Diş Çürüğü Neden Meydana Gelir?

Dişler, vücudun en hassas yapıya sahip olan bölgelerinden bir tanesidir. Ağız ve diş bölgelerinde  mikroorganizmalar bulunmaktadır. Gün içerisinde yemek tüketimi, şeker yemek ve sigara içmek dişlerin çürümesine ve sararmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, dişlerin bakımları yapılmadığı için ve aksatılmasından dolayı diş çürükleri oluşmaya başlar.

Bu durumda aşırı ağrıya ve ağız kokusunu ortaya çıkaracaktır. Dişler gün içerisinde çok fazla bakteri üretmektedir. Bakteri üretmesinden dolayı çürümeye başlar. Sorunun önüne geçebilmek için dişlerin bakımları mutlaka yapılmalıdır.

Diş Çürüğü Neden Meydana Gelir? 1

Diş Çürüklerine Sebep Olan Faktörler 

Düş çürüklerine neden olacak birden fazla etkenler vardır. Çürümeye neden olacak etkenlerin dişlerin çürümesini daha da hızlandırmaktadır. Bu etkenler ise;

 • Plak ve bakteri,
 • Karbonhidratlar,
 • Genetik durumlar,
 • gibi pek çok etken bulunmaktadır.

  Diş Çürüğü Tedavisi 

  Diş çürükleri kendi kendine iyileşme söz konusu değildir. Çürüklerin iyileşebilmesi için diş hekimine başvurulmalıdır. Fakat bir diş tamamen çürüdüyse tedavi etmek mümkün değildir. Bu nedenlerden dolayı diş çürümeye başladığı andan itibaren mutlaka önlemler alınmalıdır. İlk olarak çürük olan bölge tamamen temizlenmektedir. Ardından temizlenen bölgeler dolgu malzemeleri ile dolgular yapılmaktadır.

  Diş Sağlığının Önemi Nedir? 

  Ağız ve diş bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır. Dişler vücudun tüm bölgesine ağrı ve sızı verebilmektedir. Diş sağlığına önem verilmediği taktirde aşırı ağrıya ve kırılmalara neden olacaktır. Bu nedenler göz önünde bulundurularak diş sağlığına dikkat edilmelidir. Mutlaka günde en az 3 kere temizlenmelidir. Özellikle sabah ve akşam olmak üzere dişler özenle fırçalanmalıdır.

  Diş Çürüğü Neden Meydana Gelir? 2

  Bunun yanı sıra, gün içerisinde yemek tüketilmesinden dolayı diş aralarında artıklar kalmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için diş ipi yardımı ile temizlenmelidir. Diş sağlığını koruyabilmek için 6 ayda bir mutlaka temizlenmelidir. Diş sorunları ve çürükleri kanser riskini de arttırmaktadır. Diş kontrolleri her zaman zamanında yapılmalıdır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-curugu-neden-meydana-gelir/