D Vitamini Eksikliği Neden Olur?

Kişilerinin vücudunun sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için beslenmelerine son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Beslenmenin yeterli olmadığı zamanlarda ise, doktor kontrolünde takviyeler alınması gerekebilmektedir. D vitamini de, kişilerin besinler içerisinde yeteri kadar bulunmadığı için, kişiler tarafından güneş ışığı ya da doktor kontrolünde verilen ilaçlar ile takviye edilen bir vitamin çeşididir. Vücudun önemli parçaları olan kas ve kemik dokusunun gelişmesinde büyük bir rol oynayan bu vitamin, kişilerin hayatları boyunca alması gereken de bir vitamindir.

Her türlü kontrole ve takviye rağmen, birçok kişinin birtakım sebeplerden dolayı D vitamini değerleri yeterli miktarda olmayabilmektedir. Bu durumda ise muhakkak farklı tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir.

D vitamini, 1900lü yılların başlarında çocuklarda görülen raşitizm hastalığına çare aranırken bulunmuş olan bir vitamindir. Kas ve kemik dokusuna olan faydasının yanı sıra birçok kanser türünde, diyabet ile kalp ve damar hastalıklarında da son derece önemli bir göreve sahip olmaktadır. Bu gibi önemli sebeplerden dolayı da D vitamini, kişilerin vücutlarının ihtiyacı haline gelen bir vitamin çeşidi olmaktadır. Diğer vitaminler gibi birçok besin tarafından vücuda D vitamini alınsa bile, vücut tarafından birtakım değişikliklere uğratılmakta ve faydası bu değişiklikler sonrasında görülmektedir.

Kişilerin vücutları için bir ihtiyaç olan bu vitaminin, eksikliği de fazlalığı da çeşitli rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Güneş ışığından direkt olarak vücuda D vitamini almak mümkündür. Fakat ekvator bölgesinden uzak bir yerde yaşayan ya da güneşin çok olmadığı bölgelerde ikamet eden kişilerde sıklıkla D vitamini eksikliği problemi görülebilmektedir. Aynı zamanda kış aylarında da vücudun büyük bir bölümünün kıyafetler tarafından kapanması ve günlerin kısalması gibi faktörler de D vitamini eksikliğinin nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Hava kirliliği sebebi ile gökyüzüne salınan karbon gazları ile UVB ışınlarının birleşmesi, D vitamininin oluşmasını engellemektedir. Yine kişilerin yaşlarının ilerlemesi ile ortaya çıkan bir diğer hastalıkta, D vitamini eksikliğidir. D vitamini üretim kapasitesi, kişilerin yaşlarının ilerlemesi ise azalmaktadır. Cildin rengini vermede görev alan melanin pigmenti, koyu ren rengine sahip olan kişilerin D vitaminini üretmesini olumsuz olarak etkilemektedir. Karaciğer ve böbrek, D vitamini üretimi konusunda görev alan iki önemli organdır. Bu organlarda yaşanan rahatsızlıklar da, kişilerin D vitamini eksikliği ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra obezite hastalarının vücudunda bulunan yağ hücreleri, kanda bulunan D vitaminini emmekte ve bu da D vitamini eksikliğine yol açmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Neden Olur? 1

D vitamini eksikliği, birbirinden farklı hastalıklara davetiye çıkardığı gibi aynı zamanda D vitamini fazlalığı da oldukça ciddi bir problem haline gelebilmektedir. Birkaç belirti ile kendini gösteren D vitamini fazlalığında da, kişilerin muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. D vitaminini fazla tüketmiş ya da depolamış olan kişilerde görülen birkaç belirti ise şöyledir:

  • Ağızda ve ciltte kuruma
  • İştah kaybı, mide bulantısı ve kusma isteği
  • İştahın kapanması
  • Kalbin hızlı bir şekilde çarpması
  • Baş dönmesi ve halsizlik hissiyatı
  • Anormal susama halleri ve kabızlık

Bu belirtilerden birkaçının dahi kişilerde görülmesi halinde, zaman kaybetmeden bir kan testinin yapılması önerilmektedir. Doktor tarafından yapılan D vitamini testi sonucunda, birkaç tedavi yöntemi ile kişilerde görülen D vitamini fazlalığı problemi ortadan kaldırılabilmektedir. Diğer vitaminlerin vücutta fazla miktarda olması sorun olmasa da, D vitamini bu konuda ciddi sonuçları meydana getirebilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/d-vitamini-eksikligi-neden-olur/