Diş Ağrısını Ne Keser?

Diş ağrısı, çekilmesi en zor ağrılardan biridir. Her yaştan ve cinsiyetten insanda görülebilen bu ağrı, kişinin günlük hayatta zorluk çekmesine neden olur. Farklı nedenler ile ağrıyan dişlerin tedavisinde, ağrıma nedenlerine göre yöntemler denenebilir. Bu yazımızda sizlerle diş ağrısına ne iyi gelir sorusundan yola çıkarak diş ağrısına çözümler konusunu paylaşacağız.

Diş ağrısının nedenleri gibi tedavilerinde de çok sayıda yöntem söz konusudur. Bu tedavi yöntemlerinin seçiminde dişin yapısı ve ağrının nedenleri önemli ölçüde rol oynar. Eğer dişleriniz çürükse, kaplama ya da her hangi bir dolgu yoksa ilk olarak fırçalamayı ve diş ipi ile temizlemeyi deneyin.

Temizlemeden sonra hala aynı şekilde ağrı devam ediyorsa, tuzlu ya da sirkeli su ile ağız içine güzelce gargara yapın. 2-3 gargaradan sonra hala diş ağrısı devam ediyorsa karanfil yağı ya da karanfil ile de diş ağrısını geçirmeye çalışabilirsiniz. Karanfil yağını temiz bir bez ya da pamuk üzerine 10 damla kadar döküp çürük dişin üzerine bastırabilirsiniz.

Eğer karanfil yağı değil de karanfilin kendisini kullanmak isterseniz 10 adet karanfili bir havan içinde dövün. Dövülen karanfilleri yarım su bardağı kadar ılık su içinde demlenene kadar bekletin. 5 dakika kadar demlenmesi yeterli. Sonrasında suyu süzüp gargara yapın. Bu karışım ile çoğu diş ağrısının üstesinden gelebilirsiniz.

Diş etinde iltihap ile birlikte ağrı olduğunda sarımsak kullanabilirsiniz. Bunun için 1-2 diş sarımsağı havanda dövüp çürük üzerine koyabilirsiniz. Eğer bu şekilde kullanmak istemezseniz sarımsakları bütün olarak alıp çiğneyerebilirsiniz. İltihap iyileştirici özelliği ile diş etlerinin rahatlamasını sağlayan sarımsağı yutmadan geri çıkarabilirsiniz.

Diş Ağrısını Ne Keser?

Eğer dişlerinizde kaplama, protez ya da dolgu var ve bu kaplamalı kısımların altı ağrı yapıyorsa yukarıdaki yöntemler bir işe yaramayacaktır. Bunların yerine soğuk su ya da sıcak su gargarası yapabilirsiniz. Her iki uygulamada da diş etlerine tesir eden suyun sıcaklığı normale geldiğinde çıkarıp yeni sıcak ya da soğuk suyu ağzınıza alıp gargara yapabilirsiniz. Dolgulu diş ağrısı için ayrıca özel diş ağrısı için ağrı kesici ilaçlar da kullanabilirsiniz.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısı farklı çok sayıda neden ile ortaya çıkabilir. Aşağıda diş ağrısına en çok neden olan maddeleri bulabilirsiniz.

  • Diş ağrısının en büyük nedeni çürüklerdir. Bu çürükler zamanla dişteki konumlarına göre diş eti ya da dişte ağrıya neden olur.
  • Dişlerde zaman zaman ortaya çıkan kemik kaybı özellikle bir şey yerken, çiğneme aşamasında ağrıya neden olabilir.
  • Diş yapımında uygulanan yanlış yöntemler, dolguların yüksek yapılması ya da yanlış protezler diş ağrısına neden olabilir.
  • Diş etlerinde yer alan iltihaplanmalar, yanma ve acıya neden olabilir.
  • Geceleri dişleri sıkarak gıcırdatma sonucunda oluşan diş ağrıları, gün içinde rahatsızlık verebilir.
  • Bazen uygulanan kanal tedavileri sonunda bile hala belli bir süre ağrıya neden olabilir.
  • Bazı kadınların adet dönemlerinde diş ağrısı yaşamaları söz konusu olabilir.
  • Grip, nezle gibi vücut direncinin düştüğü durumlarda diş ağrısı olabilir.

Diş Ağrısı Neden Olur? 2

Yukarıda verdiğimiz öneriler ve diş ağrısı için bitkisel tedavi yöntemlerini evde kendiniz deneyebilirsiniz. Her ne kadar diş ağrısına doğal çözüm olarak geçse de bu yöntemlerin uygulanmasında da dikkatli olunması gerekir. Özellikle alerjik bünyesi bulunan kişiler bu yöntemleri uygularken kullanılan maddelere karşı alerjik durumlarını mutlaka göz önünde bulundurması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-agrisini-ne-keser/