Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek Otu Yağı Faydaları
Çörek otunun faydaları saymakla bitmez. Börek, çörek, hamur işlerinin üzerini süslemekten, bazı sağlık sorunlarının iyileştirilmesine kadar pek çok derde deva olan çörek otu; yağından da istifade edilecek kadar faydalı bir maddedir.

Çörek otu ile ilgili ilk yazılı belge “Eski Ahit”de yer alıyor.  Hz. Muhammed’in (S.A.V.) “Şu kara tanede (çörek otu) ölümden başka her derde deva vardır.” sözü ise, çörek otunun ne kadar faydalı ve üstün bir madde olduğunu daha da iyi anlatıyor.

Günümüzde en çok talep gören ve en fazla kullanılan yağların başında gelen çörek otu yağı; kan şekerini düzenler, kansere karşı korur, cinsel gücü arttırır, mikrop, virüs ve mantarlara karşı savaş verir, damar sertliği ve tıkanıklığını önler, tansiyon ve kolesterolü normal seviyeye çeker, hazmı kolaylaştırır, vücuttaki zehirleri atar, yaraların çabuk iyileşmesini ve hücre yenilenmesini sağlar, alerjiyi önler, gözdeki mikropları öldürür, grip, nezle ve baş ağrısı problemlerinde burun damlası şeklinde kullanılabilir, idrar söktürür, safraya iyi gelir, hormonları düzenler, ruh halini sağlamlaştırır, bağışıklık ve savunma sistemine kuvvet verir, kulaklardaki üşütme ve iltihap haline damla şeklinde kullanıldığında olumlu tesir eder, saç dökülmesi ve kepeğe karşı ilaç olarak kullanılabilir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Çörek otu yağı her ne kadar şifalı, sıhhat ve güzellik hususunda üstün nitelikleri olan bir yağ da olsa, medikal bir ilaç değildir. Siyah tohumlarının preslenmesiyle elde edilen çörek otu yağı bir içmek suretiyle dahili olarak; bir de saça, cilde, deriye uygulamak suretiyle haricen kullanılır.
 • Hassas ciltler için doğal bir nemlendirici olan çörek otu yağı, saç dökülmesine karşı da saç diplerine friksiyon yaparak uygulanabilir.  Saçların beyazlamasını da önleyen ve hatta beyazlamayı durdurduğu bilinen çörek otu yağı, günde 3 sefer 1 çay bardağı suya veya kesme şekere 3-4 damla damlatılarak tüketilebilir.
 • Çörek otu yağı, sinüzit probleminde de sabah akşam burundan 1-2 damla alındığında fayda sağlar.
 • Cilt sağlığı ve güzelliği için de oldukça faydalı olan çörek otu yağını 1 çorba kaşığı zeytin yağı ile karıştırın ve bu karışımla yüzünüzü ovun. 1 saat bekledikten sonra sabunla yıkayarak durulayın.
 • Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa, kahvaltıdan önce her sabah 2 diş sarımsakla birlikte 1 çay kaşığı çörek otu yağı alın.
 • Uyku bozukluğu yaşıyorsanız, balla karıştırdığınız sıcak bir içeceğe 1 çay kaşığı çörek otu yağı ilave edin ve akşamları için.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Çörek otu ve çörek otu yağının sayısız faydası yanında, özellikle hanımların hoşuna gidecek bir faydası daha var ki, o da kilo vermeye yardımcı olması.

Çörek-Otu-Yağı-Faydaları2

İştahı azaltarak, karaciğeri temizleyip sindirimi çabuklaştırarak ve yağlayıcı özelliğiyle bağırsakları kayganlaştırıp müshil etkisi göstererek kilo verilmesine de yardımcı olan çörek otu yağını, kahvaltı ve tüm öğünlerden yaklaşık 1 saat önce 1 bardak su ve 1 çay kaşığı ölçüsünde alabilirsiniz. Kullanacağınız çörek otu yağı soğuk sıkım ve saf olmalı.  Yemeklerden önce alacağınız 1 çay kaşığı çörek otu yağının iştahınızı azalttığını ve daha çabuk doyma hissi sağladığını göreceksiniz.

Ayrıca araştırmalar göstermiş ki, yemeklerden yarım saat kadar evvel 200 adet çörek otu çiğnemek, kilo vermeyi hızlandırıyor.

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları
Çörek otu yağı, esansiyel yağ asitleri açısından zengin olduğundan saç ve cilde çok iyi geliyor. Esansiyel yağlar (omega 3 ve omega 6 da bunlardandır) vücut tarafından üretilmediği için, gıdalarla dışardan alınması gerekiyor. Etkileri ise saçlar, cilt ve tüm vücutta görülüyor. Esansiyel yağların ana kaynakları yağlı derin deniz balıkları ve keten tohumu ve çörek otu yağı. Çörek otu yağını hem ağız yoluyla alabilir hem de kafa derinize masaj yoluyla yedirebilirsiniz.

 • Çörek otu yağı saç dökülmesini en aza indirger ve hatta tamamen engeller.
 • Eğer saç hücreleriniz tamamen ölmediyse, çörek otu yağı yeni saç çıkarmaya yardımcı olur.
 • Çörek otu yağının saçlarda beyazlamayı önlediği de bilinmektedir.
 • Saçları ince telli olanların saçlarının güçlenmesine ve kopmalara karşı kuvvet kazandırmaya yardımcı olan bir yağ olan çörek otu yağı aynı zamanda kaşınan saç diplerine sürüldüğünde de kaşıntıyı keser.
 • Boyadan, fönden, ısıdan, işlemden yıpranan saçları onarıp tamir eden bir özelliği de olan çörek otu yağı saçları hızlı uzatmasıyla da ünlüdür.
 • Saç kaybının yoğun olarak yaşandığı kısımlara çörek otu yağı maskesi uygularsanız, uzun vadede de olsa, o kısımlarda yeni saçların çıktığına tanık olabilirsiniz.
 • Çörek otu yağını saçlarınızda kullanmanız için illa ki saç problemleri yaşamanıza da gerek yok. Sırf parlaklık vermesi için bile saçlarınıza ara sıra çörek otu yağıyla maske yapabilirsiniz.

Çörek-Otu-Yağı-Faydaları1

Çörek Otu Yağının  Saç İçin Kullanımı

Saçlar için çörek otu yağı maskesi:

 • 2 tatlı kaşığı çörek otu yağı
 • 4 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 4 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • Yarım tatlı kaşığı deniz tuzu

Malzemelerin hepsini bir kabın içine koyup karıştırın ve saç diplerinize uygulayın. Masaj yaparak saç diplerinize yedirdiğiniz çörek otu yağının saç köklerine iyice nüfuz etmesi için saçlarınızı hava almayacak biçimde bone yahut streç filmle kapatın ve 2 saat bekleyin. Süre dolunca saçlarınızı yıkayın. Bu maskeyi haftada 1 kez uygulayabilirsiniz. Böylelikle hem saçlarınıza bakım yapmış olacak, hem de varsa kepeklenme ve kaşıntı sorununu da halletmiş olacaksınız.

Çörek Otu Yağı Fiyatı
Yağın soğuk sıkım oluşu, gramajı ve markası fiyatını etkiler. Ancak çörek otu yağını en az 7 TL ile en çok 50 TL’ye temin edebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/corek-otu-yagi-faydalari/