Country Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Amerikan, Fransız ve İngiliz dekorasyon stillerini yansıtan country dekorasyonda amaç; sade, rahat, biraz vintage, ama aslında modern bir yaşam alanı yaratmaktır. Country tarzı dekore edilmiş bir eve girdiğinizde, kendinizi çok huzurlu hissedersiniz. Çünkü çiçekli ve kareli kumaşlardan yapılmış mobilyalar, öyle pastel tonlarda ve öyle sade döşenmiştir ki, ruhunuzun dinlendiğini hissedersiniz. Yazımızda country dekorasyonun nasıl yapıldığı örneklerle anlatılmıştır.

Ev dekorasyonu yapılırken uygulanabilecek birçok tarz vardır. Kişiler kendi zevkleri doğrultusunda bu tarzlardan bir tanesine karar verirler. Genellikle çoğu evde modern tarz kullanılmaktadır. Günümüzde mobilyacılar bu tarz mobilyalar sattıkları için insanlar da evlerinde modern tarzın esintilerini kullanırlar. Evlerde kullanılan son derece başarılı ve güzel dekorasyon çeşitlerinden bir tanesi de country tarzıdır.  Bu tarz son yıllarda sıradanlıktan sıkılmış kişilerin sıkça kullandığı bir tarz olmuştur.

Country tarzı doğanın mükemmelliğini son derece modern ve şık bir şekilde evlere taşımaktadır. Country tarzı, evlere doğanın huzurunu getirmektedir. Genelde bu tarzda pastoral renkler kullanılmaktadır. Kareler, çiçek desenleri bulunan mobilyalar hep açık ve pastel renktedir.

Özellikle son yıllarda bu tarzın kullanılması çok ama çok yaygınlaşmıştır. Ağaç dallarının ve ağaç motiflerinin çok fazla kullanıldığı bu dekorasyon örneğinde çiçekler ve örtüler de ön plana çıkmaktadır.

Country Tarzı Dekorasyon Nedir?

Country Tarzı Dekorasyon Nedir?Eskitme mobilyaların biraz daha modernize hale getirilip, biraz çiçek, biraz çizgiler ama genel hatlarıyla pastel renklerin kullanıldığı ev dekorasyonu türüne counrty tarzı denir. Bu dekorasyon türünde köy evi ya da kır evi diyebileceğimiz yöresel çizgilerin esintisini bulmak mümkün. Counrty tarzı dekorasyon için Fransız ve İngiliz usulü bir stil örneğidir diyebiliriz. Çünkü tıpkı bu dekorasyon türlerinde olduğu gibi counrty tarzda da ahşap ve döşemelik kumaşlar tercih edilmiştir.

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Country Tarzı Dekorasyon Nasıl Yapılır?Country tazı evler yöresel bir hava ile modernliği birleştirmektedir. Bu tarz ile evler hem eski köy evlerini anımsatacak hem de çok modern bir görüntüye sahip olacaktır. Bu tarzı uygulamak aslında çok basittir. Metal eşyalar bu dekorasyon çeşidi için hiç uygun değildir. Bunun yerine mobilyalarda ahşap tercih edilmelidir. Kumaş olarak küçük çiçekli veya kareli tercih edilebilir. Bunun dışında perdelerde de açık renkler hakimdir. Ayrıca aksesuar olarak çiçekler, sepetler, pastel renkli objeler, battaniyeler, tüylü halılar veya örtüler kullanılabilmektedir.

Halı tercihi ise evin genel haline göre seçilmelidir. Fakat yine açık renk kullanılmalıdır. Bunun dışında koltuklarda eğer ağaç kullanılmıyorsa o zaman kalın kumaş açık renkli bir koltuk kullanılabilir. Bunun dışında çiçekli yastıklar da bu tarzda çok fazla kullanılmaktadır.
Country tarzda vintage mobilyalarda kullanılmaktadır. Özellikle yatak odası mobilyasında kullanılan vintage tarzı oturma odasında komodin de veya masada kullanılabilir.

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?

Country Tarzı Dekorasyon Örnekleri Nelerdir?Ev dekorasyonunda çok fazla kullanılan country dekorasyon çeşidinin birçok örneği vardır. Bu örneklerin hemen hemen her birinde aynı özellikler görülmektedir. İlk başta göze çarpan detay evin tüm renklerinin pastel tonda oluşudur. Koltuklar, perdeler, halılar ve diğer tüm mobilyalar açık renktedir. Bu sebeple evin çok huzurlu bir havası olmaktadır. Özellikle evin çok ışık alması için perdeler açık renk olmalıdır. Bu renkler tıpkı coastal stili dekorasyonda olduğu gibi evin daha ferah bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır.

Country Tarzı Salon

Country Tarzı SalonCountry koltuklar kendinden çizgilidir. Duvar rengi ise beyazdır. Bu seçimler evin daha ferah bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında duvarlarda 3 boyutlu ağaç, çiçek motifleri kullanılabilir. Bunlar ise evin havasını daha doğal yapacaktır. Ayrıca duvarlarda doğal taş döşemesi kullanılabilir. Taş döşemeler country tarzını fazlası ile yansıtan bir uygulama olacaktır. Bu tarz evlerde çok fazla eşya çok fazla aksesuar kullanılmaz. Daha doğal daha sade ortamlar yaratılmalıdır. Parlak renkler veya aksesuarlar kullanılmamalıdır. Genellikle mat ve pastel renkler kullanılmalıdır.

Country Tarzı Yatak Odası

Country Tarzı Yatak OdasıCountry tarzı mobilyalar genellikle eskitme veya vintagedir. Beyaz veya açık krem rengi kullanılmaktadır. Bunun dışında yatak odalarında nevresim olarak dantel detaylı pudra veya açık pembe bir kumaş kullanıldığında son derece güzel ve country tarzına uygun olacaktır. Ayrıca aksesuar olarak da vazolar ve tablolar kullanılabilmektedir.

Country Tarzı Mutfak

Country Tarzı MutfakEskitme modeller country tarzda çok sık görülmektedir. Bu sebeple vintage mobilyalar ile beraber kullanılabilir. Yapılmaması gereken şey ise metal eşyalar kullanmaktır. Metal eşyalar country tarzına zıt bir tercih olacaktır. Evin genelinde hakim olan ahşap mobilyalar mutfakta da karşımıza çıkıyor. Açık tonda veya ahşap renginde seçilmiş masa ve sandalyeler mutfaklara hem huzur hem de zengin bir görünüm kazandırmaktadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/country-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/