Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?

Artan nüfus özellikle büyük şehirlerde, daha küçük evlerde yaşamayı zorunlu hale getirmiştir. Bu durum ise dar alanların yerleştirilmesinde yaşanan zorlukları beraberinde getiriyor. Eğer bir de sürekli yeni çıkan şeyleri takip eden, çok alışveriş yapan ve eskilerinizi atmaya kıyamayan biriyseniz, işiniz daha da zorlaşacaktır. İşte size dar alanları dekore etmenizde işinize yarayacak bazı püf noktalar;

Küçük evleri ve dar alanları dekore etmek; geniş evlere göre daha zor bir iştir. Her şeyi milimetrik olarak düşünmek gerekir. Dekorasyon için alınan eşyaların bir tanesinin yerleşmemesi bütün emekleri boşa çıkartabilir. Bu sebeple dikkatli olunmalıdır. Ayrıca alanların daha geniş görünmesi ya da iyice daralmaması için de ekstra bir özen gerekmektedir. Dar alanlara sahip olan kişiler, geniş alanlarda yapılan dekorasyonları hak etmiyor mu?

Elbette ediyor. Bu sebeple birkaç ufak noktaya dikkat ederek bunu sağlamak mümkündür. Dar alanların dekorasyon sorunu genel olarak en çok apartman dairelerinde görülmektedir. İnsanlar belli sınırlar çerçevesinde kendilerine bir düzen kurmaya çalışmaktadır. Dar alanlarda bu durum görsel açıdan şık durmamasının haricinde bir de kullanışlı olması bakımından çok önemlidir.

Dar Alanlar Nasıl Dekore Edilir?

Dar Alanları ve Küçük Odaları Dekore Etmek İçin Öneriler:

Dar alanlara eşya alınırken kesinlikle fonksiyonel eşyalar tercih edilmeli. Yatak olabilen kanepeler, köşe takımları, özellikle de depo alanı sağlayan bazalı oturma grupları tercih edilmelidir. Salon takımında bile yatak olabilen takımları tercih etmelisiniz. Son zamanlarda pek kullanılmayan vitrin ve gümüşlük gibi eşyaları almayarak yer açabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda moda haline gelen kitaplıklı kanepeleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca kolay taşınabilen eşyalarda küçük odalar için pratik çözümlerden olabilir. Tekerlekli sehpalar birçok alanda bu şekilde kullanılabilir ya da açılıp kapanabilen masalar ve sandalyelerde sürekli yer işgal etmeyen pratik ürünlerdir.

  • Duvarlar dar alanlar için büyük engeldir. Bu sebeple gömme dolaplar yaparak duvarları değerlendirmek gerekir.
  • Pencerelerin altları, kapıların üstünde kalan boşluklar, raf yapmak için çok uygun yerlerdir. Böylece fazla olan eşyaları buralara yerleştirebilirsiniz.
  • Eşya seçiminde de mutlaka açık renkler tercih etmelisiniz. Koyu renk ve kaba eşyalar dar olan alanı daha yoğun gösterir. Ayrıca kol kısımları kaba olan koltuklar gerçekten yer kapladığı gibi sıkışık bir görünüme de neden olur.
  • Küçük alanlarda televizyon seçerken de bazı aşamalara dikkat etmelisiniz. Mesafe çok önemlidir. Kısa mesafelerde çok büyük boy televizyonlar hem dar bir görünüme neden olur hem de görüş açınızı zorlaştıracaktır.
  • Çok büyük halılar kullanmamalısınız. Zaten çok küçük bir alan açıkta kalacakken bir de odanın tamamını halıyla kaplamak doğru bir tercih olmayacaktır.
  • Modüler eşyalar satan yerleri tercih ederseniz; gardrobunuzu, komodininizi odanıza uygun olarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Mutfakta ise kullanışlılık daha önemlidir. Eşya koyulabilme kapasitesi olan her alanı değerlendirmelisiniz. Ve bu konuda uzman birinden yardım almanız faydalı olacaktır.
  • Banyoda havlular, sabunlar, deterjanlar için bir depolama alanı olması şart. Minik bir dolap yaptıracak yeriniz varsa hiç beklemeyin ama yeriniz yoksa kapı üstündeki alanı değerlendirebilirsiniz.

Dar Odaları Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir? 1Dar odaları dekore etmek kadar, bilmeniz gereken bazı detaylar da vardır. Yani yapmanız kadar, yapmamanız gereken durumlar da önemli. Örneğin; kullanmadığınız, sebepsizce duran eşyalardan kurtulmalısınız. Bir gün mutlaka kullanırım mantığıyla sakladığınız, ama asla kullanmadığınız eşyaları evinizden uzaklaştırdığınızda açılacak alanı görünce siz de şaşıracaksınız. Renk seçiminde asla koyu renkleri tercih etmemelisiniz. Zaten küçük olan odanızı bir de dağınık tutarak, iyice yaşanmaz hale getirmeyin. Odanın her zaman derli toplu olması, daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır.

Küçük Odalar Nasıl Daha Büyük Gösterilir?

Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir? 2Eviniz gerçekten çok dar ise açılan kapılar sizin için büyük sorun demektir. Sürgülü kapılar tercih edebilirsiniz. Özellikle balkonlarınızda eviniz gibi dar ise bu büyük bir çözüm sağlayabilir. Dar alanlarda renkler çok önemlidir. Açık renkler her zaman daha geniş bir görünüm verir. Duvarlarda açık renk boyalar ve zeminde de açık tondaki ahşap desenleri kullanmalısınız. Çok desenli ve koyu renkteki duvar kağıtlarından uzak durmalısınız. Zemin döşemesini enlemesine uygulayarak geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Eşyalarda yansımalı kapaklar, kulplar kullanmalısınız ki aydınlatma yansıma özelliği ile geniş bir görünüm verebilsin. Aydınlatma açısından sıkıntı olan bölgelere aynalar yerleştirebilirsiniz.

Kaynak: http://bilgihanem.com/dar-alanlar-en-kullanisli-sekilde-nasil-dekore-edilir/