Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır?

Vücuttaki iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörlerdeki ağrı ve sızıya iyi gelen bir, ağrıyı azaltan bir ilaçtır. Özellikle de ameliyat olduktan sonra meydana gelen ağrılarda son derece etkili bir şekilde görev almaya da devam etmektedir. Özellikle romatizmada iltihaba bağlı eklem bölgeleri şişer ve ödem oluşur, Dikloron hapı bu rahatsızlıkta son derece etkili bir ilaçtır.

Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 1

Her geçen gün çok sayıda bu gibi ilaçların muadilleri olmasına karşın, doktorlar da Dikloron ilacı hastalarına önermeye devam etmektedir. Fakat bu konuda da kişilerin dikkat etmesi gereken birbirinden farklı hususlar bulunmaktadır. Her ilacın kendi içeriğine bağlı olacak şekilde farklı olası yan etkileri mevcuttur. Bu sebeple de kişilerin bu gibi yan etkilerin bilincinde olarak Dikloron ilacı içmeye başlaması gerekmektedir.

Aksi takdirde belirtilen yan etkilerin görülmesi ve uzun bir süre geçmemesi halinde muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir. Böylelikle çok daha ciddi problemlerin önüne geçilmesi de başarılı bir şekilde sağlanmış olacaktır.

Dikloron Nedir?

Dikloron ağrıların ve iltihapların tedavisi için kullanılan etkili bir ilaç türüdür. Piyasada film tablet, jel ve ampul formları bulunmaktadır. Dikloron, vücutta belirli biyoloji faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve iltihaplanmaların tedavisi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, ağrının ve iltihapların şiddetini azaltmaktadır. Doktorlar tarafınca maksimum tavsiye edilen ilaçlardan biridir.

Dikloron ne işe yarar, kireçleme ağrılarında, akut gut hastalıklarına bağlı eklem iltihabına, eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğuna, omurlardaki kaburgalar arsındaki eklemlerin sertleşmesi, romatizmalı görülen şişkinlik ve ağrıların giderilmesinde Dikloron çok işe yarar.

Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 2

Bu ağrılara bağlı olarak vücutta olan ateş, özellikle iltihaplı eklem romatizmasında görülen yüksek ateş, Dikloron 25 mg hapı yardımıyla tesir gösterir. Bu hastalıklar oldukça ağrılı, sızılı ve can yakıcıdır. Dikloron hapı bu rahatsızlıklarda ağrı kesici olarak da bilinir ve tesirini gösterir. Dikloron hapını 18 yaşından küçük kişiler kullanmamalıdır.

Endüksiyon Bilgisi

Dikloron prospektüs, diğer her ilaçta olduğu gibi kişiler tarafından büyük bir hassasiyet ile incelenmesi gerekmektedir. Bu ilaçta bulunan etkili maddenin adı diklofenak sodyum ’dur. Bu madde, özellikle iltihap ağrılarını gidermek görevinde etkilidir. Birlikte kullanımları halinde kardiyak glikozidin dozu azaltılmalıdır. Kinidin, kalsiyum antagonistleri (özellikle verapamil), amiodaron spironolakton ve triamteren şeklinde bazı ilaçlar digoksin’in serum konsantrasyonunu artırabilir.

Eritromisin ve tetrasiklin benzer biçimde bazı antibiyotikler barsak florasını, dolayısıyla ilaç metabolizmasını etkilediklerinden serum konsantrasyonu üzerinde dolaylı artırıcı bir tesir yaparlar. Tiyazid diüretikler, kortikosteroidler ve amfoterisin B elektrolit dengesini bozarak dijital toksisitesine niçin olabilen önemli faktörlerdir. Antasidler, neomisin, kolestipol ve kolestiramin digoksin’in intestinal absorpsiyonunu azaltırlar.

Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 3

Spironolaktonun beraber kullanımı bir tek digoxin serum konsantrasyonunu etkilemekle kalmaz, analitik metotlarla da çakışabilir. Bu durumda digoksin belirleme sonucu dikkatle belirlenmelidir. Lacın etkin maddesi Diklofenak sodyum’ dur.

Dikloron Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Dikloron 50 mg, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik faktörleri azaltan bir ilaçtır. Ateş düşürücü etkisi de vardır. Dikloron hapını kullanırken alkol almaktan kaçının. Dikloron ilacı ile birlikte alınan alkol, bu ilacın olası yan etkilerini de bir hayli arttırmaya sebep olabilmektedir. İlacın çok nadiren görülen, baş dönmesi, göz kararması, bulantı, kusma, karın ağrısı, gaz, deri döküntüleri, nefes almada kuvvetlik ilacın çok nadir görülen yan etkilerindendir.

