Diz Kireçlenmesi

Diz kireçlenmesi eklem kıkırdağının pürüzsüz ve parlak olan yapısının bozulması ya da eklemin fonksiyonlarını kayıp etme durumudur. Kireçleme ile birlikte gelen bazı sorunlar da vardır. Bunlar menüsküs de yırtıklar ve kemik çıkıntılarının oluşumu bunlardan bazılarıdır. Kireçlenme durumu dizde ağrı ile başlar. Zamanla eklem hareketlerimizde kısıtlanma yaşanır ve kireçlenme ilerledikçe bacaklar eğrilmeye başlar.

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

İlk belirtileri ağrı ve dizde oluşabilecek tutukluklardır. Bununla beraber bu rahatsızlık da hiçbir belirti de görülemeyebilir. Hastalık ilerledikçe eklem hareketlerimizde kısıtlanma meydana gelir. Örneğin merdiven inip-çıkmak gibi durumlar zorlaşır.

Bacaklarda eğilme gibi durumlar meydana gelebilir. Eklem ve eklem çevresinde belirgin bir şekilde şişlik gözükebilir. Fazla ilerlemiş hastalıklarda dizi düzlemek veya eğmek oldukça zor ve ağrılı bir hal alabilir.

Diz Kireçlenmesi Nasıl Belirlenir?

Hastanın vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda yapılan muayene ve röntgen yeterli olacaktır. Lakin bağlar ve menüsküsün durumu için ekstradan MR çekilmesi istenilebilir.

Tedavi Yöntemleri

İlk olarak ağrı kesici tedavisi ile başlanır. Romatizma ağrıları iyi bir seçenektir ve birçok durumda hastanın ağrılarını kontrol ederek hastaya rahatlık sağlar. Dikkat edilmesi gereken durum ise bu ilaçların uzun süreli kullanımda mide de fazla yan etkisinin bulunmasıdır.

Diz Kireçlenmesi 1

Bir diğer yöntem olarak ise eklem içerisine kayganlaştırıcı sıvı enjeksiyonudur. Bu müdahaleyi hayal dünyanızda bir kapının menteşelerini yağlarmış gibi de hayal edebilirsiniz. Bu işlem yapılırken Hyoluronk Asit (bu asit tipi eklem bölgesinde bulunan ham maddelerden birisidir)eklem bölgesine enjekte edilir.

Kemik Yönlendirme Ameliyatı

Dizin iç bölgesinin daraldığı dış bölgesinin ise sağlıklı kaldığı bir durumda bu cerrahi operasyon gerçekleşir. Böylece hastanın yürüme anında ağırlık içten dışa aktarılarak dizin sağlam dış yarısını kullanmaya olanak sağlamaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/diz-kireclenmesi/