Denizaltının İcadı: Denizaltı Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Suyun altında da tıpkı yüzeyindeymiş gibi hareket edip, ilerleyebilen araçlara denizaltı denmektedir. Asıl icat edilme amacı savaşlarda kullanılmak olan denizaltları günümüze kadar ilerleyen teknolojiden de faydalanılarak geliştirilmiştir. Denizaltının Cornelius Van Drebbel tarafından icat edildiği bilinmektedir. Denizaltının tarihi, ne zaman, kim tarafından icat edildiği gibi soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Su yüzeyinin altında ya da denizin tamamen altından ilerleyen araçlara denizaltı denmektedir. Savaşta kullanılmak amacıyla yapılmış olan denizaltı araçları uzun yıllar önce icat edilmiştir. İlk denizaltı aracının Hollandalı Cornelius Van Drebbel tarafından icat edildiği bilinmektedir. Hollandalı fizikçinin ilk olarak yaklaşık 1600 yılında icat ettiği denizaltı çalışır durumda idi. İngiltere’nin Tames nehrinde ilk denizaltı deneyimi yaşanmıştır. İlk denizaltı ile nehrin yaklaşık 5 metre derinine inilmiştir.

İlk denizaltının günümüze kadar ulaşan en belirgin özelliği Drebbel eklemli küreklerinin olmasıydı. 1653 yıllarında ise, Fransız, François De Son isimli tekne ile oldukça etkili denemeler gerçekleştirilmiştir. 17. yüzyılın başlarında ise, Symons denizaltı geliştirme konusunda daha çok yol kat etmeyi başarmıştır. Ülkemizde ise o yıllarda İstanbul Sarayburnu’nda yeni bir denizaltı icadı çalışmaları yürütülmüştür.

Amerika ihtilali öncesinde yapılan birkaç denizaltı çalışmaları denizaltı araçlarının temelini oluştursa da, Amerikalı David Bushnell isimli bir mucit New York limanında ilk dalışlarını gerçekleştirmiştir. Kaplumbağa isimli denizaltı aracında dikey ve yatay manuel pervaneler bulunmaktaydı. Buharlı gemilerin mucidi olan Amerikalı Robert Fulton ise gelişmiş teknolojilere taş çıkartan nitelikteki denizaltıların öncüsü sayılabilecek çalışmalar yapmıştır. Ortaya çıkardığı denizaltı aracına Nautilus adını vermiştir. Aradan geçen zaman sonrasında Nautilus isimli deniz aracını Fransız İmparatoru Napolyon’a armağan etmiştir. Denizaltında yaklaşık 6 saat kalınmasına imkan sunan Kaplumbağa isimli denizaltı su yüzeyinde yelkenler aracılığı ile ilerliyordu.

Denizaltı Nedir?

Denizaltı Nedir?Savaşlarda kullanmak amacıyla geliştirilmiş olan gemilere denizaltı adı verilmektedir. Bu araçların ortak özelliği, deniz yüzeyinde nasıl hareket edebiliyorsa aynı şekilde denizaltında da sorunsuz ilerleyebilmesidir. İki teknenin iç içe geçirilmesi ile tasarlanmış olan denizaltı araçlarının istenen derinlikte kalmasının mümkün olması için sürekli olarak hareket etmesi gerekmektedir. Mürettebatın kaldığı iç teknede özel hava depoları yer almaktadır. Denizaltında rotayı takip etmek gemiciler tarafından mümkün olmadığı için, pusula yardımı ile ilerlemektedirler. Günümüzde bu alandaki gelişmiş teknolojiler kullanılarak pek çok çeşitte denizaltı aracı üretilmiştir. Nükleer, atmosferik, statik ve dinamik denizaltı araçları bazı denizaltı türleri arasında yer almaktadır.

Denizaltı Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Denizaltı Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?Denizaltı ilk olarak 1578 yılında geliştirilmiş olsa da, ilk denizaltı hiç çalıştırılmamış olarak tarihte yerini almıştır. Matematikçi William Bourne tarafından icat edilmiş olan ilk denizaltının bir benzeri yaklaşık 40 yıl sonra Cornelius Van Drebbel tarafından icat edilmiştir. İcat edilmiş olan ilk denizaltıların arasında American Turtle adı verilen denizaltı 1776 yılında Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda kullanılmıştır. Ancak savaşta kullanılan ilk denizaltı hedefini batıramayarak başarısız olmuştur. Denizaltı tarihinde hedefini batırmayı başaran ilk denizaltı Hunley adındaki savaş denizaltısıdır. Ancak karşı tarafın gemisini batırmayı başarsa da, kendisi de mürettebatıyla birlikte batmıştır. Eski yıllarda geliştirilmiş olan denizaltı araçlarının yanı sıra, son dönemlerde geliştirilmiş olan ilk modern ve teknolojik denizaltı Hollandalı bir mucit tarafından geliştirilmiştir.

Denizaltının Tarihçesi

Denizaltının TarihçesiDenizaltı tarihi çok eskilere dayanmakla birlikte, günümüzde oldukça gelişmiş olan teknolojileri içeren araçlardır. Bu noktada ilk denizaltı çalışmaları 1500’lü yıllara dayanmaktadır. 1578 yılında matematikçi bir mucit tarafından ortaya çıkarılmış olan denizaltı hiçbir konuda denenmemiş ve ilk denizaltı olarak kayıtlara geçmiştir. Bu sebepten dolayı gerçek anlamda ilk denizaltı 1620 yılında Alman asıllı Drebbel tarafından icat edildiği kabul görmüştür. 18. yüzyılda ise tek kişilik Kaplumbağa adı verilmiş olan denizaltı, Amerika’nın karşılaştığı iç savaş sırasında kullanılmıştır. Denizaltı tarihinde en başarılı dalışlar gerçekleştiren Nautilus adındaki denizaltı ise Robert Fulton tarafından geliştirilmiştir.

Kaynak: http://bilgihanem.com/denizaltinin-icadi-denizalti-nedir/