Çörek Otu Bitkisi

Çörek otu bitkisi belirli bölgelerde ve verimli topraklarda yetişir. Tadı hoş ve lezzetli olan bitkidir. Bitki kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesinde yardımcıdır. Birçok iltihaplı vakalarda kullanıldığı bilinen çörek otu bitkisi faydaları oldukça fazladır.

Çörek Otu Bitkisi

Alerjisi olan kişilerde de çok iyi geldiği gözlemlenmektedir.  Çörek otu bitkisi aşırı tüketilmediği sürece vücut içersinde sağlıklı bir denge sağlar. Çörek otu özünde yağ olmasından dolayı birçok rahim, astım, kronik sinüzit ve vajinal bölgelerde iyi gelen bir yapıya sahiptir.  Çörek otu bitkisi genelde Adapazarı ve Karadeniz bölgesinin birkaç bölgesinde üretiliyor.  Fosfor ve magnezyum mineralleri olan bu bitki öksürük içinde çok idealdir. Birçok bitkisel kaynaklı olan doğal bağırsak ilaçlarının yapımlarında da kullanılır.  Lif açısından da selenyum içeriği olan çörek otu bitkisi faydaları saymakla bitmez. Doğal bitkilerde en çok tercih edilen çörek otu bitkisi mesane ve böbrek yolu enfeksiyonları içinde çok etkilidir. Mide bozulmasına, vücutta aşırı biriken yağlara da çok iyi gelir.

Çiftçilerin özenle topladıkları bu bitkinin mikroplara karşı dayanıklı olan yapısı ve mucizesi insanları hayran bırakıyor. Çörek otu aynı zamanda karaciğer hastalıklarında ki iltihaplanma içinde birebir kullanılmaktadır.  Gelişmiş ülkelerde birçok araştırmacının çörek otu bitkisinin vücut içerisindeki olumlu araştırmaları ön plana çıkmaktadır. Çörek otu bitkisi kolesterolün düşürülmesinde bile kullanıldığından dolayı son yılların en fazla dikkat çekici ürünleri arasında yer alıyor. Tropikal toprakları olan yerlerde yetişir.

Kan şekerini en hızlı düşüren bitki olarak bilinmesinden dolayı vücutta adeta bir savunma mekanizması teşkil ediyor. Canlılarda biriken ve özellikle bulaşıcı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitki daha çok temiz havası olan Karadeniz ikliminde yetişiyor. Karadeniz bölgesinin havasım temiz olmasından dolayı anti oksijen özelliği ile karımıza çıkıyor.  Ayrıca çörek otu bitkisi nerede yetişir diye merak edenlerin sorularına geniş ve kapsamlı bilgiler aldığını umuyoruz.  Aşırı killi olmayan topraklara yetişir. Üst yaprakları sapsız olan ürünlerdir. Ekim öncesinde mevsim koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Tohumun muhakkak belirli oranda su alması ve aralıklarının düzenli olarak yapılıyor olması şarttır.

Çörek Otu Bitkisi 1

Güney Afrika bölgelerinde ve Hindistan ile birlikte Amerika’nın birkaç bölgelerinde de yetiştirildiği bilinmektedir. Toprağın muhakkak nemli olması gerekir. Su püskürtücüler ile düzenli olarak eğer saksıda yetiştiriyorsanız yaprakları ve toprağı nemli bırakınız. Bunun akabinde, 1 hafta veya 2 hafta içerisinde bitki verdiğini göreceksiniz.  Özellikle sıvı pres baskı makinelerinde yağları üretilen bu ürünler Hindistan gibi verimli toprakları olan Afrika bölgelerinde yetiştiriliyor.

Saksıda Çörek Otu Nasıl Yetiştirilir

Çörek Otu Bitkisi isteğe göre saksıda da yetiştirilebilir. Cilt kanserlerine bile iyi geldiği bilinen bu ürünlerin gübresini ve tohumlarını aldığınız sürece problem olamayacaktır. Nefes darlıkları içinde çok ideal olan çörek otları özünde yağ biriktirir. Yazımızın sonunda sizlere aktarılan en faydalı çörek otu bitkisinin resmi, etkili olacaktır. Bitkinin ayrıntılı olarak tanıtılması adına bu resim etkilidir. Saksıda nasıl yetiştirildiğini de göreceğiniz detaylı resimler verilmektedir.

Çörek Otu Bitkisi 2

Çörek otu yetiştirilirken çok fazla kumlu olmayan topraklar tercih edilir. Zengin içerikli olan ve çok verimli olan toprakları kullanarak büyük saksılar içerisinde sizlerde yetiştirmeyi deneyebilirsiniz. Kendine has kapsülleri ve tohumları olan bitkidir.

Saksıda yetiştirilen çörek otu bahçelerde de kontrol altında tutulabilir. Yani eğer bir bahçeniz var ise muhakkak bitki tohumlarından fayda alınız. Kuru çiçekleri bulunan çörek otu tohumları gübreleme şekilleri de kolay olacaktır. Bol güneş alan bir yeriniz var ise yetiştirmek daha da kolay olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/corek-otu-bitkisi/