Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş kanaması nasıl durdurulur, çekilen ve kanama yapan bir dişi durdurmanın en iyi yöntemi basınç uygulamaktır. Kanayan kısma temiz bir parça sargı bezi koymak ve ısırır gibi sıkıştırarak basınç uygulamak kanamayı baskılar.

Bu basınç uygulama işleminde tampon uygulamak da denilmektedir. Yapılan tampon bir süre sonra kanlanır. Tampon değiştirmek ve yenisini uygulamak gerekir. Çekilen diş azı dişiyse kökü büyük olduğundan kanamanın durması da zaman alacaktır. Bu işlemi uygularken sıcak yahut soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir.

Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş eğer tedavi edilemeyecek kadar çürüdüyse çektirmekten başka çare yoktur.

Çekilen Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş çekimi sonrası kanamalar olması doğaldır. Diş çekiminden sonra oluşan kanamalar hafif seyirde ilerlediği müddetçe normal kanamalardır. Endişe etmeye lüzum yoktur.

Ama diş çekiminden sonra kanama durmazsa vakit kaybetmeden bir diş hekimine yahut bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacaktır.

Diş çekimi sonrasında sızıntı şeklinde oluşan hafif kanamalar için gazlı bez kullanılabilir. Bu şekilde kanama kesilir.  Diş çekimi sonrası meydana gelen kanamalardan çabucak kurtulmak için bir sallama yahut demlik çay poşetini suda ıslatıp gazlı beze sarın ve çekilen dişin olduğu kısma basınçla uygulayın. Çayın içinde bulunan etken maddeler sayesinde kanama kesilecektir.

 • Diş çekimi sonrası kanamaya sebep olacak ilaç yahut alkol tüketiminden kaçının.
 • Diş çekiminden sonra yaklaşık 2 saat boyunca bir şey yemeyin.
 • Yatarken başınızı biraz yukarda tutarak yatın.
 • Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur?

  Diş etleri zaman zaman belli sebepler bağlı olarak iltihaplanır yahut çekilir. Diş etlerinde kızarma, yumuşama, parlama ve şişlik varsa, çok hafif fırçalama ile dahi kanıyorsa, diş etleri iltihaplanmış demektir ve kanama yapması kaçınılmazdır.

  Diş Kanaması Nasıl Durdurulur? 1

  Bu durum ancak ağız temizliği ve hijyeniyle önlenebilir. Fakat diş etlerindeki kanama bir kez başlayınca ve tedavi edilmezse daha ciddi rahatsızlıklara sebep olabilir. Diş eti kanaması dikkate alınmadığında ve tedavi uygulanmadığında diş kayıplarına sebep olması da kaçınılmazdır.

  Diş eti kanaması durumlarında düzenli ağız bakımı yapmak, ağız hijyenine dikkat etmek, diş ipi kullanmak, dişleri düzenli fırçalamak, ağız gargarası ile ağzı çalkalamak ve 6 ayda bir diş hekimine görünmek gerekir.

 • Diş ve diş etlerinizi diş hekiminizin önereceği özel diş macunlarıyla her yemekten sonra düzenli olarak fırçalayın.
 • He gün 1 kez mutlaka diş ipi kullanın.
 • Dişlerinizin iyice temizlendiğinden emin olun.
 • Yediğiniz gıdalara dikkat edin, fazla şeker içerek yiyecek ve içeceklerin tüketiminden kaçının, yeşil elma tüketin ve ağızdaki asidi etkisiz hale getirmek için yemeklerden sonra ağzınıza bir parça peynir atın.
 • Yeterli A ve C vitamini tüketin
 • Diş hekiminize giderek yılda bir kez dişlerinizi temizletin.
 • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-kanamasi-nasil-durdurulur/