Cushing Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cushing sendromu nedir, Cushing sendromu kanda kortizol hormonunu yükselmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Stres homonu olarak da bilinen kortizol hormonu kanda yükseldiğinde vücuda zarar vermeye başlar. Her şeyde olduğu gibi kortizol hormonunun da normal seviyede olanı makbuldür. Kortizol hormonu enfeksiyon hallerinde vücudu hazırlar.

Cushing Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı ilaçların uzun süre kullanımı kortizolün fazla salgılanmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca böbreküstü bezinde oluşan kitleler de kortizol hormonunu fazlaca üretebilir ve bu da problemlere zemin oluşturur. Hipofiz bezinde oluşan kitleler ACTH hormonunu fazlaca üretir ve Cushing sendromu gelişebilir.

Cushing Sendromu Belirtileri

Cushing sendromu, 1932 senesinde Harvey Williams Cushing tarafından tanısı konulmuş bir rahatsızlıktır. Cushing sendromunun yaygın belirtileri kilo artışı, obezite, yüksek tansiyon ve derinin zayıflaması ile ortaya çıkan çizgilerdir. Bu belirtiler her hastada görülmeyebilir. Belirtilerin ağırlığı ve seyri, hastanın ne kadar süredir kortizol etkisinde olduğu ile alakalıdır.

Ama bazı durumlarda bilhassa uyluk kemiğinin baş kısmının doku ölümüne uğraması kısa süredir hafif seyreden, yahut yıllardır ağır şekilde seyreden Cushing sendromlu hastalarda da görülebilmektedir. Ama bu türden bulgular başka hastalıklara da işaret edebilmekte ve başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir.

Sözgelimi çok kistli yumurtalık sendromları, psikiyatrik düzensizlikler, metabolik sendrom, obezite gibi rahatsızlıklarda da Cushing sendromuna benzer bulgular gözlemlenebilir. Kişide yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon, ruhsal bozukluklar, enfeksiyon, kanda pıhtılaşma gibi eğilimler saptandığında Cushing’ten şüphelenmek gerekir.

Cushing Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 1

Bunların haricinde özelikle mide ve bel kısmından ve sırt bölgesinden kilo almak, bitkinlik, kaslarda zayıflık, yuvarlak yüz, omuzlar arasında yağ dokusunda fazlalaşma, yüzde kızarma, kolay moraran bir cilt, kesiklerde ve böcek sokmalarında yavaş iyileşme, depresyon, anksiyete, duygu kontrolünde zayıflık, libidoda düşüş, erkeklerde cinsel fonksiyonlarda düşüş,  glukoz intoleransı sebebiyle diyabete yatkınlık ve kırıklara sebep olacak denli kemik kaybı da belirtiler arasında sayılabilir.

Cushing sendromu beslenme hususunda çok aşırıya kaçılmasa da inatçı kilo artışı ile de karakterize olan bir hastalıktır. Bu durumda hastaların beslenme disiplinlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Eğer diyabet hastasıysanız ve kan şekeriniz kontrol edilemiyorsa, yüksek tansiyonunuz varsa, genç yaşınıza rağmen kemik erimesi problemi yaşıyorsanız, cildiniz kolay yaralanıp bereleniyorsa, cildinizde morarmalar ve kırmızı çatlaklar varsa, morbid obezite probleminiz varsa, vücudunuzda aniden gelişen tüylenme problemi varsa, çocuğunuzdaki boy uzaması yavaş buna rağmen kilo artışı hızlıysa, tomografi ve MR’da böbreküstünde kitle tespit edildiyse Cushing sendromunu akla getirmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

Yukarıda saydığımız belirtiler kesin olarak Cushing sendromu problemi yaşadığınızı kanıtlamasa da yine de şüpheci davranmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

Cushing Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 2

Hekimler Cushing sendromu tedavisinin çoğunlukla cerrahi nitelikli olduğunu, buna uygun olmayan hastalarda ise medikal tedavi uygulandığını belirtiyor.

Cushing Sendromu Tedavisi

Cushing sendromu tedavisindeki temel hareket vücutta artan kortizolü düşürmektir. Bunun için kortikosteroid kullanımını azaltmak gerekebilir. Ama bu sadece doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Eğer cushing sendromunun sebebi tümör varlığı ise hekiminiz cerrahi müdahale önerebilir. Hipofizer tümörler beyin cerrahisi ile çıkarılabilmektedir. Eğer tömür adrenal bezlerde, akciğerde yahut pankreasta meydana gelmişse farklı cerrahi teknikler kullanılarak da sonuca gidilebilir. Operasyon sonrasında vücuda doğru miktarda kortizol seviyesi sağlamak için kortizol replasman ilaçlarına gereksinim duyulabilir.

Cerrahi müdahale ile hipofizer tümör çıkartılamazsa kişiye radyasyon tedavisi verilebilir. Yahut cerrahi için uygun olmayan hastalara doğrudan radyasyon tedavisi de verilebilir. Radyasyon 6 haftalık periyotlar halinde küçük dozlarla da verilebilir.

Cushing Sendromu Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi Nasıl Yapılır? 4

Cerrahi ve radyasyon tedavileri kortizolü normal seviyeye getirmediğinde hekiminiz ilaç tedavisi de verebilir. Bu ilaçlar sayesinde aşırı kortizol üretim kontrol edilmiş olur.

Cushing sendromu tedavisinde hiç bir tedavi tekniği etkili olmazsa hekiminiz adrenal bezlerinizin cerrahi yöntemlerle alınmasını da önerebilir. Bu durum aşırı kortizol üretimini önleyecektir.

Cushing sendromu bitkisel tedavi ile üstesinden gelinebilecek bir rahatsızlık değildir. Çoğunlukla tıbbi tedavi daha net çözüm sunmaktadır.

Cushing sendromu tedavi edilmezse ölümcül olabilmektedir. Tedavi ile belirtiler yok olur ve iyileşme gerçekleşir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/cushing-sendromu-nedir-belirtileri-ve-tedavisi-nasil-yapilir/