Dana Antrikot Nasıl Yapılır?

Yaz, kış demeden her mevsim lezzetle tüketilen bir yemek tarifi arıyorsanız; antrikot ızgara tam da size göre. Mutfak sırları içerisinde herkes bilir ki; antrikot pişirmek kadar; dana antrikot nasıl marine edilir de mutlaka doğru ellerde cevaplandırılması gereken bir sorudur.

Ancak öncelikle antrikot nedir, tanımlayalım. En genel tanımıyla antrikot; hayvanın sırt kısmından, on üç kemikli kaburga bölümünden çıkan özel yağ dokusu yoğun olan bir ettir. Lezzetine lezzet katan, antrikot tarifleri noktasında hem içerisindeki mermerimsi yağ dokuları hem de ortasından geçen kalın yağ tabakasıdır.

Bu yağ tabakası antrikot yemek tarifleri aşamasında ete lezzet ve yumuşaklık katan bir özelliktir. Pişme derecesi olarak orta ya da orta-iyi derecelendirme antrikot pişirme sırasında hassasiyetle üzerinde durulması gereken bir noktadır. Kuzu pirzola olarak aldığınız et dana antirikot ile eş değerdir. Sulu bir kıvamda pişirmek ve eti kurutmamak; antrikot tarifi tavada pişirme işleminin en hassas noktasıdır.

Izgaraya etinizi atmadan önce mutlaka döküm tavada mühürleme işlemi yapmalısınız. Garnitürler ve zeytinyağı ile yapılan dana antrikot marine en az antrikot ızgara kadar önemlidir. Gelelim muhteşem tavada antrikot nasıl pişirilir sorusunun cevabına:

Dana Antrikot İçin Malzemeler

 • 500 gram dana antrikot
 • 1 adet büyük soğan
 • 1 adet maydanoz
 •  1 adet patates

Dana Antrikot Marine İçin Gereken Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı kekik kurusu
 • 2 çorba kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı ucu kadar tuz
 • 1 çay kaşığı ucu kadar karabiber
 • 2 diş sarımsak

Dana Antrikot Yapılışı

 1. Hatırlatmamız gereken ilk nokta; antrikot nasıl yapılır sorusunun cevabından önce işe antrikot terbiyesi ile başlamaktır. Bunun için bize gereken şey derin bir kaptır. Derin bir kabın içerisinde 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çay kaşığı kekik kurusu, 2 çorba kaşığı süt, 1 çay kaşığı ucu kadar tuz, 1 çay kaşığı kadar karabiber ve ezilmiş iki diş sarımsağı iyice karıştırın. Ardından 500 gram dana antrikotu bu karışım ile iyice ovun. Tarifin püf noktası antrikot marine olup, etin süt ve zeytinyağı ile tamamen karışmasıdır.
 2. Buzdolabında ağzı kapalı bir şekilde bir saat kadar bekletirseniz; antrikot ızgara tadına doyum olmaz bir hal alacaktır. Bekleme işlemi sırasında eti arada bir alt üst etmeyi unutmayınız.
 3. Bekleyen etleri döküm tavaya alınız. Marine edilmiş döküm tava et, mühürlenme aşamasından sonra ızgaraya hazır hale getirilecektir. Etin her iki tarafını bir dakika kadar pişirin.
 4. Mühürlenen etleri; antrikot nasıl pişirilir sorusunun son aşaması olan ızgaraya alınız. Izgara üzerinde alt üst ederek 5 dakika kadar pişirin. Etin içindeki suyu kaybetmeden pişirme antrikot tarifi noktasındaki en dikkatli olunması gereken kısımdır.
 5. Tarif bununla sona ermiyor; döküm tavada bonfile ve antrikot tavada nasıl pişirilir sorularının cevaplanmasının ardından yanında servis edilecek garnitür tarifine gelelim. 1 adet soğan, 1 adet patates isteğe göre 1 adet maydanozu döküm tavada mühürlenen etin yağında lezzetlendirip ardından ızgarada 2 dakika kadar pişirirseniz etinizin yanında iştahla tüketebilirsiniz. Afiyet Olsun.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dana-antrikot-nasil-yapilir/