdiğinizi görüyorsanız bir hafta ara verip yeniden devam edebilirsiniz. Ama bu demek değil ki diyete ara verdiğinizde eski yemek düzeninize devam edin. Hayır asla! Aksi halde verdiğiniz kiloları hızla geri alırsınız. Size demek istediğimiz diyete ara verin ama daha dikkatli beslenin, ne bileyim ekmeği, şekeri olabildiğince az kullanın gibi şeyler.

Tavsiye Ederiz: Lahana Diyeti Nedir?

Diyetin her gününü tek tek listelemek yerine size birkaç cümleyle özet geçmek istiyorum. Çünkü bazı kişiler madde madde uymayı başarabilirken, kimilerimiz bu kurallara uymakta zorlanabiliyor. Bu yüzden diyeti uygularken yapmanız gereken tek şey öğünlerde taze olarak hazırladığınız birer kase çorbanızı içmek. Buna ek olarak her gün başka bir besin tüketmek şartıyla; muz, patates, domates, haşlanmış pirinç, ıspanak salatası, marul, yağsız süt ve son günlere doğru 300 gram kadar haşlanmış et yiyebilirsiniz. Bunların birer porsiyon olmasına özen göstermeli ve her gün en az 2 litre su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Çorba Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Çorba Diyetinin Faydaları Nelerdir?Tek çeşit beslenme şekli ile yapılan diyetler uzman diyetisyenler tarafından tavsiye edilmemektedir. Yetişkin bir vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve minerallerin sadece bir sebze çorbası ile karşılanması mümkün değildir. Düşük kalorili diyetlerin hızlı kilo verdireceği düşünülse de, aç kalmakla eşdeğer olan bu tür diyetlerde yağın tamamen kesilmesi başlıca yapılan yanlışlardan biridir. Çorba diyetinden yarar görebilmek adına diyet listesinin çorba tüketimine ek olarak sağlıklı bir beslenme düzeninin oluşturulması gerekir. Aksi halde 7. günün sonunda kilo vermek yerine halsiz ve yorgun düşen bir vücut ile karşılaşmak kaçınılmaz olur.

Çorba Diyetinin Zararları Nelerdir?

Çorba Diyetinin Zararları Nelerdir?Çorba diyeti, aç kalarak zayıflamanın en masum hallerinden biri olarak değerlendirilebilir. İlk başta vücuttaki su ve ödemin atılması ile hızlı kilo verdiğini sanan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Diyet süresinin sona ermesi ile birlikte verildiği zannedilen kilonun fazlasıyla geri alınması, çorba diyetinin en önemli zararlarından biridir. Yeterince sağlıklı beslenmemenin getireceği halsizlik ve bitkinlik hissi de, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek unsurlardan biridir. Sağlıklı bir diyet için, kilo verme sürecini kısa zamandan uzun bir zaman dilimine yaymak gerekiyor. Bu şekilde verilen kilolar kalıcı olmakla birlikte, daha sağlıklı ve dinç bir bedene sahip olma avantajı sunmaktadır. Uzun süreye yayılan diyetler her zaman sağlıklı sonuçlar elde ettirir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/corba-diyeti-nedir-nasil-yapilir/