Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dişlerde medya gelen çürükler de ve diş kırılmalarında bu hasarlı bölüm çıkarılarak yerine özel bir dolgusu maddesi konmaktadır.  Diş kaybını önlemek için hasarlı kısmın bu şekilde tedavi edilmesi işlemine diş dolgusu denir. Diş dolgusu dişi tedavi etme yanı sıra estetik açıdan da yapılmaktadır.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Kırık dişler hem işlevlerini yerine tam olarak getirememek hem de estetik açıdan hoş görünmemektedirler. Bu yüzden kırık dişlerin hasarlı kısmı diş dolgusu ile doldurularak doğal görünümüne getirilir. Özellikle ön diş dolgusu estetik açıdan önemlidir.

Diş tedavisi sırasında geçici diş dolgusu yapılmakta tedavi tamamlanınca kalıcı ön diş dolgusu ile diş kapatılmaktadır.

Diş dolgusu ağrısı fazla olmayan bir uygulamadır. Normal kırıkların onarımında hiç ağrı ve acı vermemekte, diş rahatsızlıklarında hafif sızı şeklinde ağrı olabilmekte ve kısa sürede iyileşme olmaktadır. Tabi ki diş dolgusu uzman bir hekim tarafından titizlik ve itina ile yapılmalıdır. Düzgün kapatılmayan bir dolgu hem enfeksiyona hem de dişin hava alarak ağrı, sızı durumlarına neden olur.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? 1

Diş dolgusu yapılırken diş ve dişetinde oyuklar açılır, çürük kısımlar temizlenir ve dolgunun daha iyi tutunabileceği oyuklar oluşturulur. Dolgu malzemesi ile bu oyuk kısımlar doldurularak düzgün bir şekilde kapatılır. Bu işlem sırasında diş dolgusu ağrısı dişin durumuna ve rahatsızlığına göre değişmektedir. Diş hekimi uygun gördüğü takdirde lokal anestezi ile bölgeyi uyuşturarak çalışmasını gerçekleştirmektedir.

Diş dolgusu yapılırken kullanılan malzemelere göre diş dolgusu çeşitleri vardır. Bunlar metal, porselen ve kompozit dolgulardır. Diş dolgusu çeşitleri içinde en dayanıklı olan malzeme metalik dolgulardır. Ancak estetik açıdan tercih edilmezler.

Bu yüzden ön diş dolgusu için genelde kullanılmazlar. Gümüş, bakır ve çinko karışımından oluşan tozun civa ile karıştırılması ile elde edilir. Genellikle azı diş dolgusu olarak kullanılır. Porselen diş dolgusu ise oyuğun içine girecek şekilde laboratuarda porselen maddeden hazırlanır. Teknik uğraşı gerektirdiği için uygulaması diğer diş dolgusu çeşitlerine göre daha zordur.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? 3

Kompozit diş dolgusu estetik açıdan oldukça iyidir. Hemen hemen hiç belli olmaz, doğal diş görünümündedir. O yüzden ön diş dolgusu olarak daha çok tercih edilir. Azı dişleri için son yıllarda üretilen kompozit dolgular daha dayanıklı hale gelmiştir. Zamanla sararma olabilmektedir.

Ön Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Ön Diş Dolgusu, estetik açıdan önemlidir. Çürük ve kırık dişlerin onarımında çürüğün çıkarılması ve eksik parçanın diş dolgusu ile doldurulması gerekir. Diş dolgusu ile diş rengi arasında renk farkı olması estetik açıdan sorun yaratmaktadır.

Bu yüzden kompozit ve porselen diş dolgusu daha uygun olmaktadır. Ancak kompozit dolgularda renk değişimi olabileceği bilinmelidir.

Çocuklarda Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Çocuklarda diş çürümeleri ve dişte kırılma durumlarında ister kalıcı olsun ister süt dişleri olsun diş dolgusu yapılması gerekir.

Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? 4

Süt dişleri nasıl olsa değişecek diye çürüğü ya da kırığı önemsememek çocuğun diş ağrısı yaşamasına ve diğer dişlerinde de sorun yaşamasına neden olur. Çürük kısım temizlenerek en uygun dolgu malzemesi ile diş dolgusu yapılır. Eğer dişte hasar büyük iseöncelikle kanal tedavisi uygulanarak dişin kalıcılığı sağlanır ve  diş dolgusu yapılır.

Çocuklarda diş dolgusu ağrısı olmaması için doktor gerekli gördüğü durumda lokal anestezi yapabilmektedir. Ayrıca son yıllarda çocukların diş doktorunu sevmesi ve alışması için özel renkli diş dolgusu da yapılmaktadır.

Diş dolgusu ihmal edilmemesi gereken, ağrısı olmayan bir işlemdir. İhmal edilmesi diş kaybı yaşanmasına neden olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-dolgusu-nasil-yapilir/