Deniz Kestanesi Batması

Deniz kestanesi, denizde bulunan yuvarlak dikenli bir canlıdır. Sahilde ya da deniz içinde dikkat edilmediğinde ayaklara batabilir. Yazın deniz kestanesi dikeni batması çok sık yaşanan bir olaydır. Bu tür bir kaza ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler ve deniz kestanesi batmasına karşı alınabilecek önlemleri sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

Deniz Kestanesi Batması

Deniz kestaneleri sahil ya da deniz içinde belirli bölgelerde daha fazladır. Bu canlılar vücutta bir yere batmadığı sürece bir zararı yoktur. Eğlenceli bir tatil geçirmek isterken ayağınıza batan deniz kestanesi ile canınızın yanmaması için bu canlılarıbulunduğu yerleri iyi tespit etmeniz gerekir.

Her zaman gittiğiniz bir sahil ya da denizde bunu yapmak kolaydır. Genelde aynı bölgelerde yer alan deniz kestanelerinin uzağında güvenli bir şekilde eğlenebilirsiniz. Ancak ilk kez gittiğiniz ve daha deniz kestaneleri hakkında bilginiz olmayan bölgelerde aynı güvenlik söz konusu değildir.

Bu tür ilk kez gittiğiniz bir sahil ya da denizde eğlenceye başlamadan önce keşif yapmanız gerekir. Bu keşifte deniz kestanesi ve benzeri deniz canlılarının bulunduğu bölgelerin tespiti sağlanmalıdır. Yanınızda bölge hakkında bilgi sahibi birileri varsa bu konuda onlardan da yardım alabilirsiniz. Deniz kestanelerinin bulunduğu bölgeyi tespit ettikten sonra eğlenmeye başlayabilirsiniz.

Deniz Kestanesi Batması 2

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi

Ayağa deniz kestanesi batması durumunda ilk yapılması gerekilen, kestanenin battığı bölgeye basınç yapmadan güvenli bir bölgeye geçmektir. Bu aşamada ayak üzerine basılmamaya dikkat edilmesi gerekir. Eğer kestanenin battığı bölge üzerine baskı yapılacak şekilde yürünürse batan iğnelerin daha fazla derine işlemesine neden olunabilir.

Bu durumda kişinin hem canı daha fazla yanar, hem de deniz kestanesi dikeni tedavisinde daha fazla zorluk yaşanır.
Güvenli ve rahat bir bölgeye geçtikten sonra deniz kestanesinin dikenlerinden ayağınızı arındırmaya başlayabilirsiniz.

Bu aşamada dikenleri çıkarırken kesinlikle sıkmamaya, bir kesici alet ile diken bölgesini kesmemeye, dikenleri bulundukları bölgede sıkıştırmamaya özen gösterin. Eğer yanınızda bir cımbız ya da benzeri gereç varsa büyük dikenlerin ayaktan çıkarılması için bunu kullanabilirsiniz.

Deniz Kestanesi Batması 3

Ayağınızdaki büyük kestane dikenlerini temizledikten sonra kalan küçük iğneler için bölgeyi saf sabun ve temiz su ile yıkayabilirsiniz. Cımbız ile alınamayacak kadar ince olan bu iğneler, sabun ile oldukları yerden çıkacaktır.

Ayağa batan deniz kestanesi batması nasıl çıkarılır sorusuna verebileceğimiz ikinci cevapta ise zeytinyağından yararlanabilirsiniz. Bu yöntem için temiz bir bezi zeytinyağı ile ıslatın. Bu bezi kestanenin battığı bölgeye sarın. Bir süre bekleyin. Dikenlerin bazılarının kendiliğinden çıkıp düştüğünü göreceksiniz.

Ayaktaki deniz kestanesi dikenlerinin temizlenmesinin ardından diken batan bölgelerin bir dezenfektan ile temizlenmesi gerekir. Diğer deniz canlılarında olduğu gibi deniz kestanelerinde de toksinler mevcuttur. Dikenlerin batması ile bu toksinler vücuda girebilir. Bunun önüne geçmek için dikenlerin battığı yerlerin güzelce temizlenip pansuman yapılması ve sarılması gerekir. Tedavinin ardından yaralar iyileşene kadar hastanın denize girmemesinde fayda vardır.

Deniz Kestanesi Batması 4

Deniz kestanesinin ayağa batması çok can yakıcı bir durumdur. Bu durumla karşılaşıldığında bölgenin üzerine baskı yapılmadan hemen tedavisinin yapılması gerekir. Hijyenik bir ortamda iğneleri sıkmadan, her hangi bir alet ile kesmeden sadece ucundan tutularak çekilmesi ve çıkarılması gerekir.

İğnelerin çıkarılmasının ardından diken çıkarılan bölgelerin iyi temizlenmesi, daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Deniz kestanesi batan bölgelerde aşırı kaşıntı, şişme ya da büyük yaralar oluştuğunda doktor kontrolünde tedavisi gerekebilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/deniz-kestanesi-batmasi/