Crossfit Nedir?

Gün geçtikçe çok daha popüler ve tercih edilen olma yolunda ilerleyen Crossfit antrenman türü, özellikle gün içerisindeki aktiviteleriniz için esneme, atletik bir vücut sahip, ağırlık ve kardiyo ağırlıklı bir çalışmadır. Özellikle de günlük yaşantısında, spor yaşamında, hızını ve atikliğini yitirdiğini düşünenler için hız ve çevikliği yine kazandıracak olan Crossfit çalışmaları idealdir.

Vücudun derhal her yerini çalıştırarak temelde ağırlıklarla meydana getirilen sadece evde ve ya garajınızda bile küçük detaylarla birlikte rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor türüdür.

Crossfit ne demek? Sorusuna karşılık olarak, Crossfit aslında bir markadır. Halter, jimnastik ve olimpik sporların karmaşıklaştırdığı kasların çalıştırılmasından çok kaslarla patlayıcı bir güç esneklik ve dayanıklılık ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Doğrusu Crossfit size çokça şey kazandırır. Öteki fitness türlerine bakılırsa Crossfit daha çok değişiklik içeren ve her günün programının farklı olmasını elde eden bir spor türüdür.

Genellikle yoğun hareket etme üzerine adapte edilmiş olduğundan Crossfit ile yakından ilgilenen kişileri sıkmadan tek düze bir düzenin içine sokmadan isteklerine karşılık veriyor. Özellikle de antrenmanların ortalama 20 dakika kadar sürmesi de dikkat çeken bir başka özelliğidir.

Öteki spor antrenmanları düşünüldüğünde Crossfit sakatlanma açısından çok daha düşük bir orana haizdir. Ek olarak eğlenceli bir yönü de bulunmakta ve çokça spor dalından alıntılar yapılmıştır. Ancak yine de bu sporla ilgilenirken dikkatli olmakta ve uzman düşünce ve yardımlarından yararlanmakta fayda vardır.

Bu biçim alanlarda özellikle spor eğitmenlerinin yönlendirmesi sonucu çok daha etkili ve hızlı neticeler almak mümkün olur. Bu sporun en güzel avantajı ise her yaş grubunun bu spor dalı ile ilgilenebilme şansının olmasıdır.

Crossfit Nedir?

Crossfit Nasıl Yapılır?

Crossfit toplu bir halde birkaç fert ile beraber yapılabilmektedir. Çünkü belli bir fizyolojik güç gerektiriyor. Bundan dolayı de çok daha keyifli ve müessir bir yapıya haizdir, Crossfit. Her devrenin 5 ila 20 dakika içinde tamamlanabiliyor olması da oldukça güzeldir.

Bu sporu yaparken özellikle kaslarınızın dinlenmeye ara ara ihtiyacı olacaktır. Bundan dolayı birkaç gün için ara vererek kaslarınızın dinlenmesine izin vermeniz gerekir. Ek olarak Crossfit antrenmanlarını dilerseniz spor salonunda isterseniz de evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Crossfit ne işe yarar? Sorusunu yönelten çok sayıda kişi de söz konusudur.

Squat: Kalça, bacak ve karın çalıştıran bir antrenman türüdür. Squat egzersizi, vücut geliştirme sporunda yere çökme hareketi olarak da bilinmektedir. Crossfit çalışmalarında hazırlanan programların içerisinde de yer almaya devam etmektedir.

Crossfit Nasıl Yapılır? 1

Burpees: Çekme şu demek oluyor ki şınav çekme gibi hareketlerden oluşan bu hareket tüm vücudu çalıştırma özelliğine haizdir.

Flutter Kick: Alt karın kasları kısmın çalıştırmaya yönelik bir harekettir. Kişi yere sırt üstü pozisyonda yatarak, ayaklarını kendine doğru çekerek bu egzersizi tamamlayabilmektedir.

Esneme-Gerdirme: Crossfit malum esneme gerdirme hareketlerini de kullanmaktadır.

Jimnastik: Bu spor dalına ait bazı hareketlerde örneğin ayı yürüyüşü şeklinde birkaç egzersiz kullanılmaktadır.

Crossfit sakatlığı, sıhhat durumunda bir terslik olan yahut özel durumu olan kişiler için uygun bir egzersiz değildir. Sağlıklı ve yoğun ve zorlayıcı egzersizlerden keyif alan kişiler ise bu sporu rahatça uygulayabilirler. Bu egzersiz, her insana hitap etse de genel anlamda üst toplumsal tabakadan insanoğlu tarafından daha çok tercih edilmektedir.

ABD’de bu egzersizi yapanların 40%-50%’si hanım iken, Türkiye’de bu oran bir tek 5-10% arasındadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da kişilerin bu antrenmanı yapması önerilmeye de devam etmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/crossfit-nedir/