Dailymotion Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Kullanıcılarına video izleme imkanı sunan bir uygulama olan Dailymotion spor, müzik, eğitim, haber, sanat, teknoloji, oyun, seyahat, dizi gibi pek çok türde video izleme imkanı sunmaktadır. Bu yazımızda her türlü video ekleme ve izleme imkanı sunan Dailymotion isimli sitenin ne olduğu, nasıl kullanıldığı ve hangi alanlarda işinize yarayacağı anlatılmıştır.

İnternet kullanımının artmasıyla birlikte günümüzde video siteleri de oldukça popülerlik kazanan siteler olmuştur. Bu sitelerin kullanıcı sayısı giderek artmaktadır.

Müzik, film, eğitim, haber gibi pek çok kategoriye ayrılmış bir şekilde düzenlenmiş olan bu siteler üzerinde aranan pek çok konudaki videonun bulunması mümkün olmaktadır. Site kullanıcıları oldukça geniş bir yelpazede video bulabilme imkânına sahip olmaları sebebiyle bu siteleri beğenmekte ve sıklıkla kullanmaktadır.

Gerek video eklemek gerekse izlemek için her gün pek çok kullanıcı bu siteleri ziyaret etmektedir. Bu sitelerden biri ise Dailymotion isimli sitedir. Dailymotion müzik, eğitim, spor, oyun, haber, sanat, teknoloji ve daha birçok kategoride videoları izleyebildiğiniz, favorilere ekleyebildiğiniz ve üyesi olduğunuz tüm sosyal ağlarda paylaşabildiğiniz bir video izleme uygulamasıdır. 2005 yılında Fransa’da kurulan Dailymotion yayına başladıktan kısa bir süre popüler bir video barındırma sitesi olmuştur.

Dailymotion Nedir?

Dailymotion Nedir?Kullanıcılarına video izleme imkanı sunan bir uygulama olan Dailymotion spor, müzik, eğitim, haber, sanat, teknoloji, oyun, seyahat, dizi gibi pek çok türde video izleme imkanı sunmaktadır. Site üzerinde videoları favorilere ekleme ve sosyal ağlarda paylaşma gibi özellikler de bulunmaktadır. Oldukça geniş bir yelpazede video içeren bu sitede aradığınız videolara ulaşmanız oldukça kolaydır. Arama butonu sayesinde istediğiniz videolara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Dailymotion üzerinde 20 dakika uzunluğuna kadar olan videolar rahatlıkla eklenebilmektedir. Ayrıca site Türkçe dil seçeneğine sahip olduğundan kolay bir kullanım sağlamaktadır. Site üzerinde sınırsız boyutlarda video ekleyebilmek için yaratıcı videolar hazırlayarak Motion Maker üyeliğine geçebilme imkanınız bulunmaktadır. Siteye video eklemek oldukça basit ve ücretsizdir.

Dailymotion Nasıl Kullanılır?

Dailymotion Nasıl Kullanılır?Site kullanımı için öncelikle üyelik işleminin tamamlanması gerekmektedir. Ancak yalnızca video izleyecekseniz üye olmanıza gerek yoktur. Video ekleyebilmek için üyelik gerekmektedir. Siteye üye olmak ücretsizdir ve oldukça kolaydır. Öncelikle site adresi olan www.dailymotion.com adresine girilmeli ve sağ üstte yer alan “create an account” butonuna tıklayarak üyelik sayfasına geçilmelidir. Bu aşamada üyelik işlemlerini daha rahat ve kolay yapmak için sitede Türkçe dil seçeneğine geçiş yapabilirsiniz. Üyelik sayfası üzerinde gerekli yerleri doldurarak oldukça kısa bir zamanda üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Gerekli alanları doldurduktan sonra gerekli koşulların yer aldığı bölümü okuyarak “I have read and agree with” yazan kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir. Bu aşamadan sonra ise yapmanız gereken işlem mail adresinize gelen onay linkine tıklamak olacaktır. Bu işlemden sonra üyeliğiniz tamamlanmaktadır.

Video eklemek için üye isminizle siteye giriş yapmanızın ardından “upload videos” ya da video ekle yazan yere tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra Browse (Göz at) butonuna basarak yüklemek istediğiniz videoyu bilgisayarınızdan seçmeniz ve “Yükle” tuşuna basmanız gerekmektedir. Sitede MP4( H264), WMV, MOV ve AVI dosya formatları desteklenmektedir.

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra video başlığı, anahtar kelimeleri ve isteğinize bağlı açıklamaları yazarak onaylamanızla videoyu başarılı bir biçimde yüklemiş olacaksınız. Dailymotion üzerindeki videolarınızı istediğiniz sitede yayınlamak için videonun altında yer alan “embed” kodunu Embeddable Player ile kopyalayarak istediğiniz siteye eklemeniz yeterli olmaktadır.

Dailymotion Ne İşe Yarar?

Dailymotion Ne İşe Yarar?Dailymotion istediğiniz videoları sizlere izleme imkanı sunan bir sitedir. Dailymotion Plus üyeliği ile binlerce çeşitteki filmi istediğiniz kadar izleme fırsatı bulabileceğiniz online bir film kütüphanesi de bulunmaktadır. Dailymotion tamamen ücretsiz ve bağımsız olan bir video platformudur. Dailymotion Plus ise tecrübe ve kaliteyle seçilmiş olan filmlerin en yüksek kalitede ve sınırsız izlenmesi imkânı sunmakta olan ücretli bir servistir. Dailymotion arşivinde bulunan tüm filmler tek parça olarak mevcuttur. Böylece bir sonraki parçaya geçmek için film keyfinizi bölmenize gerek kalmadan heyecanla istediğiniz filmi izleyebilirsiniz. Film şirketleri ile yapılan anlaşmalar gereğince Dailymotion ailesi yalnızca filmleri yayınlama hakkına sahiptir. Bu nedenle site üzerindeki filmlerin indirilmesi, herhangi bir yöntem kullanılarak kaydedilmesi ve yayınlanması suçtur.

Kaynak: http://bilgihanem.com/dailymotion-nedir-nasil-kullanilir/