Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Diş Plağı nedir, dişlerinizi en az 24 saat boyunca fırçalamadığınızda tırnakla sıyırdığınızda kolaylıkla çıkan krem renginde bir tabaka oluştuğunu görebilirsiniz. Bu tabaka bakterilerin bir araya gelmesiyle oluşan tabakadır ve adına bakteri plağı denir.  Plak oluşumu çoğunlukla diş eti hizasında gerçekleşir. Saydam ve yapışkan  bir yapısı olan bakteri plağının oluşumu süreklidir.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Plak oluşumunda bakterilerin varlığı önemlidir. Bakterilerin salgıladığı yapışkan madde ve gıda artıkları plakları oluşturur. Ağız çalkalamayla da bu plaklar dişten ayrılmaz.

Diş plaklarını oluşmadan önlemek en makbulüdür. Plakların önlenmesi için diş bakımının düzenli olarak ve aksatılmadan yaptırılması gerekir. Dişlerin gündelik bakımlarının mutlaka yapılması gerekir. Dişler her gün en az 2 sefer fırçalanmalıdır. Diş plağı tedavisine gerek duymadan, dişleri koruma altına alarak diş plaklarını önceden önlemek en sağlıklı davranış olacaktır.

Diş ipi kullanmak da dişlerde plak oluşumunu etkin bir şekilde önleyen iyi bir yöntemdir.

Şekerli yiyecekler ana değil ara öğünlerde tercih edilmelidir. Bilhassa diş yüzeyine yapışan şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır.

Diş hekiminde muayene olmak için dişlerde yahut diş etlerinde herhangi bir sorun oluşmasını beklemek yanlıştır. Bir sorun olmasa da altı ayda bir diş hekimini ziyaret etmek ve rutin kontrolleri yaptırmak gerekir.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir? 2

Diş plağı temizliği düzenli olarak yapılmadığında ilerleyen zamanlarda daha ciddi ve telafisi zor problemlere sebep olabilirler. Bunlardan en yaygını ve en ciddisi diş eti çekilmesidir. Diş etleri bir kez çekildiğinde onları eski sağlıklı ve diri haline döndürmek çok zor neredeyse olanaksızdır. Elbette diş eti çekilmesini tedavi edecek yöntemler mevcuttur ama acılı ve mali açıdan yüksek yöntemler olduğunu da belirtmek gerekir.

Üstelik diş eti çekilmesinde ne çeşit bir yöntem kullanılırsa kullanılsın, diş etlerinin o pembe, sıkı ve diri hallerine dönmesi pek mümkün olamamaktadır. Bu sebeple diş etlerini kaybetmeden evvel gereken ihtimam gösterilmelidir ki, uzun ve ızdırap verici tedavilere gerek duyulmasın.

Diş plakları ilk oluşmaya başladıkları zaman yumuşak yapıdadırlar. Bu yumuşak yapıdaki plaklar zaman içinde daha sert diş taşlarına dönüşürler. Bu diş taşları zaman içinde diş etlerinin yukarı doğru çekilmesine sebep olurlar. Diş plaklarını besleyen şey temizlenmeyen yemek artıklarıdır.

Diş taşları 4 ila 6 ay gibi bir zaman içinde oluşurlar. Dişlere gereken bakımı sağlamamak, en basit örnekle düzenli olarak fırçalamamak diş taşı oluşumuna sebep olacaktır. Diş taşlarını evde kendi kendinize temizlemeniz olanaksızdır. Bunun için muhakkak diş hekimine giderek profesyonel yardım almak gerekir.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir? 3

Diş plakları evde yapılacak gündelik diş bakımı ile temizlenebilir ama diş plakları diş taşlarına dönüştüğünde evde yapılacak bu bakımlar netice vermez. Diş taşları sadece diş hekimlerince temizlenebilir. Plakların sebep olduğu diş taşları, bölgedeki kan akışının bozulmasına sebep olur. Bu da her diş fırçalama sırasında diş etlerinde kanama oluşmasına sebebiyet verir.

Zamanında müdahale edilmeyen bu durum, ilerleyen zamanlarda diş etlerinin iyice çekilmesine ve diş köklerinin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu da kaçınılmaz sonu hazırlar; yani zayıflayan ve çekilen diş etleri dişleri yeterince kavrayamaz ve dişler desteğini kaybederek sallanır ve dökülürler.

Diş plağının nasıl oluştuğunu yazımızın başında da anlatmıştık. Düzenli olarak her gün fırçalanmayan ve diş ipiyle araları temizlenmeyen dişlerde, yani dişlerin üzerinde ve aralarında besin artıkları birikmeye başlar. Bakteri üreten bu artıklar diş minesine zarar vermeye eğilimlidir.

Bakteri plağı denilen bu tabaka, ağız temizliği aksatılmaya devam edildikçe sertleşerek diş taşlarına dönüşür. Bunu önlemenin birincil yolu dişleri her gün en az iki sefer ve en az üç dakika fırçalamaktan geçer.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir? 4

Diş taşlarının tedavisi için muhakkak diş hekimini ziyaret etmenin gerekliliğinden bahsetmiştik. Ama henüz diş plakları taşlaşmadıysa ve yumuşak yapıdaysalar, hekime gitmeden evde kendi kendinize uygulayacağınız bazı işlemlerle de bu plakları yumuşatarak temizlemeniz mümkündür.

Diş plakları ya da diğer adlarıyla diş tartarları, diş yüzeyindeki yemek kalıntılarının zaman içinde sertleşmesiyle oluşur ve kalsiyum ile fosforun birikmesiyle meydana gelirler. İki çeşit tartar vardır; alt dişeti tartarları ve supra dişeti tartarları.

