Crunch Hareketi

Spor yapmak ve doğru hareketleri uygulamak hem sağlığımız, hem de fit bir vücuda sahip olmak için büyük önem arz etmektedir. Özellikle reverse crunch hareketi ile karın kaslarını baklava şekline sokmak mümkün olabilmektedir. Crunch hareketi, bir hareketler dizisidir.

Karın kaslarına yönelik oldukça etkili sonuçlar vermektedir. En temel karın kası hareketleri arasında kabul edilen crunch hareketi ile ideal bir vücuda sahip olabilirsiniz. Klasik mekik hareketi ile kıyaslayabilirsiniz. Ancak, mekik hareketine göre daha sağlıklı olanıdır. Yapılışı ve uygulaması mekik ile benzer şekildedir. Özellikle bel sağlığı için crunch tercih edilmelidir.

Crunch hareketlerinde önemli olan düzenli uygulamadır. Birkaç gün yaptıktan sonra ara vermek ve sonradan devam etmek sağlıklı sonuç almanızı engelleyecektir. Bunun aksine her gün belli tempoda ve sayıda crunch hareketi yapmak gerekiyor. Yazımızın devamında crunch hareketi nasıl yapılır diye merak edenler için önemli bilgilere yer veriyor olacağız.

Crunch hareketinin her antremanda uygulanması ve aksatılmaması şarttır. Bu hareketin haftanın her günü belli bir tempoda tekrarlanması son derece faydalı olacaktır. Karın kaslarını şekle sokmak ve daha fit bir yapıya ulaşmak için çok iyi bir seçim olacaktır. Ancak, şunu da belirtmekte fayda vardır. Her ne kadar çok etkili bir hareket olmuş olsa da, crunch hareketi tek başına asla yeterli olmayacaktır.

Crunch Hareketi

Özellikle aşırı göbekli kişlerin crunch egzersinin yanında diğer karın hareketlerini de yapmış olmaları gerekmektedir. Böylelikle daha düzgün bir karın kasına sahip olabileceksiniz. Crunch hareketini her gün yapmanız ve diğer karın hareketlerini 2 günde bir uygulamanız yeterli olacaktır.

Yazımızın bu bölümünde crunch hareketinin nasıl yapılması gerektiği konusuna değinmek istiyoruz. Son derece kolay ve pratik bir harekettir. Gerek düz, gerekse de ters crunch hareketi uygulaması sizi zorlamayacaktır. İlk defa crunch hareketine başlayacak olanlar ilk günlerde biraz zorluk çekebilir. Özellikle karın kaslarında ağrı ve sızılar sizi zorlayabilir. Ancak, ilerleyen günlerde bu ağrıların yok olacağını bilmenizi istiyoruz.

Düzenli olarak bu hareketleri uygulamanız durumunda üst karın kaslarınız ve aynı zamanda da abdominal kaslarınız gözle görülür bir şekilde düzene girecektir. Crunch hareketi uygulamasını aşağıdaki şekilde yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Crunch Hareketi 2

 • İlk olarak zemine spor egzersiz yatağı sermelisiniz. Çok sert zeminlerde bu hareketi yapmanız sırt kaslarınızı zorlayacaktır.
 • Daha sonra sırt üstü uzanmalı ve dizlerinizi kırmalısınız.
 • Ayaklarınızın topuklarınızın üzerinde olacak şekilde pozisyon almalı ve hafifce kaldırmalısınız.
 • Ellerinizin başınızın altında olması ve gövdenizi kürek kemikleriniz havada olacak şekilde kaldırmanız gerekiyor.
 • Kürek kemiklerinizin tamamıyla havaya kalkıyor olmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde hareketin sonuçlarını daha etkin bir şekilde alabiliyor olursunuz.
 • Kürek kemiklerinin havaya kaldırılması sırasında ayakların topukdan itibaren yerden kesiliyor olmasına özen göstermelisiniz.
 • Crunch Hareketi 3

  Crunch hareketi olarak bilinen karın kası egzersizi ile ideal kaslara ulaşmanız zor olmayacaktır. Bu hareketin düz, ters ve side crunch hareketi olarak olarak farklı uygulama şekilleri bulunmaktadır. Her birinin temelinde karın kaslarını çalıştırmak bulunmaktadır.

  Aylarca ya da yıllarca bu hareketi uygulamak zorunda değilsiniz. Ortalama 15-20 günde bile gözle görülür bir şekilde değişimi fark ediyor olacaksınız. Bu sürenin sonunda crunch ya da benzer hareketleri çok daha kolay bir şekilde yapabiliyor olacaksınız.

  Crunch Hareketi 4

  Spor egzersizleri sizi yormayacak ve daha yüksek sayılarda yapabiliyor olacaksınız. Bu tür spro egzersizlerinde önemli olan ilk 1-2 haftayı atlatabilmektir. Vücudun hamlığını atması ve buna bağlı olarak performansının yükselmesi bu süre sonunda kendiliğinden ortaya çıkmış olacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/crunch-hareketi/