Deniz Suyu Nedir? Neden Tuzludur? Faydaları Nelerdir?

Dünyanın dörtte üçü sularla kaplıdır. Bu suların büyük bir kısmını ise deniz suları oluşturmaktadır. Denizler sadece yeryüzünün bir parçası olmakla kalmayıp, içeriğindeki mineraller sayesinde birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Tuz oranı her denizde aynı değildir. Ama sağladığı faydalar hemen hepsinde ortaktır. Deniz suyu ve faydaları hakkında detaylı bilgi yazımızın devamındadır.

Yazın yakıcı sıcak günlerinde ferahlamanın ve kısa süre de olsa kafa dağıtmanın en iyi yöntemlerinden biri kendinizi denizin serin sularına bırakmaktır. Deniz suyunun bu rahatlatıcı etkilerinin yanında çeşitli birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Eski çağlardan günümüze kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçeriğinde mineral tuzlar, çeşitli elementler, amino asitler barındıran deniz suyu en doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

Ancak her denize girilmemeli, suyun temiz olduğundan emin olunmalıdır. Denizin kirden ve atıklardan uzak olan kısımlarında sıkça denize girmek herkes için faydalıdır. Yapılan araştırmalara göre deniz suyu içeriği ile insan kanındaki içeriklerin birbirlerine benzediği belirlenmiştir. Denizde bulunan tuz oldukça faydalıdır. Tuz oranı tüm denizlerde aynı değildir. Dünyanın farklı bölgelerindeki iklim şartlarına göre, denizlerin tuzluluk oranı farklılık göstermektedir. Ekvatora yakın bölgelerde tuz oranı daha çok hissedilirken; bu oran kutuplara doğru azalmaktadır.

Deniz Suyu Nedir?

Deniz Suyu Nedir?Deniz suyu en temel ifadeyle denizlerde ve okyanusların tamamında bulunan suya denir. Dünya üzerindeki tüm okyanusların tuzluluk oranı ortalama olarak %3,5’tur. Aslında deniz tuzu oranı her denizde farklıdır ve çeşitli faktörlere göre değişiklik gösterir. İçerisinde tuz taneleri nedeniyle deniz suyu yoğunluğu, tatlı su yoğunluğundan fazladır. Ayrıca deniz suyu donma noktası tuzluluk oranına göre değişir.

Denizde Tuzluluk

Denizde TuzlulukDeniz suyundaki tuzluluk oranı dünyanın tüm denizlerinde farklıdır. Bilinen en tuzlu açık deniz Kızıldeniz’dir. Ancak göl olarak Lut Gölü gibi kapalı havza denizlerinde de tuzluluk oldukça fazladır. Denizdeki su yoğunluğunun, sıcaklık ve tuzluluğa bağlı olarak değiştiği bilinmektedir. Deniz suyunun pH değeri; 7,5 ila 8,4 arasındadır. Deniz suyundaki ses hızı ise yaklaşık 1,500 m/s olmakla beraber sıcaklık, basınç ve tuzluluk ile değişiklik göstermektedir.

Deniz Suyu Neden Tuzludur?

Deniz Suyu Neden Tuzludur?Deniz suyunun tuzlu olma nedeni içinde gerçekten tuz partikülleri olmasındandır. Yemeklerde kullandığımız tuzla, deniz tuzu aynıdır. Gözle görülmez ama tadıldığında hissedilir. Denizden çıkınca kuruduktan sonra kalan tuz kalıntılarını gözle görebilirsiniz. Denizin tuzu, kayalarda bulunur. Kayalara çarparak denize karışan nehirler, akarsular ve çaylar; tuzu denize taşır. Uzun bir sürecin ardından denizlerdeki tatlı su kaybolur ve yerini tuzlu suya bırakır. Denizin tuzlu olmasında diğer neden volkanlardır. Volkan patlamalarıyla beraber yüklü miktarda tuz deniz sularına ulaşmıştır.

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Deniz Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?Deniz suyunun en belirgin özelliği yaralardan, alerjilerin yol açtığı lekelerden, tahrişlerden ve isilikten kurtulmanıza yardımcı olmasıdır. Ayrıca cilt bozukluklarının neden olduğu çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle egzama, sedef, rosacea gibi deri hastalıklarında faydalı olduğu bilinmektedir. Deniz suyu hücrelerin yenilenmesinde, toksinlerden kurtulmakta, zehirli maddelerin vücuttan atılmasında yardımcı olmaktadır.

Saç sağlığı açısından da büyük önemi vardır. Saç derisindeki ölü hücrelerin yok edilmesinde etkilidir. Böylece kepek sorununa çözüm olabilir. Ayrıca saçlardaki yağ dengesinin kurulmasında da olumlu etkileri vardır. Denizde yüzmek kandaki oksijen miktarının artmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle beraber, enfeksiyonlara ve parazitlere karşı daha dirençli hale gelirsiniz. Deniz suyu içinde hareketsiz durmakla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Cilt üzerindeki siyah noktaların ve sivilcelerin deniz suyuna girilmesi ile birlikte genellikle tatil dönemlerinde yok olduğunu görebilirsiniz. Ciltte özellikle ayak bölgesinde görülen mantar hastalıklarında deniz tuzunun etkisi büyüktür.

Deniz suyu sadece fizyolojik rahatsızlıkların iyileşmesinde kullanılmaz. Çeşitli birçok psikolojik rahatsızlığın da devasıdır. Depresyon, aşırı sinirlilik, ruhsal dengesizlikler gibi hastalıklara, içindeki brom, magnezyum ve lityum maddeleri sayesinde olumlu etki etmektedir. Tüm bu maddeler, beyinde melatonin ve serotonin düzeylerini dengeler. Denizde vakit geçirmek, rahatlatıcı bir etki yaratır, mutluluk ve huzur verir. Tatile gittiğiniz zaman kendinizi iyi hissetmeniz bu nedendir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/deniz-suyu-nedir/