Bundan dolayı alkolle birlikte kullanılmaması gerekir. Dikloron hapını doktorun verdiği reçeteye nazaran kullanmakta yarar vardır. Tedavi süresince doktorun söylediklerine uymak gerekir. Hap doktorun verdiği ölçüde içilmelidir. Dikloron hapının her bir tabletini içerken bir bardak su ile beraber içilmelidir. Dikloron iğne ve jel olarak da bulunan bir ilaçtır.

İğnenin kaslara daha hızlı etki göstereceğinden kaslarda olan eklem ağrılarının geçmesinde tablete bakılırsa daha etkilidir. Kullanılan Dikloron jel de ise ağrılı bölgelere yapılan masajla birlikte bölgeyi rahatlatmaya destek verir.

Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 4

Dikloran’in Kullanım Şekli

İlacın etkili maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez. Kireçlenme ağrısı, akut kas-iskelet sistemi ağrıları, akut gut hastalığına bağlı eklem iltihabı,  eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu; çocuklarda görülen eklemlerdeki ağrı ve şekil bozukluğu; omurlarla kaburgalar arasındaki eklemlerin sertleşmesi, hareket kabiliyetinin azalması ya da kaybolmasıyla karakterize ağrılı ilerleyici romatizma emare ve bulgularının tedavisinde ve tane devri ağrıları. İltihap ya da ağrı kesici ilaçlara alerjiniz var ise; bu ilacı kullanmayınız.

Ciddi kalp yetmezliğiniz, orta ya da şiddetli böbrek problemleri ya da ciddi karaciğer problemleriniz var ise ya da kanama bozukluğu ya da kan pıhtılaşma bozukluğunuz ya da astımınız var ise ya da daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı ve alerjik emareler görüldüyse ya da başlamış olan iltihaplı bağırsak hastalığınız ya da sindirim sistemi problemleriniz (hazımsızlık, mide ekşimesi şeklinde)  var ise; bu ilacı kullanmayınız.

İltihabi bağ dokusu hastalığı, geçmişte yaşanmış ya da şu an mevcut mide – bağırsak hastalığı, geçirmiş olduğunuz mide kanaması öyküsü, yüksek gerilim (hipertansiyon), konjestif kalp yetmezliği, geçmişte yaşanmış olan bir kalp krizi, felç ya da kan pıhtılaşması, önceden yaşanmış Crohn hastalığı öyküsü, önceden yaşanmış ülseratif kolit öyküsü, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı durumlarından herhangi birine haiz iseniz; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmez. Anne karnındaki bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir. Özellikle de hamile olan kişilerin, herhangi bir olumsuz durum ile karşı karşıya kalmaması adına kullanmaması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

İlacı kullanırken ne olursa olsun doktorun önerisine ve önerdiği doza dikkat edilmelidir. Doktorun önermiş olduğu tedavi süresi aşılmamalıdır. İlacın yetişkinlerde kullanımında, hastanın ağrıları gece yahut sabahları artıyorsa, akşamları alınmalıdır. Bu ilaç 18 yaşlarının altındaki çocuklar ve gençler için kullanılmamaktadır. Tablet formunda olan Dikloron, ne olursa olsun bir bardak su ile alınmalıdır.

Bu ilacın tablet olan versiyonları kullanılırken mutlaka bölünmemeli ya da çiğnenememelidir. İlaç kullanılırken alkol kullanımı bırakılmalıdır. Çünkü alkol, ilacın olası yan etkilerini arttırmaktadır. Hamilelik ve emzirme döneminde bu ilaç kullanılmamalıdır. Çünkü hamilelikte bebeğe zarar verirken, emzirme döneminde süte geçerek, gene bebeğe zarar vermektedir. Bu ilaç bypass ameliyatı öncesinde ve ondan sonrasında ne olursa olsun kullanılmamalıdır.

Dikloron Nedir, Ne İşe Yarar, Yan Etkileri, Nasıl Kullanılır? 5

Her geçen gün çok daha fazla sayıda kişi tarafından kullanılmaya devam eden Dikloron, birbirinden farklı hastalıkların ağrısını dindirmede kullanılmaktadır. her ilaçta olduğu gibi kişilerin Dikloron iğne ya da Dikloron tablet kullanmadan önce de muhakkak bir uzmana danışması gerekmektedir.

Reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde satışa sunulan bu ilacın fiyatı ise genel olarak 5 TL olmaktadır. Son derece uygun bir fiyata sahip olması sebebi ile kişiler tarafından oldukça kolay bir şekilde ulaşılabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dikloron-nedir-ne-ise-yarar-yan-etkileri-nasil-kullanilir/