Dekoratif Şişe Boyama Nasıl Yapılır?

Önceleri Mısır’da üretilen şişeler daha sonraları şarapların muhafazası için kullanılmaya başlandı. Camın ilk olarak ne zaman kullanıldığı hala sır olsa da, yüzyıllar öncesinin şişeleri kil, kum ve topraktan üretiliyordu. Ne zaman bu maddelere soda ile potas katıldı; ömürleri uzadı. Çünkü cam şişeler ortaya çıkmıştı!

Günümüzde en sağlıklı ve kullanışlı şişelerin hammaddesi camdan oluşuyor. Kimi zaman su gibi en hayati sıvıları muhafaza ediyor, kimi zaman en popüler içecekleri… Bu dar ağızlı uzun kaplar aynı zamanda ev dekorasyonu için de ilham verici bir objeye dönüşebiliyor. İlgi çekici formları cam boyalarıyla buluştuğunda içinde bulunduğunuz mekânı güzelleştirebiliyor, zenginleştirebiliyor.

En Şık Geri Dönüşüm:Şişe Boyama

Eğer dekorasyon alışverişi pahalı geliyorsa, evinizde farklı bir soluğa ihtiyaç varsa, dahası elinizdeki şişeleri geri dönüştürmenin yolunun sadece çöpten geçtiğine inanmıyorsanız, onları boyayıp neşeli bir hale getirmek sizin elinizde. O zaman hemen püf noktalarından bahsetmeye başlayalım.

Adım Adım Şişe Boyama

Peki dekoratif şişe boyama nasıl yapılır? Önce boyamak istediğiniz cam şişeyi belirleyip boyanızı şişenize bolca sıkın. Cam boyası kullanabileceğiniz gibi su bazlı veya yağ bazlı duvar boyası da tercih edebilirsiniz. Seramik boyaları ise bir başka tercihiniz olabilir. Eğer mat bir görüntüden yanaysanız ışığı geçirmeyen opak ve metalik renkler uygun olabilir. Şeffaf olsun hatta ışığı geçirsin istiyorsanız vitray boya kullanabilirsiniz.

Dekoratif Şişe Boyama Nasıl Yapılır? 1

Şişeniz çok dar ağızlıysa şırınga kullanarak boyayı kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. İster şişenin tek bir yüzü, ister her tarafı… Boyayı istediğiniz gibi kullanmak mümkün. Asıl önemli olan ise kurutma aşaması. Cam fırınlaması yapacak imkânınız yoksa bir odada 21 gün şişenizi dinlendirmeniz gerekiyor. Beklemesini bilenin her şey ayağına gelir, cam şişeler bile!

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dekoratif-sise-boyama-nasil-yapilir/