Crossfit Nasıl Yapılır?

CrossFit, güç egzersizlerini patlayıcı pliometri, hız çalışması, olimpik ve güç kullanılan ağırlık kaldırma, kettle bell (ağırlıklı kemer), vücut ağırlık egzersizleri, jimnastik ve dayanıklılığı karışmasını sağlayarak kullanan bir egzersizdir. Genelde 1 saatlik antrenman ve zamana karşı meydana getirilen egzersiz hareketlerinden kaynaklanır.

Bu antrenmanı yaparak fiziksel dayanıklılık, kas gücü ve daha birçok sağlık bileşenini de yerine getirmiş de olabilirsiniz. CrossFit antrenmanı yapacaksanız haftada en az 5 gün olacak şekilde bu antrenmanı uygulamalı, çalışmaları yoğun ve kısa bir halde, en az 5 dakika en çok da 15 dakika olacak şekilde gerçekleştirin.

CrossFit çalışmaları, yoğun egzersizler ile bir dönem formatında yapılır. Genel CrossFit egzersizi tüm vücudu hedef alır ve itme, çekme, koşma, kürek çekme ve çömelme hareketlerini kapsar.

CrossFit antrenman programı iki şekilde uygulanabilir; kendi başınıza yapabilirsiniz yahut CrossFit egzersiz programını içeren bir spor salonuna üye olabilirsiniz. Eğer bu egzersize yeni başlıyorsanız, kaslarınızın ağrımasına hazır olun. Eğer ağrılarınız çok olursa, birkaç gün kasların dinlenmesi sağlanmalı ve daha sonrasında devam edilmelidir.

Ama bu arayı 1-2 günden daha çok açmayın yoksa aynı ağrıları yeniden yaşamanız mümkündür. Ayrıca, CrossFit yaparken ayna kullanılması da önerilmemektedir, çünkü egzersiz sırasında görüntüye değil yapılan spora konsantre olmak gerekir.

CrossFit antrenmanı günlük bir beslenme planı talep eder. Bu, %40 oranında karbonhidrat, %30 oranında protein ve %30 oranında da yağ içerikli besinlerden meydana gelmiş olan bir beslenme programı uygulanmalıdır. Bu beslenme planında şeker kullanmamanız gerekir.

Crossfit Nasıl Yapılır?

Aslen, Zone ve Paleo rejimlerine benzer bir beslenme planı içermektedir. Bu gibi beslenme programları, bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmamış olmak ile birlikte kişilerin tam ve doğru bir verim alabilmeleri için kendi vücut değerlerine uygun bir program hazırlamaları da önemlidir. Ayrıca, CrossFit egzersizleri yaparken, besin destek takviyeleri kullanılması önerilir.

Bu egzersizler hakikaten yoğundurlar ve çok uzun sürmezler. Böylece kısa sürede başarılı bir egzersiz yapmış olmuş olursunuz. CrossFit, evde, pahalı spor aletlerine sahip olmadan da oldukça kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Her geçen gün çok fazla sayıda kişi, CrossFit antrenmanını uygulamak istese de zaman içerisinde isteklerini kaybedebilmektedir.

Bu programda da, diğer programlar gibi azim ve istek olmazsa olmazdır. Egzersizler gerçekten de zor olabilirler fakat tertipli bir program ve spor salonundaki eğitmenin gözetimi sayesinde, bu egzersizleri kendi spor düzeyinize uygun hale getirebilirsiniz.

Her yoğun egzersizde olduğu benzer biçimde bunda da sakatlanma riski daima vardır. Özellikle de önceden sporcu geçmişinizde (özellikle de ağırlık kaldırma yahut pliometri çalışmalarında sakatlandıysanız) böyle bir konum yaşadıysanız risk daha yüksektir.

Crossfit Nasıl Yapılır? 1

Son derece ciddi ama çok ender rastlanan bir kas yaralanması olan rabdomiyolize haiz olanlar yoğun egzersizlere katılmamalıdırlar. Bu sakatlığı yaşamamak adına, her süre, sporunuza yavaş başlayın ve zaman içinde zorluk derecesini arttırarak devam edin. Bol miktarda su için ve nemli ve sıcak ortamlarda egzersiz yapmaktan kaçının.

Eğer CrossFit ekipmanları ile ilgileniyor ama ağırlık kaldırmaya ya da spor oluşturmaya yeni başlıyorsanız, işin uzmanına gidip, onunla görüşmeli ve gereken kontrollerden geçmelisiniz. Ayrıca her süre işinin uzmanı olduğuna kararlı olduğunuz bir eğitmenden yardım isteyin ve görüşmeniz içinize sinmezse doktorunuza da bu mevzuyu danışın.

Egzersiz sırasında ağrı ya da rahatsızlık hissederseniz mutlaka antrenman koçunuzu bilgilendirin. Egzersize yeni başlıyorsanız, antrenman koçunuzu bu mevzuda yeterince informasyon verdiğinizden kesin olun ki sizin programınızı size göre ayarlayabilesiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/crossfit-nasil-yapilir/