Dambıl Hareketleri

Dambıl hareketleri,  özellikle erkeklerin ilgisini çeken dambılla kol kası geliştirme egzersizleri, uzun ve istikrarlı çalışma gerektiren ama mutlaka netice veren egzersizler bütünüdür. Dambıl hareketleri kol kası yapmada oldukça etkili hareketlerdir.

Dambıl Hareketleri 1

Dambıl ile sırt hareketleri de yapmak mümkün. İki adet dambılla arzu ettiğiniz vücuda kavuşmanız mümkündür ama disiplinli ve kararlı çalışmak son derece önemlidir. Yani size bu süreçte sabır da gerekecek. Hayalinizdeki vücuda ulaşmak için dambıl hareketlerinin yanında yeterli miktarda protein de almanız gerekir.

Dambıl kol hareketleri içinde en bilineni Biceps denilen ön kol hareketidir. Hareketi 8-12 kez ve 3 set halinde yapın. Vücudunuz yağlıysa dinlenme aralıklarını kısa tutmanız gerekecektir. Yağ oranınız düşükse dinlenme aralarını 1 dakika tutabilirsiniz.

 • Dambıl kol hareketleri içinde Biceps-Triceps denilen hareket de sık yapılan bir harekettir.
 • Kaldırabileceğiniz ağırlıkta dambıl seçin. Kaslarınıza birden yüklenmeyin.
 • Dambılla ön kol hareketi de 8-10 sefer ve 3 set halinde yapılmalıdır.
 • Dambılla göğüs hareketleri de yapmak mümkündür. Dambıl hareketlerinin bir kısmı ayakta, bir kısmı da oturarak yapılır.
 • Dambıl hareketlerini yanlış yaprsanız, yani gücünüzü belinizden alırsanız bel ağrıları yaşamanız muhtemeldir.
 • Biceps Curl hareketi de yine dambıl kol hareketleri içinde incelenir ve oldukça etkilidir.
 • Dambıl Hareketleri 2

  Dambıl hareketlerinin sizi istediğiniz noktaya taşıyabilmesi için bu hareketleri düzenli şekilde ve aksatmadan yapmalısınız. Yanı sıra dengeli ve doğru beslenmeli, kaldırabileceğiniz ağırlıktaki dambılları seçmelisiniz. Aksi takdirde belinizi başta olmak üzere vücudunuzu sakatlayabilirsiniz.

  Evde dambıl hareketleri yapabilmek için ilgili videoları izleyerek bu videolardaki hareketleri ve egzersizleri uygulayabilirsiniz. Doğru uygulandığı zaman dambıl hareketleri kollarınızın hem çelik gibi sert hem de pazulu ve gösterişli hale gelmesini sağlayacaktır.

  Dambıl Hareketleri 3

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dambil-hareketleri/