Dermoid Kist Nedir, Dermoid Kist Nerede Oluşur?

Dermoid kist nedir, Matür kistik teratom da denilen dermoid kistler, sıklıkla üreme çağındaki kadınlarda görülen ve büyüklükleri 2-3 cm’den 20-130 cm’ye kadar varabilen iyi huylu kistlerdir. Bu kistlerin içinde diş, tırnak, saç, kıl, sinir, kemik gibi dokular bulunmaktadır ve ayrıca yağlı sarı bir sıvı da içerirler. İlginç bir görünümleri vardır. İçlerinde ender rastlansa da tiroid dokusu olabilmektedir.

Dermoid Kist Nedir, Dermoid Kist Nerede Oluşur?

Böyle bir durumda fazla tiroid hormonu üretimine sebep olabilir. Dermoid kistler çoğunlukla sağ yahut sol tek yumurtalıklarda, nadiren de olsa iki yumurtalıkta birden görülebilirler.

Germ hücreleri hamileliğin başlangıcında insandaki dokuları oluşturan hücrelerdir. İşte dermoid kistler germ hücrelerinden oluşan tümörlerdir. Bu germ hücreleri hamileliğin ilerleyen dönemlerinde farklılaşır ve bebekte farklı doku ve organları oluştururlar.

Erişkinlerde dermoid kistler germ hücrelerinden köklendikleri için kist geliştikçe insandaki çeşitli dokular meydana gelir. Daha çok saç, tırnak, kemik, diş, kıkırdak gibi dokular sıklıkla görülür.

Dermoid Kist Belirtileri

Dermoid kistler çoğunlukla belirti vermezler. Ama ilerlemiş ve iyice büyümüş halleri sinyal vermeye başlayabilir. Matür teratom da denilen dermoid kistler çoğunlukla ultrason, röntgen ve muayene sırasında tesadüfen keşfedilirler.

Dermoid Kist Nedir, Dermoid Kist Nerede Oluşur? 1

Dermoid kistler idrar yaparken ve dışkılarken zorlanma, şiddetli karın ağrısı bazen de uterik kanamalarla kendini belli eder. Bu kistlerin kansere dönüşme riski olsa da %1-2 gibi oldukça düşük bir olasılıktır.

Dermoid kistler kasık ağrısı ve cinsel birliktelik esnasında ağrı gibi şikayetlere sebep olabilmektedir. Eğer kist çok büyüdüyse karında şişliğe de sebep olabilir. Dermoid kistler “dönme, burkulma” demek olan torsiyon neticesinde keskin ve apansız başlayan ağrılar yapabilmektedir.

Dermoid kistlerde, diğer kistlerde olduğu gibi yırtılma ve patlama olabilmektedir. Kist patladığında kistin içinde bulunan kıl, diş, sıvı gibi oluşumlar karın boşluğuna dökülerek keskin ağrılara sebep olabilmektedir. Ayrıca bu kistlerde nadir de olsa enfeksiyon gelişebilir.

Dermoid kist ve hamilelik bir arada da görülebilmektedir. Böyle bir durum tespit edildiğinde hekim gerekli gördüğü ve uygun olan tedaviyi uygulayacaktır. Dermoid kist ve gebelik hekim gözetiminde bebeğe herhangi bir zarar vermeden kontrol altında tutulabilmektedir. Çoğu kist sezaryen doğum sırasında çıkartılmaktadır.

Dermoid Kist Nedir, Dermoid Kist Nerede Oluşur? 2

Dermoid Kist Tedavisi

Dermoid kistler kanser değildir fakat içlerinde “immatür” yani tam anlamıyla gelişip olgunlaşmamış dokular varsa ilerleyen zamanlarda kansere dönüşme ihtimali az da olsa vardır. Ve kist ilerleyen dönemlerde zayıf bir olasılık olsa da tekrarlayabilmektedir.

Dermoid kist ilaç tedavisi yoktur. Kistin mutlaka laparoskopik yöntemle yahut açık ameliyatla alınması gerekir. Dermoid kist ameliyatında nadiren de olsa kistle birlikte yumurtalığın da alınması icap edebilir. Kistin içindeki kıl, saç, tırnak, diş ve sıvı örnekleri temizlenir, kistle birlikte karın dışına tahliye edilir ve patolojiye gönderilir. Patolojiden gelen netice kistin immanür içerip içermediğini açığa çıkaracaktır.

Dermoid Kist Nedir, Dermoid Kist Nerede Oluşur? 4

Dermoid kist ameliyatı sonrası hamilelik mümkün müdür sorusunu endişeyle soran kadın sayısı hayli fazladır. Dermoid kist ameliyatında kistle birlikte yumurtalık da alınmışsa gebe kalma olasılığı yoktur. Ama yumurtalık alınmamışsa ve vücutta yumurta üretimi devam ediyorsa dermoit kist ameliyatı sonrası gebe kalınabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dermoid-kist-nedir-dermoid-kist-nerede-olusur/