D Vitamini Nelerde Bulunur?

D vitamini, vücudun çok önemli yaşamsal fonksiyonlarının düzenleyicisi olarak eksikliğine tolerans olmayan bir vitamin türüdür. Yetersiz alınması durumunda derhal kemik erimesi, denge sistemi bozuklukları ve depresyon gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlamaktadır. Yani etkileri hızlı ve etkili biçimde ortaya çıkan D vitamini asla eksik olmamalıdır. Ancak buna karşılık, D vitamini diğer tüm vitaminler gibi yeme içme yoluyla pek kolay elde edilemez. En etkili D vitamini kaynağı güneş ışığıdır, hatta sadece güneş görerek bu vitamini elde etmek mümkündür. Tabii bazı besinlerde ve elbette ilaçların içerisinde de d vitamini bulunmaktadır. Bu sayfamızda size bu kaynaklar hakkında bilgiler ileteceğiz.

Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarındaki kullanımı sırasında özellikle çocukların büyümesi için gerekli olan vitamin çeşididir.  Kas zayıflığına karşı vücudu koruyan bir etkiye sahiptir. D vitamini olan yiyecekler ile kalp atışları düzene girer. Bağışıklık sistemi kuvvetlenmesi açısından daha az hasta olunur veya hastalık tedavi süreci kısalır. D vitamini vücut dışardan karşılar. Bu vitamine sahip yiyecekler ile birlikte normal kan pıhtılaşması için gerekli olan besinlerdir. D vitamini sindirim sisteminden kalsiyum emilimi artırarak kemiklerdeki kalsiyum miktarını ayarlayabilir bir etki gösterir. Vitamini yeteri kadar alan vücutların kalsiyumun bünye içerisinde aktif taşınmasını sağlar. Dengeli bir taşınma süresinde vücutta proteinlerin oluşumunu artırarak faaliyetlerini sürdürür.

D vitamini olan yiyecekler sıralandığında çok az gıdada ve miktarda bulunduğu bilinmektedir. Beslenme yolu ile vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamak oldukça güç bir olaydır. Bu besinler yalnızca belirli bir oranı karşılayabilmektedir. D vitaminin kaynağı Güneş ışınlarıdır. Yeteri kadar güneş ışınları alan ve yeteri kadar bu besinleri alan bireylerin bu vitamin eksikliğini içeren rahatsızlıklar görülmez. Bu besinlerin bazıları yüksek kolesterol içerdiğinden herkes tarafında tüketilmesi tavsiye edilmeyebilir. D vitaminini sahip olan yiyeceklerin bir uzmana başvurularak ve danışılarak tüketilmesi için önerisi almak doğru bir davranış biçimi olacaktır. Bu ürünlerin düzenli tüketilmesi her insan vücudu için olumlu tepki vereceğini anlamına gelmez.

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var

Balık yağında yüksek derece d vitamini vardır. Özellikle morina balığının ciğerinde bulunan bu yağ D vitamin eksikliği çeken hastalarda kullanılmaktadır. Ülkemizde balık yağı olarak bilinen bu ürün yüksek oranda A ve D vitamini içermektedir. 100 gram morina yağında günlük ihtiyacın 16 katı kadar D vitamini içerebilir. Bu demek oluyor ki 1 yemek kaşığı balık yağında günlük ihtiyacın 3 katı kadar vitamini içermektedir. Bunun yanısıra bazı balıklarda D vitamini içermektedir. Fakat derin deniz balıkların daha çok d vitamini içerdiği bilinmekte olup, en çok d vitamini ton, somon ve uskumru gibi balık çeşitlerinde bulunmaktadır.

D Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var

Deniz ürünlerinin dışında d vitamini olan yiyecekler arasında yumurta vardır. Bazı protein açısından zengin olan bu besin günlük d vitaminin ihtiyacının çok az bir kısmını karşılamaktadır. Süt ve süt ürünlerinin içerisinde az miktarda bulunabilir, firmalar bu ürünleri D vitamini ile güçlendirici bir ürün haline getirebilmektedir. Bunun için alınan ürünlerin ambalajı incelenmelidir. Bir mantar çeşidi olan beyaz yani düğme mantarda belirli bir oranda D vitamini içerir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise her mantar ırkında bu vitamin yoktur. Çok rahatlıkla alınabilen patates içerisinde d vitamini vardır. Bir miktar yağlı süt ile haşlanmış veya ezilmiş patatesin yenmesi ile % 1 oranında d vitamini ihtiyacı karşılanabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/d-vitamini-nelerde-bulunur/