Diş plağı temizliği yapmanın en doğal yollarından bir tanesi de bazı doğal besinlerdir. Pazı, roka, marul, ıspanak ve elma tüketmek dişlerdeki plakları çıkarmanın en etkin yöntemlerinden bir tanesidir. Özellikle ıspanak ve pazı yerken ağızdaki burulma, pelteleşme, uyuşma ve dişlerdeki gıcırdama, ağzın diş taşları ve tartarlardan arındığının göstergesidir.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir? 5

Yaz mevsiminde ağzı deniz suyuyla çalkalamak da en doğal ağız içi gargaralardan birisidir. Deniz suyu hem ağız içindeki ph değerini düzenler, hem de ağız içini ve dişleri temizler. Bu da diş plağı temizliği için iyi bir yoldur.

Özellikle geceleri yatmadan evvel diş ipi kullanarak diş aralarını temizlemek diş tartarların oluşumunu %80 oranında engellemektedir.

Görüldüğü gibi diş plağı temizliği için doğal yöntemler de hayli işe yarar yöntemlerdir.

Diş plakları önerilen doğal yöntemlerle ev ortamında da tedavi edilebiliyor. Ama diş plakları için en kesin çözüm bir diş hekimine başvurarak profesyonel tedavi yöntemlerinden faydalanmaktır. Diş hekiminiz dişlerinizi durumuna göre size en uygun diş plağı tedavisini uygulayacak ve diş taşlarınızı klinik ortamda temizleyecektir. Bundan sonra size kalan plaktan arınan dişlerinize uygun bakımı yaparak diş plağı oluşumunu engellemek olmalıdır.

Diş plağı tedavisini bitkisel çözümlerle desteklemek de mümkündür. Eskilerin kullandığı misvak oldukça doğal ve işe yarar bir çözümdür. Misvak kullanımı diş tartarı ve diş taşlarının gelişimine engel olur. Flor içeren misvak, doğal bir diş macunu ve fırçasının gördüğü vazifeyi görür. Misvak yemeklerin hemen ardından 2-3 dakika boyunca uygulandığında doğal bir diş temizliği sağlar.

1 çay kaşığı biberiye, nane ve lavantayı güzelce karıştırın ve biir miktar kaynar suyun içine atarak demlenmesini sağlayın. Yaklaşık 15 dakika bekleyin. Demini alan karışımla gargara yapın. Düzenli kullanımla diş tartarlarının çözülerek döküldüğünü göreceksiniz.

Diş Plağı Nedir, Nasıl Oluşur, Nasıl Temizlenir, Diş Plağının Kesin Çözümü Nedir, Diş Plağı İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri Nelerdir? 6

3 damla tarçın yağı, 2 damla karanfil yağı, 2 çay kaşığı şeker ve ¾ çay kaşığı borik asit çözeltiyi 4 bardak suya ilave edin ve bir şişeye doldurarak çalkalayın. Bu da gargara olarak kullanılabilecek bir karışımdır ve tartarlar için oldukça faydalıdır.

Diş plağı tedavi fiyatına gelecek olursak yapılacak diş plağı tedavisinin fiyatı, kişinin ağız içi durumuna, dişlerin durumuna ve işlemin durumuna bağlıdır. Bunu belirleyecek olan kişi hekiminizdir. En sağlıklı ve kesin fiyat bilgisini de size hekiminiz verecektir.

Diş Plağı Nasıl Oluşur?

Diş Plağı Nasıl Temizlenir?

Diş Plağı İçin Kesin Çözüm

Bitkisel Çözüm Yöntemleri

  • Alt dişeti tartarları adından da anlaşılacağı üzere dişeti altında bulunurlar ve renkleri yeşil yahut siyahtır.
  • Supra dişeti ise beyaz yahut sarımtırak renktedir ve diş eti kenarlarında olur. Kolay bir şekilde çıkar.
  • Fazla asit içeren yiyecek ve içecekleri tüketmek de diş plaklarının asıl sebeplerindendir.
  • Stecia denilen doğal tatlandırıcı da temizlik için kullanılan materyallerden birisidir.
  • Dişlerinizi günde 5 sefer de fırçalasanız eğer fırçalama tekniğiniz yanlışsa, boşa kürek çekmiş olursunuz.
  • Bikarbonat da tartar temizliğinde hayli önemli bir maddedir. Bir tutam tuz ve bir çorba kaşığı bikarbonatı karıştırarak dişlerinizi bu karışımla fırçalayın. Tartarların temizlendiğini göreceksiniz.
  • Diş fırçanızı elma sirkesine batırıp dişlerinizi fırçaladığınızda ve suyla duruladığınızda hem diş plaklarından arındığını, hem bakterilerden arınıp steril bir hale geldiğini, hem de dişlerinizin parladığını görebilirsiniz.
  • 4 çorba kaşığı ayçiçiçek tohumu, 4 çorba kaşığı ıhlamur çiçeği ve 1 litre suyu bir kaba alın ve bu kabı da su dolu bir kaba yerleştirin. Kabı ocağa oturtun ve kısık ateşte yarım saat kadar pişirin. Bu karışımla dişlerinizi her yemek sonrasında çalkalayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/dis-plagi-nedir-nasil-olusur-nasil-temizlenir-dis-plaginin-kesin-cozumu-nedir-dis-plagi-icin-bitkisel-cozum-yontemleri-nelerdir/