Dantel Havlu Kenarları

Çeyiz denilince ilk akla gelenlerden biridir danteller… Her ne kadar eskisine oranla daha az yapılsa ve daha az kullanılsa da hala hemen hemen her genç kızın çeyizinde dantel parçalara rastlamak mümkün. Modern yapılı evlerde yer alan çoğu eşya, dantel örtülerin serilmesine olanak tanımaz.

Bu nedenle eski geleneklerini sürdürmek ve çeyizlerinde dantel parçalara yer vermek isteyenler bu isteklerini dantel havlu kenarları ile yerine getiriyor.

Dantel Havlu Kenarları 1

Dantel havlu kenarları, birleştirileceği havlunun özellikleri ve kullanacak kişinin zevkine göre hazırlanır. Birbirinden özel yüzlerce havlu kenarı modelinin arasından seçim yaparken havlunun boyutu ve işlevine dikkat edilmesi gerekir. Mutfaklarda kullanılan küçük el havluları ile banyoda kurulanmak için kullanılan büyük banyo havlularına işlenecek dantel havlu kenarları farklıdır.

Banyo havluları daha uzunlamasına ve büyük olduğu için kenarları daha kalın ve uzunlamasına hazırlanır. Genelde tek renk hazırlanan banyo havlusu kenar örnekleri, havlu ile aynı renkte örülür. Mutfakta kullanılan ya da el silmek için kullanılan mink havlular içinse ince örnekli, modeller idealdir.

Havlu kenarı dantel modellerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, havlu kenarını hazırlayacak olan kişinin işlemeyi sevdiği örgü teknikleri ile modellendirilmiş olmasıdır. Sevilen örgü tekniklerinin yanında havluda yer alan desenin rengi ya da havlunun kendi rengi ile uyumlu renklere de dikkat edilmesi gerekir.

Dantel Havlu Kenarları 2

 

Bu özellikleri göz önünde bulundurarak, farklı havlu dantel örnekleri modellerinden istediklerinizi seçebilirsiniz.

Dantel Havlu Modelleri

Dantel havlu modelleri, geçmişten günümüzü bayanların en çok ilgisini çeken çeyizlik modellerdir. İster yeni dantele başlamış olsun, ister bu konuda profesyonel olsun, bütün genç kızlar ya da genç kız tanıdıkları olanlar, çeyiz için havlu kenarı mutlaka hazırlar.

En basit şekilde hazırlanan havlu kenarlarından, en detaylısına kadar bütün dantel havlu kenarı modellerinde basit zincir ve dolgu tekniklerine rastlanır.

Bu tekniklere ek olarak son dönemlerde halkalı aparatlar ile hazırlanan teknikler ve örümcek adı verilen büyük, gevşek zinciri andıran dantel tekniği de havlu kenarlarında sıkça karşımıza çıkıyor. Bu dantel teknikleri ile farklı modellerde havlu kenarları ortaya çıkarılabilir.

Dantel Havlu Modelleri 3

Dantel havlu kenarı modelleri, renk olarak beyaz ve renkli havlu kenarları olarak ikiye ayrılır. Sadece beyaz rengi kullanarak hazırlanan beyaz havlu kenarları, genelde kendisi gibi sade beyaz renkli havlular için hazırlanır.

Diğer beyaz parçalar ile yıkandığında renk solması olmaması için tek renk ile hazırlanan bu havlu kenarlarına özellik katmak için pul ya da boncuklar ile işleme yapılabilir.

Örgüye başlamadan önce örülecek olan dantel ipliğine geçirilen pul ve boncuklar modele göre konumlandırılacağı zaman örme yerine getirilip model uygulanır. Boncuk ve pul işlemeleri, renkli havlu kenarı modellerinde de uygulanabilir. Renkli dantel havlu kenarları için pul ya da boncuk seçerken renklerinin uyumlu olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Dantel Havlu Modelleri

Dantel ile havlu kenarı hazırlarken en güzel dantel örnekleri ile değişik modeller oluşturabilirsiniz. Bu modelleri hazırlarken kendi yaratıcılığınıza ve hayal gücünüze göre renk seçimini yapabilir, daha farklı aparatlar ve örgü teknikleri ile kendinize has modeller ortaya çıkarabilirsiniz.

Son senelerde yoğun olarak kullanılan halka aparatı ile yapılan modeller, havlu kenarı örneklerinde bu sene de yoğun şekilde kullanılıyor. Sadece bu özel aparatlar ile hazırlanan havlu kenarı örneklerinin yanında dantel örgü arasına yerleştirilen modeller de havlularda yerini almış durumda.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dantel-havlu-kenarlari/