Diş Ağrısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir
Diş ağrısı vücuttaki en ağır ağrılardan biridir. Direkt olarak sinirlere bağlı olan dişlerin ağrıları kafatasında hissedildiği için kişiyi günlük işlerinin birçoğundan alıkoyar. Hatta kimi diş ağrıları dayanılmayacak gibidir. Diş ağrıları genellikle dişlerin çürümesi, diş etlerinde oluşan iltihaplar ve bunun gibi çeşitli sebeplerden dolayı oluşan etmenlere bağlıdır.  Birçok diş ağrısı geçici olmasına rağmen, ileride yaşanabilecek daha büyük sorunların da habercisidir. Bu nedenle dişi ağrıyan kişi önlem olarak bir an önce doktora gitmelidir. Doktora gitmek dişin ağrıma nedenini bulması nedeniyle önemlidir. Çünkü dişin çürükten mi yoksa başka bir sebepten mi ağrıdığını ancak doktor söyleyebilir. Böylelikle uygun tedaviye zaman kaybedilmeden başlanmış olunur.

Diş ağrısı için uygulanabilecek yöntemler birbirinden farklı yollardır. Eğer diş çürükse ağrıların giderilmesi için yapılacak ilk iş bir süre boyunca dişlerin düzenli olarak fırçalanmasıdır. Dişleri düzenli olarak fırçalamak araya tıkılıp kalmış yemek parçalarını dişlerden çıkararak dişi ve ağrıyı rahatlatır. Yine ağrıyan dişe tuz koymak hiç şaşırtıcı değildir. Çünkü tuz içeriğindeki mineraller diş ağrılarına iyi gelmektedir. Aynı şekilde tuzlu su gargarası da yapılabilir. Yine de bu kısa sürelidir. Ağrıya neden olan ana etmeni gidermede uzun süreli bir yardımcı değildir.

Karanfil de diş ağrısı için ağrı kesici özelliğindedir. Karanfil sahip olduğu maddelerden dolayı iyi bir lokal anesteziktir. Birçok diş ilacının da içinde bulunur. Karanfil kuru olarak kullanılabileceği gibi yağ olarak ta kullanılabilir. Kuru karanfili beş dakika kadar diş üzerinde bekletmek ağrının geçmesi için yeterlidir. Karanfil yağının da pamuk ya da bez yardımı ile diş üzerinde sürülmesi ağrının kaybolmasını sağlayabilir.

20’lik Diş Ağrısı

Diş-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir2

Dişlerle ilgili insanların en şikayet ettiği konuların başında 20’lik diş ağrısı gelmektedir. Üstelik 20’lik dişler için doğal olarak yapılacak çok fazla yöntem yoktur.  Peki nedir bu 20’lik dişler? 3. azı dişleri olarak 15 yaşından sonra sürmeye başlayan dişler bizim yirmilik dişlerimizdir. Yirmilik dişler otuz yaşından sonra çıkmazlar. Onlar 15 ‘li yaşlarından sonra oluşurlar ve çenede kendileri için uygun bir yer bulamazlarsa damak içerisinde gömülü kalırlar. Diş hekiminin kararına göre çekilir ya da çekilmez. Eğer 20’lik diş zarar verecek bir pozisyona ulaşırsa mutlaka müdahale edilmelidir.

20’lik diş ağrısı için ne yapılmalı? Diş ağrısı nasıl geçer? Bu dişlerin arkada, diş fırçasının uzanmasının zor olduğu ve yemek artıklarının sürekli biriktiği bir bölgede olması çürümelerini diğer dişlere göre kolaylaştırır. Üstelik gömülü kalan dişler kendilerinin yanı sıra diğer dişlerin çürümesinide tetikler. Diş eti ve diş eti hastalıkları da cabasıdır. Diş eti hastalıklarıyla birlikte diş sızlaması tipik sonuçlardır. Bu ağrı ve sızıntılardan kurtulabilmenin tek çaresi bu dişlerin çekilmesidir.

Diş Ağrısı İçin İlaçDiş-Ağrısına-Ne-İyi-Gelir1

Diş ağrıları yaşamayan insan çok azdır. Her insan hayatında en az bir defa diş ağrısı yaşar. Diş ağrıları yaşayan insan da bu acının kimi zaman nasıl dayanılmaz olduğunu bilir. Diş ağrısı için kullanılacak ilaçlar antibiyotikler ve ağrı kesicilerdir. Genel olarak her insana maksimum seviyede etki eden ilaçlar vardır. Bu nedenle diş ağrısı yaşayan insan da bu ağrıyı yaşadığı sırada hep aynı faydalı ilaçları kullanmayı tercih eder.  Amoklavin, Augmentin, Rovamycine en sık kullanılan antibiyotiklerdir. Apranax, Novalgin, Majezik Tablet, Gargara ve Sprey,  Arveles, Flurend Gargara ve Sprey ve Parol ise diş ağrılarında etkili ağrı kesicilerdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-agrisina-ne-iyi-gelir/