Diş İltihabı Nasıl Geçer

Dişler düzenli olarak fırçalanıp bakımı yapılmadığında bakteriler ve mikroplar için son derece uygun bir ortam haline gelirler. Bu bakteriler dişleri çürütmekle kalmaz, dişlerde iltihaplanmaya da sebep olur. Diş iltihabı son derece ızdırap verici bir süreçtir ve yoğun diş ağrılarına sebep olur. Çok yaygın bir rahatsızlık olan diş ve diş eti sorunları içinde üst sıralarda yer alan diş iltihabı için ne yapılmalı, diş iltihabı nasıl tedavi edilir, diş iltihabı kaç günde geçer hemen bir göz atalım dilerseniz.

Diş İltihabı Tedavisi

Diş iltihabı söz konusu ise, tüm iltihaplanmalarda olduğu gibi sıklıkla antibiyotik kullanımı tercih edilmektedir. İltihapları hızlı biçimde vücutta tahliye eden antibiyotikler, ilk kullanılmaya başlar başlamaz apseden kaynaklı ağrının kesilmesini sağlayacaktır. Bunun ardından iltihaplı alan temizlenecek ve apse küçülerek yok olacak, diş etindeki şişlik de inecektir.

Bir diğer tedavi yöntemi diş iltihabının akıtılmasıdır. Eğer diş etindeki apse çok büyükse hekiminiz bu apseyi delerek içerdeki cerahatin boşaltılmasını sağlayacaktır. Diş iltihabı bu şekilde gayet hızlı şekilde temizlenir. Bu durumda antibiyotik kullanmak da gerekmez. Zira sürekli antibiyotik kullanımı vücutta, özellikle böbreklerde ciddi sorunlar yaratabilir.

Diş iltihabının iyileşmesi için bir yöntem daha vardır ki o da drenaj işlemidir. Bu yöntem adından da anlaşılacağı gibi cerrahi bir müdahaledir. Drenaj işlemi, diş iltihabının temizlenmesinin hayli zor olduğu durumlarda devreye girer. Drenaj işleminde apsenin bulunduğu bölgeler lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, apse kesilerek iltihap temizlenir.

Diş İltihabı Nasıl Geçer

Elbette tüm sağlık problemlerinde ilk adım uzman bir hekime başvurmak ve tıbbi yardım almaktır. Ama tüm sağlık problemlerinde olduğu gibi, sıkıntı henüz büyük değilse, şikayetler sıklaşmamışsa ilk etapta doğal ve bitkisel çözümlere de başvurulabilir. Diş iltihabı nasıl geçer bitkisel çözümler nelerdir diye sorarsanız adaçayı kaynatıp, soğuyunca gargara yapabilirsiniz.

  • Zerdeçal de diş iltihabı için kullanılan doğal maddelerdendir.
  • Papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz.
  • Apseye sarımsak yağı sürmek de doğal bir tedavi yöntemidir.
  • Diş eti iltihabında zeytin yaprağı çayı ile gargara yapmak da farklı bir çözüm olacaktır.
  • Karahindiba çayı ile da gargara yapabilirsiniz.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-iltihabi-nasil-gecer/