Depresyon İlaçları

Depresyon ilaçları geçmişten günümüze her geçen gün geliştirilen ilaçlardır. Bu ilaçlar günümüzde çok daha etkili sonuçlar verebilmektedir. Özellikle majör depresyon sorunlarında hastalara verilen majör depresyon ilaçları oldukça etkilidir. Depresyon ilaçları olarak belli kategoriler bulunmaktadır. Depresyon problemlerinde verilen antidepresan ilaçlar bizim yazı konumuz olacaktır.

Depresyon çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Pek çok kişide ve farklı yaş gruplarında bu tür ruhsal problemler olabilmektedir. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Kişisel olaylar, geçmiş problemler, ağır duygusal sorunlar, çevresel faktörler ve daha pek çok neden sayabiliriz. Bu tür problemlerde anti depresyon ilaçları önerilmektedir. Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Depresyon sorunlarında verilen ilaçlar anti depresyon ilaçlarıdır. İsteksiz olma, huzursuzluk hissi, hayattan tat alamama, aşırı sinirlilik halleri, çalışamama durumları, uyku ve beslenme bozuklukları gibi nedenler depresyona işarettir. Bu tür sorunlar yaşayanların ortalama %80’i ilaç tedavisi ile tedavi edilebilmektedir.

Kalan kısım içinde ekstra olarak psiko terapi uygulamalarına ihtiyaç duyulabilmektedir. Depresyona giren hastaların beyinlerinde bazı maddeleri azalmıştır. Bu ilaçlar azalan maddeleri dengelemekle görevlidir. Etkili ve sonuç odaklı ilaçlardır. Bazı ağır depresyon durumlarında ağır depresyon ilaçları verilmelidir. Tüm bu ilaçların kesinlikle doktor kontrolünde alınması gerekmektedir. Bu ilaçlar beyinde bozulmuş olan dengeyi zamanla düzeltir. Ortalama 15-20 gün içinde etkisini göstermektedir.

Bu ilaçları ağrı kesici gibi düşünmemek gerekir. Düzenli ve uzun süreli kullanım şarttır. Doktor kontrolü olmadan bırakmak oldukça risklidir. Hastanın normale dönmesini takiben en az 6 ay daha devam edilmelidir. Çünkü, tekrarlama riski fazladır. Bu tür ilaçların halk arasında bağımlılık yaptığı ile ilgili bilgiler tamamen yanlıştır. Bunlar birer uyuşturucu değildir. Belli bilimsel araştırmalar ile geliştirilmiş ilaçlardır ve kesinlikle bağımlılık yapmaz.

Depresyon İlaçları

Depresyon İlaçları İsimleri

Depresyon tedavisinde kullanılan tıbbi ve alternatif pek çok ilaç bulunmaktadır. Tıbbi ilaçların yanında bitkisel depresyon ilaçları bulunmaktadır. Tüm bu ilaçların her zaman söylediğimiz gibi doktor kontrolü olmadan alınması sakıncalıdır. Tedavi süresince ve tedavi sonrası ilaçların düzenli kullanımı gerekmektedir. Doktorunuzun belirttiği tarihte bu ilaçların bırakılması gerekmektedir. Depresyon problemlerinde kullanılan bazı ilaçlar şu şekildedir. Bu ilaçlar antidepresan ilaç grubuna girmektedir.

İlk olarak sertralin ilaçlarından bahsedelim. Bu ilaç grubunda lustral, seralin, selectra ve serdep gibi ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçları kullananların depresyon ilaçları nasıl bırakılır soruları akıllarına takılabilir. Belirttiğimiz gibi bağımlılık yapan ilaçlar olmadığı için doktorunuzun dediği zaman kolaylıkla bırakabiliyorsunuz. Sitalopram ilaç grubunda cipram, eslopram, citol, vodelax ve citara gibi ilaçlar vardır. Paroksetin ilaç kategorisinde ise seroxat, paxil, paxera ilaçlar yer almaktadır.

Depresyon İlaçları 2

Bunun dışında fluoksetin, essitalopram, milnacipran, duloksetin, reboksetin,tianeptin ve mirtazepin gibi ilaç grupları yer almaktadır. Tüm bu ilaçlar önemli antidepresan ilaçları olarak bilinmektedir. Antidepresan ilaçları iki tür reçete ile satılmaktadır. Hastalığın evresine ve türüne göre yazılan bu ilaçlar yeşil ve kırmızı reçete ile satılabilmektedir.

Yazımızı okuyanlar en iyi depresyon ilaçları nelerdir diye sorabilir. Bu sorunuza net bir cevap vermek mümkün değildir. İlaçların herkese aynı etkiyi göstermesi beklenemez. Öncelikli olarak bunun bilinmesinde fayda vardır. Depresyon hastalığının türü ve evresine göre çeşitli ilaçlar doktorlar tarafından verilir. Bu ilaçların etkisi hastanın yaşı, hastalığın türü ve hastalığın evresine göre farklılık gösterebilecektir. Bu nedenle depresyon ilaçları konusunda en iyi kararı doktorunuz veriyor olacaktır. Doktorunuz sizi kapsamlı bir şekilde muayene edecek, tahliller yaptıracak ve belli testlerden sonra size en iyi geleceğini düşündüğü ilacı size veriyor olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/depresyon-ilaclari/