Dantel Havlu Kenarı Örnekleri

Dantel havlu kenarları örnekleri yeni bir hayata adım atmayı düşünen genç kızların çeyizlerinin en önemli parçalarındandır. Özenle seçimi yapılan ve yine aynı özen ile hazırlanan havlu kenarları, işlendikleri havluları bir anda değiştirip daha farklı bir görüntüye ulaşmasını sağlar. Bu konumuzda sizler için en beğenilen havlu kenarı örnekleri ve kullanımlarından bahsedeceğiz.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri 1

Havlu, bir evde en çok kullanılan ürünlerin başında gelir. El, yüz, ayak kurulamak için farklı türleri bulunan bu ürünler, mutfaklar için ve banyo için de değişik özelliklerde hazırlanır. Kullanım alanı ve amacına göre büyüklükleri de değişen havluların kenarları için hazırlanan danteller de aynı şekilde değişik boyutlarda hazırlanıyor.

Havluların çeşitleri, boyutlarının yanında örnek seçiminde de etkili olabiliyor. Aşağıda sizler için farklı havlu dantelleri hakkında kısa açıklamaları başlıklar ile hazırladık.

Banyo Havlu Kenarı Örnekleri: Banyo yapıldıktan sonra kurulanmak için kullanılan büyük boyutlu özel havlulara banyo havlusu adı verilir. Emici özelliği yüksek olan bu havlular, en ve boy olarak da diğer havlulara göre daha büyüktür.

Banyo havluları için havlu kenarı hazırlanırken çarşaf kenarı örneklerinde olduğu gibi uzun ve eni fazla olan havlu kenarları kullanılmalıdır. Banyo havlu kenarı modelleri sade ve mümkün olduğunca basit şekilde olan örneklerden oluşur.

Mutfak Havlu Kenarı Örnekleri: Mutfakta vakit geçirmeyi seven bayanların özenle seçtikleri mutfak havlularına uygulanan zarif havlu kenarı örnekleri, genelde renkli ipler ile hazırlanır. Mutfak geneline hakim olan renkler ya da havlu üzerinde yer alan renkler ile hazırlanan mutfak havlu kenarları, pul ve boncuklarla daha farklı şekillerde hazırlanabilir.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri 2

 

Mutfakta kullanılan havlular daha çabuk kirlenip lekelendiği için renkli türleri kullanılır. Daha çok mavi, kırmızı, yeşil, sarı ve pembe renklerin hüküm sürdüğü mutfak havlularının kenarları da aynı renkler ile hazırlanabilir.

El, Yüz Havlu Kenarı Örnekleri: Ev içinde belki de en fazla kullanılan ve en fazla göz önünde bulunan havlulardır, el ve yüz havluları… Ziyarete gelen misafirlerin de kullandığı bu havlular, kaliteli ve zariftir. El ve yüz için kullanılan havluların özelliği gibi kenarlarına uygulanan danteller de özel olarak seçilir ve hazırlanır. Bu özel havlularda genelde pul, boncuk, aparat ve simli ip kullanımı yüksektir.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri 3

Çeyizlik Havlu Kenarı Örnekleri: Çeyizlerin olmazsa olmazlarından olan havluların özel kenarları vardır. Çeyiz serildiğinde en önde yer alan bu parçalar, birbirinden özel örnekler ile modellendirilir. Çeyizlik havlu kenarı örneklerinin seçiminde renk uyumu ve havlu üzerinde yer alan desen ile örneğin uyumu da göz ardı edilmemelidir.

Bebek Havlu Kenarı Örnekleri: Yeni doğan bebekleri ziyarete gidişte hediye olarak verilen bebek havluları, diğer havlulara oranla daha yumuşak ve daha özeldir. Bebeklerin hassas ciltlerine zarar vermeden kurulama sağlayan bu havlulara, özelliklerine uygun kenarlar hazırlanmalı.

Bebekler için kullanılan havluların kenar örneklerinde kurdele, boncuk, pul ve aparatlı örneklere sıkça rastlanır.

Dantel Havlu Kenarı Örnekleri 4

Hediyelik Havlu Kenarı Örnekleri: Hediyelik olarak satın alınan yeni bir havlu için havlunun rengi ve desenine uygun modeller tercih edilmeli. Havlu üzerinde yer alan renk ya da renkler ile aynı tonlarda bir iplik ve yine desen ile uyumlu dantel örneği kullanılarak hediyelik havlu kenarı modeli oluşturulabilir.

Dantel havlu kenarı örneklerinin seçiminde yukarıda verdiğimiz genel bilgileri göz önünde bulundurabilirsiniz. Daha özel ve daha anlamlı bir havlu için kenar hazırlamak istediğinizde ise havlunun anlamı ve özelliğine göre farklı bir model oluşturabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dantel-havlu-kenari-ornekleri/