Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, diş ve diş eti ile ilgili problemler telaffuz edildiğinde ilk akla gelen ve çok yaygın olan bir problem olarak karşımıza çıkar.

Diş hastalıkları dendiğinde diş çürükleri, diş eti kanamaları ve diş eti çekilmeleri ilk sırada yer alan problemler olarak gözümüze çarpar. Düzenli diş kontrolü yaptırmak  ve herhangi bir diş probleminde vakit kaybetmeden hekime başvurmak son derece önemlidir.

Sağlık sorunlarına doğrudan müdahale etmemek, sorunların zaman içinde daha da  büyüyerek daha büyük problemlere sebep olmasına neden olur. Sağlıklı diş ve dişetleri için her gün aksatmadan muhakkak en az iki kez dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Diş fırçalarken doğru diş fırçası ve doğru diş macunu seçilmelidir.

Diş etleri çekildikten sonra sağlıklı diş etlerini geri getirmek son derece zor hatta neredeyse imkansızdır. Çekilmiş olan diş etleri estetik açıdan da son derece kötü bir görüntü arz eder. Sağlıklı dişlerde diş kökleri diş etleriyle sarılmış vaziyettedir. Ama diş eti çekilmesinde sarıya çalan renkteki kök yüzeyleri açığa çıkar.

Diş eti çekilmesinde hastada eğer çürük yoksa bile sıcak, soğuk ve asitli gıdaların tüketiminde diş hassasiyeti ortaya çıkar.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesine sebep olan durumlar ortadan kaldırıldığında diş eti çekilmesinin ilerlemesi durdurulabilir.

Sağlıklı dişetlerinin en baş koşulu ağız temizliği, hijyeni ve bakımına dikkat edilmesidir. Diyabet, sigara, çarpık dişler ve buna benzer faktörler dişe eti çekilmelerine zemin hazırlayabilir. Dişler her gün  muhakkak 2-3 kez 2-3 dakika sürecek şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalama esmasında diş etleri de çok hırpalamadan fırçalanmalıdır.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi tedavisi problemin durumuna göre 1 hafta ila 1 ay sürebilmektedir.

Diş eti çekilmesine ne iyi gelir sorusuna daha doğal çözümler içeren cevaplar da var kuşkusuz.

Yeşil çay, dağ kekiği, susam yağı, aloe vera, Hindistan cevizi yağı, mür, çay ağacı yağı gibi doğal besin ve baharatlar diş eti çekilmesine ne iyi gelir sorusunun iyi bir cevabı olabilir.

Diş eti çekilmesi doğal ve tıbbi yöntemlerle yapılan tedaviye yanıt vermediğinde son çare olarak diş eti çekilmesi ameliyatı gündeme gelir ki buna diş hekimi karar verir ve gerekli görürse uygulamaya koyar. Diş eti çekilmesi ameliyatı maliyetli ve ızdıraplı bir ameliyattır ama gerekli görülürse dişleri kurtarmak adına yaptırılması gerekir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-eti-cekilmesi/