D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Güçlü bir kemik yapısına sahip olabilmek için D vitamini oldukça gerekli bir vitamin çeşidi olmaktadır. Süt ya da güneş ışınları ile D vitamini almak mümkün olmaktadır. Ancak bunlara rağmen D vitamini eksikliği yaşayan pek çok insan bulunmaktadır. D vitamini sayesinde vücut ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamaktadır. Ancak belirli bir süreden sonra D vitamini bulunmayan vücutlarda raşitizm hastalığı kendini göstermektedir. Kemiklerin yumuşamasına ve belirli bir zaman sonra da iskelet sisteminin deformasyon olmasına yol açmaktadır. Güneş ışınları sayesinde vücut kendi D vitaminini üretmektedir ancak her zaman yeterli olmamaktadır. Bu yüzden süt, balık ya da balık yağı, yumurtanın sarısı gibi besinlerden de D vitamini almak mümkün olmaktadır.

Aslında D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? Denildiğinde kişilerin mutlaka bir kan testi yaptırması ve D vitamini miktarının gereken aralıklar içerisinde olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde D vitamini eksikliği belirli belirtiler ile de anlaşılabilmektedir. Ancak bu belirtilerden bazıları diğer hastalıklarında belirtileri olduğundan dolayı kesin bir sonuç alınması mümkün olmamaktadır. Aslında diğer hastalıkların ya da vitamin eksiklerinin başlıca nedeni olan yeme alışkanlığının eksik ya da yanlış olması sonucunda D vitamini eksikliği görülmektedir. Özellikle vegan olan kişilerde D vitamini eksikliği görülebilmektedir. En yararlı ve doğal beslenme kaynağı hayvan kaynaklı besinlerden geçmektedir. Bunun yanı sıra, D vitamini kaynağının bir diğer başlıca nedeni de güneş ışınları olmaktadır. Aslında pek çok kişi güneş ışınlarının zararlı olduğunu söylemektedir. Bu söylem doğru olsa da, vücudun D vitamini üretebilmesi için güneş ışınlarına maruz kalması gerekmektedir. Bu yüzden sürekli evde vakit geçirenler ya da kapalı alanlarda çok fazla çalışan kişilerde D vitamini eksikliği görülmesi mümkün olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

D vitamini eksikliğini anlamadan önce vücutta meydana gelen değişimlere de bakarak, doktora oluşan değişikleri belirtmek gerekmektedir. D vitamini eksikliği belirtileri nedir? sorusunun ilk cevabı ten renginde oluşan değişiklikler ile belirli olmaktadır. Genel olarak ten rengi esmer olan kişilerde D vitamini eksikliği daha çok görülmektedir. Normal bir ten rengine maruz kişiler ile esmer ten renkli kişilerin güneşten alması gereken miktar farklı olmaktadır. Çünkü ten rengi koyu olan kişilerin, diğer insanlara oran ile 10 kat daha fazla bir şekilde güneş ışınlarından faydalanması gerekmektedir. Ten rengi esmer olan kişilerin ciltleri, güneşe karşı doğal bir koruma altında olmaktadır. Bir diğer belirtide, kişilerin yaşları ilerledikçe güneş ışınlarına maruz kalması git gide azalmakta ve D vitamini üretimi bu sebeplerden dolayı azalmaktadır. Yaşın ilerlemesi sonucunda bir diğer D vitamini sorunu da, böbreklerin D vitaminini kullanılacak bir enerjiye dönüştürme durumu da azalmaktadır. Kilo oranı fazla olan kişilerin, normal insanlara göre D vitaminine daha çok ihtiyacı olmaktadır. Bunun nedeni ise, D vitamini yağ kütleleri arasında çözünebilme özelliği göstermektedir. Kilonun yanı sıra kas kütlesi fazla olan kişilerinde D vitaminine daha çok ihtiyacı olmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? 1

D vitamini eksikliği belirtileri arasında aslında en çok anlaşılır belirti nedeni, kemik ağrısından kaynaklanmaktadır. Kalsiyum, kemikler için bir yapı taşı olarak bilinmektedir. Bu yapı taşının oluşmasında eksiklik olması sonucunda da kemik ağrıları meydana gelmektedir. Bunların yanı sıra aşırı terleme ve bağırsak sorunları da D vitamini eksikliği belirtileri arasında yer almaktadır. Aslında tedavi sürecinde basit olsa da, eksikliğinde meydana gelebilecek hastalıklar önemli hastalıklar olmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/d-vitamini-eksikligi-belirtileri/