Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır

Detoks Nedir?
Detoks; yaşlanma sürecini hızlandıran, cildi olumsuz etkileyen, yorgunluk ve bitkinlik veren zararlı maddelerin ve toksinlerin vücuttan arındırılması işlemidir. Belirli aralıklarla yapılması gereken detoks sayesinde, beden atık maddelerden arınır, sinir ve  sindirim sistemi daha rahat çalışır, vücut hafifler ve daha enerjik hale gelir. Detoks sırasında daha çok sebze meyve ağırlıklı beslenilmeli, taze sıkılmış sebze ve meyve suları, yağsız ve katkı maddesiz çorbalar tüketilmeli, özel hazırlanan çaylar içilmelidir.

Detoks an az 3, en fazla 7 gün sürmelidir. Detoks çayı böbrekler vasıtasıyla hem vücuttaki toksinleri atar, hem de metabolizma hızlandıran ve yağ yakan özellikleriyle kilo vermeye de yardımcı olurlar. Ama elbette belli dozda ve kısıtlı sürelerde tüketilmek kaydıyla…

Detoks boyunca asitli içeceklerden kaçınmalı ve hayvansal gıda tüketiminden uzak durulmalıdır.

Detoks Çayı Nasıl Hazırlanır
Detoks çayını hazırlamak için önce gerekli olan malzemelere bir bakalım.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı mate çayı
 • 2 çorba kaşığı yeşil çay
 • 1 adet kabuk tarçın
 • 1 adet taze sıkılmış limon suyu
 • 1 adet yeşil elma
 • 3 tane karanfil
 • 3 tane karabiber
 • 1 litre su
 • Bu malzemelere ek olarak dilerseniz 1 adet dilimlenmiş salatalık veya 1adet kivi,  3-5 sap taze nane ya da 1 tatlı kaşığı kuru nane ekleyebilirsiniz.

  Detoks çayı Yapılışı: 1 litre sıcak suyun içine elmalarla kiviyi dilimleyin. Mate, karabiber, karanfil, limon suyu, kabuk tarçın ve yeşil çayı da ekleyin. Bu karışımı 3 dakika kaynatın, 5-10 dakika kadar da demlenmeye bırakın. Eğer vaktiniz varsa 1 saat demlenmesi daha iyi olacaktır. Hazırladığınız detoks çayını süzün ve tüketin.

  Arzuya göre detoks çayınızın içerisine 5-6 sap kadar maydanoz ve nane de ekleyerek ödem attırıcı ve yağ yaktırıcı etkisini arttırabiliriniz.

  Yeşil çay ve mate metabolizmayı hızlandırıp enerji verdikleri için uykunuz kaçacağından, bu çayı akşam saatlerinde tüketmekten kaçınmanız iyi olacaktır.

   

  Detoks-Çayı-Nasıl-Hazırlanır1

  Detoks Yaparken Uzak Durulması Gerekenler
  Detoks, sindirim sistemini ve aslında tüm vücudu toksinlerden ve zararlı maddelerden arıtma disiplinidir. Detoks sürerken, karaciğeri ve sindirim sistemini yoracak tüm besin, sıvı ve zararlı maddelerden uzak durmak gerekir ki tam bir dinlenme ve temizlenme sağlansın.

  Detoks sürecinde sigara, alkol, kırmızı et, kahve, süt mamulleri, rafine şeker, şarküteri tipi etler, hazır meyve suları, kızartma ve hamur işi türü yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

  Çorbalar, taze sıkılmış sebze-meyve suları, sebze yemekleri, detoks çayı ve bol su tüketimi, hem bedeni hem de ruhu arıtacak ve hücrelerin tazelenmesini ve yenilenmesini sağlayacaktır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/detoks-cayi-nasil-hazirlanir/