Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Pek çoğumuzun merakla takip ettiği doğal ürünler içerisinde pek çok olumlu etkisiyle öne çıkan ürünlerin başında kuşkusuz çörek otu yağı gelmektedir. Bir çok kaynakta çörek otu yağı faydaları hakkında detaylı bilgiler verilmekte ve verilen bilgiler ışığında ürünün oldukça faydalı bir içerik olduğu görülmektedir. Hanımlar için ise en dikkat çekici özelliği cilt bakımında çörek otu kullanımı olmaktadır. Hemen her hanım kozmetik ürünler kullanmakla birlikte doğal ürünleri muhakkak tercih etmektedir. Zira doğal ürünler kimyasal unsur barındırmamakla birlikte, hemen hemen kozmetik ürünlerle aynı sonuçları sağlamaktadırlar.

Bu yazımızda çörek otunun cilde faydaları hakkında detaylı bir analiz yapacağız. Öncelikle genel olarak çörek otu ve çörek otu yağı konularına değinelim.

<!– –>

Çörek otu yağı nedir?

Çörek otu yağı, çörek otu bitkisinin tohumlarından sıcak veya soğuk kompres yöntemi ile elde edilen bir özüttür. İçerisinde ciddi miktarlarda aminoasit, Vitamin ve mineraller bulunan çörek otunun ayrıca antiseptik ve antiflamatuar etkileri de söz konusudur. Görüntüsü itibariyle zeytinyağından hiçbir farkı olmamakla birlikte zeytinyağı gibi tüketilmesi söz konusu değildir.

Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

Çörek otu yağı, ağızdan alınarak veya, haricen deriye veya saça uygulanarak kullanılabilir. Tabii ağızdan alınması miktar sınırlamalarına tabidir, dilediğiniz kadar kullanabilmeniz söz konusu değildir. Zira aşırı kullanımı hayati organlarda fonksiyon bozukluklarından, merkezi sinir sistemi ahrazlarına kadar uzanan geniş bir olumsuzluk ortamı oluşturabilmektedir.

Çörek otu yağı, gün aşırı 1 defa olmak kaydıyla, bir su bardağına 1 çay kaşığı eklenerek tüketilebilir. Haricen kullanılırken ise, hazırlayacağınız bakım kürlerine ihtiyaç oranında ekleyebileceğiniz gibi, direkt, saf olarak da kullanabilirsiniz.

Çörek Otu yağının faydaları

Çörek otu yağı faydaları dahili ve harici olmak üzere oldukça fazladır. Dahili faydaları arasında,

 • Tansiyonu dengelemesi
 • Yüksek şekeri kontrol altına alması
 • Dahili bakteriyel etkinliği azaltması
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemesi
 • Kalbi koruması
 • Dolaşım sistemini düzenlemesi
 • Beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirmesi

gibi önemli unsurlar sayılabilirken, harici faydaları arasında,

 • Saç ve saç derisinin sağlığını tesis etmesi
 • Cildin temizlenmesi ve dış unsurların zararlarından korunması
 • Leke oluşumunu engellemesi
 • Siyah noktaları ortadan kaldırması
 • Sivilce oluşumunu engellemesi
 • Cildin parlak ve gergin bir hale gelmesini sağlaması
 • Kas ve eklem ağrılarını gidermesi
 • Yanık ve yara izlerinin tedavisine yardımcı olması

maddeleri sayılabilmektedir.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları

Görüldüğü gibi, çörek otu yağı birçok olumlu etkiye sahiptir. Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları sadece haricen kullanıldığında değil, ağızdan alındığında da oldukça fazladır. Hücre yenilenmesini teşvik ediyor olmasından dolayı ağızdan alındığında da ciddi oranda cildin gençleşmesine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Çörek Otu yağının yan etkileri

Abartılı kullanılmadığı takdirde çok az yan etkisi olan örek otunun en belirgin yan etkisi, bakteriyel etkinliğe genel olarak engel oluyor olmasıdır. Vücudun sağlıklı olabilmesi için faydalı bakterilerin sindirim sisteminde var olması gerektiğinden, Çörek Otu Yağının bu bakteriler yok ediyor olması bir olumsuzluk olarak kaydedilebilir. Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları noktasında ise bir yan etkiden söz etmek söz konusu değildir. Güvenle kullanılabilir herhangi bir yan etkisi yoktur.

Çörek otu yağı, yatıştırıcı ve gevşetici etkiye sahiptir. Bu etki tüm vücutta meydana geldiğinden hamilelikte çörek otu yağı kullanılması önerilmemektedir. Zira rahim kaslarının gevşemesine ve düşük meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Çörek otu yağı, harici kullanımlar için büyük şişe tercih edileceği hesaba katılarak 250ML veya daha büyük ambalajlarda satın alınmalıdır. 250ML Çörek Otu Yağının fiyatlar ise 30TL ile 75TL arasında değişen miktarlardadır. Ürünün kalitesine göre fiyatı da değişmektedir. Satın alacağınız ürünün orijinal olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/corek-otu-yaginin-cilde-faydalari/