Crossfit Hareketleri

Crossfit, ABD’de Grek Glassman tarafınca geliştirilen ve 10 temel fizyolojik özelliğin gelişimini hedefleyen bir antrenman programıdır. Öncelikle şu belirtilmelidir ki; Crossfit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla beraber tüm vücudu dengeli çalıştırmak içindir. CrossFit olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak tanımlayabiliriz.

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antrenmanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir. Çoğu vakit grup halinde yapılır ve bir dönem 5-20 dakika içinde tamamlanır.

Grup halinde yapıldığı için Crossfit arkadaşlarınızla meydana getirdiğiniz sosyal bir aktivite haline gelirken bu da arkadaşlarınızla aranızda tatlı bir rekabet duygusunu da beraberinde getirebilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.

Crossfit antrenman sistemindeki en az 5 en çok 20 dakikalık devreler her antrenmanda ortalama 7 adet hareket olup aralarındaki dinlenme süreleri çok çok azdır.  Bu sayede kişiler kolay bir şekilde antrenmanlarını tamamlayabilme imkânına da sahip olabilmektedir.

Şuursuzca yapıldığı takdirde sakatlık riski söz mevzusudur. Ağırlıklarla icra ettiğiniz antrenmanlar için ne olursa olsun ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu nedenle bir antrenör gözetiminde bu antrenmanın yapılması tavsiye edilmektedir.

Ek olarak CrossFit başlamadan önce doktorunuzdan fizyolojik yeterlilik için data almanız da son derece büyük bir öneme haiz olmaktadır. İp atlama, şınav çekme, koşma ve Squat (çömelip kalkma), barfiks. Organik olarak buna dambılları dâhil ederek de yapmanız mümkün. fakat evde meydana getirilen CrossFit bir sure sonrasında rutine bağlayacağından size sıkıcı gelecektir.

Crossfit Hareketleri

Crossfit günümüzde sıkça duyduğumuz bir terim olmaya başlamıştır. Güç ve kondisyon programı olan Crossfit, genel tarif itibari ile şu şekildedir. Crossfit nedir sorusuna cevaben 10 adet fiziksel özellikler ise şunlardır. Esneklik, güç, kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, denge, çeviklik, vücut denetimi, hız, koordine olabilme özelliği gibi durumların daha iyi olabilmesine de olanak tanır.

Crossfit tek bir kasın değil birçok ana kasın işlevsel urumda olduğu bir spor türüdür. Crossfit programı icra eden biri vücut geliştirmeye benzer bir çalışma yaparak sadece bir bölgesinde değil her bölgesinde gelişim sağlar. Kısacası Crossfit Nedir sorusuna en iyi yanıt, bu spor esnasında yapılan hareketleri jimnastik, fitness, vücut geliştirme, atletizm ve halter şeklinde birbirinden farklı sporun karışımıdır.

Crossfit yapmak için illa bir salona gitmeye gerek yoktur. CrossFit hareketleri resimli bir şekilde internette de mevcuttur. Çoğu hareketi evinizde kolaylıkla uygulamanız mümkündür. Crossfit Hareketlerinde fakat vücudu izole ederek fit bir görünüme ulaşmasını sağlamaktır. Çünkü hareketler tekrarlı bir şekilde yapılmaktadır. Kısaca bir hareket arka arkada birkaç kez uygulanır.

Crossfit Hareketleri 2

Ayrıca unutulmamalıdır ki Crossfit hareketleri sakatlanma riski barındıran hareketlerdir. Zira dikkatli ve özenle uygulanması gerekmektedir. Crossfit hareketlerinden olan çömelme, ayakların yaklaşık omuz genişliğinde açık tutulması, ayakuçlarının dışarıya dönük bir şekilde tutulması esasına dayandırılmaktadır. Tüm ağırlığınızı topuklara verip giray egzersiz aletini de göğüs hizanızda tutun. Böylelikle Crossfit tamamlanmış da olmaktadır.

Crossfit içerisinde çeşitli ve çokça hareket barındıran bir spor çeşididir ve fazlaca yoğundur. Uzun sürmeyen fakat son derece yoğun olan bu hareketler ile birlikte hızlı ve etkili bir sonuç alabilmek de mümkün olabilmektedir. Crossfit yaparken gıda destek takviyesi de alabilir, bu şekilde egzersizlere devam edebilirsiniz. Son olarak azim ve hırslı olduğunuz sürece iyi bir netice alacağınızı da bilmelisiniz. Kişilerin antrenman süresinde istekli olması da gereklidir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/crossfit-hareketleri/